Kızıltepe’de halk buluşmasına polis saldırdı 

Kızıltepe’de halk buluşmasına polis saldırdı 

HDP, DBP, DTK ve HDK’nin Kızıltepe’de düzenlenmek istediği halk buluşmasına polis saldırdı. Figen Yüksekdağ belediye binasında mahsur kaldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, HDP, DBP, DTK ve HDK’nin düzenlemek istediği "Darbeye karşı demokratik halk buluşması" için binlerce kişi, Kızıltepe Belediyesi'nin önüne akın etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine atılan sloganlarla alana gelen kitle sık sık, "Halkın iradasi gasp edilemez" ve "Bijî berxwedana YPS'ê" sloganları attı. 

Bu esnada etkinlik alanına giriş yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Yüksekdağ’ı “Halkın iradasi gasp edilemez" sloganıyla karşılayan kitlenin coşkusuna tahammül edemeyen polis, gaz ve ses bombalarıyla saldırdı. Saldırı sonucu Figen Yüksekdağ ve bazı milletvekilleri belediye binasında mahsur kaldı.

HALKA YÖNELİK SALDIRIYI EL ÇAKARAK KUTLADILAR

Saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralanırken, bazı yurttaşlar arkadaşlarının yardımıyla hastaneye kaldırıldı. Yoğun atılan gaz bombasından dolayı etkinlik alanı gaz bulutu içinde kaldı. Belediye binasına da gaz bombaları ile saldıran polis, belediyenin giriş kapısını kırdı. Saldırı nedeniyle belediye binasına sığınan 100’den fazla kişi darp edilerek gözaltına alındı. Bu sırada bazı polislerin zafer edasıyla el çakarak, birbirlerini kutladıkları görüldü. Saldırı sonrası ara mahallelere dağılan kitleye de saldıran polis, mahallede yakaladıkları herkesi coplarla yere yatırarak dakikalarca darp etti.

Kimi polis ise copları ters tutarak saldırdı. Gözaltına aldıklarını, ağza alınmayacak küfür ve hakaretler savuran polis, ara sokakları da dakikalarca gaz bombası yağdırdı. Belediye binasında mahsur kalan çok sayıda yaralı gözaltına alınma tehdidi nedeniyle uzun süre tedavi edilemedi. 

Demokratik Siyaset Buluşmasının yapılacağı Kızıltepe'de Yüksekdağ'ın da bulunduğu belediye binası ablukaya alındı. HDP Genel Merkezi'nden atılan tweette Yüksekdağ'ın da içeride olduğu Mardin Kızıltepe Belediyesi'nde mahsur kalanlara yönelik polis saldırı hazırlığı yapıldığı belirtildi. 

KIZILTEPE BELEDİYESİNDEKİ POLİS ABLUKASI SÜRÜYOR

Mitinge yapılan saldırı sonrası Kızıltepe Belediyesi binası önünde bekleyişini sürdüren polis, Belediye binasını bir kez daha zırhlı araçla kuşatma altına aldı. 

Belediye binasının bahçesine iki adet gözaltı aracı getiren polis içeride bulunanları gözaltına almak için belediye binasına girmeye hazırlanıyor. 

Belediye binasında bulunan HDP'li vekiller, DTK eşbaşkanları ve belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu heyet, polisin binaya baskın yapmasını engellemek için bina bahçesine gelerek polis amirleri ile görüşme yapıyor. 

Öte yandan Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapmak istenilen halk buluşmasının da iptal edildiği belirtildi.(DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2016 17:51
www.evrensel.net