04 Ekim 2016 18:52

Rüzgar Çetin tahliye edildi

Trafik kazasıyla bir polisin ölümüne neden olan Rüzgar Çetin, tahliye edildi.

Paylaş

Beşiktaş'taki trafik kazasında polis İsmet Fatih Alagöz'ün yaşamını yitirmesine, polis memuru Emre Tetik'in ise yaralanmasına neden olduğu için 9 aydır tutuklu bulunan Yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin'in yargılandığı dava karara bağlandı.

Mahkemenin oy çokluğuyla verdiği kararda, Çetin 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezaevinde kaldığı süreyi dikkate alarak Çetin'in tahliyesine karar verdi. Mahkeme Başkanı Erdoğan Şimşek, kusurun yoğunluğu ve olayın ölenin ve mağdurun görevi başında meydana gelmiş olması nedeniyle sanığa 15 yıl hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devam etmesi yönünde karşı görüşte olduğu şerhini düştü.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 22.5 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık Rüzgar Çetin hazır bulundu. Mahkemeye dilekçe sunarak şikayetlerinden vazgeçen polis İsmet Fatih Alagöz'ün ailesi ile yaralanan polis Emre Tetik'in ailesinden duruşmaya katılan olmadı.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Duruşma Savcısı Ekrem Şakar esas hakkındaki mütalaasında, sanık Rüzgar Çetin'in çarptığı aracın görevli polis aracı olması, sanığın alkollü olması, adli tıptan gelen rapor ve olay yeri kaza tutanağını dikkate alarak "Bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak" suçundan 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapsini istedi. Savcı, Çetin'in suçun niteliği ve cezanın üst sınırı dikkate alınarak tutukluluk halinin devamını talep etti.

HELALLİK ALINDI, TAHLİYE EDİLSİN

Mütalaaya karşı söz alan sanık Çetin'in avukatı Mehmet Uysal, olayın bilinçli taksir olmadığı, basit taksir suçundan yargılamanın yapılmasını ve bunun da 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü ileri sürdü. Avukat Uysal, "Şikayetçiler de şikayetlerinden vazgeçmişlerdir. Helallik almışlardır, dolayısıyla ortada şikayetçi kalmamıştır. Müvekkilimin kaçma şüphesi de yoktur, bu nedenle tahliyesini talep ediyoruz" dedi.

Sanık Rüzgar Çetin savunmasında, "Kazaya sebebiyet verecek bir hareketim yoktu. Bulunduğum yerde sollama yasağı da yoktu. Aldığım alkol oranı yasal sınırlar içindedir. Alkolün etkisinde değildim. Tabii bunların hiçbiri benim üzüntümü hafifletmiyor. Tahliyemi istiyorum" dedi. Son sözü sorulan Çetin, "İnsanları sevdiklerinden ayırdığım için çok üzgünüm" dedi.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Rüzgar Çetin'in taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma suçunun işlediğinin sabit olduğunu belirtti. Sanığa önce 5 yıl hapis cezası veren heyet, suçun bilinçli taksir ile meydana gelmesini dikkate alarak cezayı 7 yıl 6 ay hapis cezasına çıkardı. Sanığın duruşmalardaki iyi halini, olaydan duyduğu pişmanlığı lehine indirim sebebi sayan heyet, sonuç olarak Rüzgar Çetin'i 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın kusur durumunu dikkate alarak 1 yıl 3 ay süreyle sürücü belgesinin geri alınmasına hükmetti.

MAHKEME BAŞKANI KARARA MUHALEFET ŞERHİ DÜŞTÜ: 15 YIL

Mahkeme Başkanı Erdoğan Şimşek, temel ceza 5 yıl hapis olarak belirlenmişse de olayın şeklinin kamu hizmeti yapan müteveffa ve mağdurun görevi esnasında meydana gelmiş olması, Adli Tıp Kurumu raporunda kusurun tamamının sanığa ait bulunması dolayısıyla kusurun yoğunluğu, olayın oluş şekli, meydana gelen tehlike ve zarar dikkate alındığında temel cezanın 10 yıl hapis olması gerektiğini belirtti. Başkan Şimşek, bilinçli taksir gereğince de cezanın yarı oranında artırılarak sanığa netice olarak 15 yıl hapis cezası verilmesi gerektiğini ifade etti. Başkan ayrıca sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verilmesi gerektiğinden karara karşı olduğunu kaydetti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

AKP’ye inat, yaşasın Hayat! 

SONRAKİ HABER

YÖK, “14 programda yetenek sınavının kaldırılması” kararını 1 yıl erteledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa