Barış Bloku:  AKP'nin dokunulmazlık teklifini reddedin

Barış Bloku: AKP'nin dokunulmazlık teklifini reddedin

Barış Bloku, meclisteki milletvekilerine çağrıda bulunarak “AKP'nin dokunulmazlık teklifine hayır” demeye çağırdı.

Barış Bloku, Mecliste yarın komisyona gelecek Anayasa ek madde değişikliğine dikkat çekerek, milletvekillerine “AKP'nin dokunulmazlık teklifine hayır” demeye çağırdı. 

AKP’nin HDP'li milletvekillerinin meclis dışına itmek için Meclise sunduğu Anayasa maddesinin değişikliğini içeren yasa teklifi bugün Meclis komisyonuna geliyor. Anayasa değişiklik teklifine tepkiler de sürüyor. Barış Bloku, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Barış Bloku Eş Dönem Sözcüsü Çiğdem Özbaş, CHP eski milletvekili Binnaz Toprak ve HDP eski milletvekili Sezai Temelli katıldı.

‘MUHALEFETİ SUSTURACAK’ 

Meclis’e sunulan teklifin savaş politikalarına karşı etkili muhalefet yapan milletvekillerini susturmayı amaçladığına vurgu yapan Çiğdem Özbaş, teklifle Kürt sorununun Meclis çatısı altında çözülme yolunun da kapatılmakta olduğuna dikkat çekti. Teklifin sadece HDP'li milletvekillerinin Meclis dışına çıkartılması tehlikesi taşımadığına işaret eden Özbaş şunları söyledi: “Hazırlanan dosyalarda CHP'li milletvekillerinin de bulunmasının ‘yeni bir rejim’ inşa etme heveslerini hiç gizlemeyen Saray kadrolarının Meclisi nasıl işlevsiz hale getirmek istediklerine de işaret ediyor. Çünkü, inşa edilmek istenen bu yeni rejimde serbest tartışma ortamına, kuvvetler ayrılığına, yasama sürecindeki serbest tartışma ortamına yer yok.” 

Dokunulmazlıkların adli suçlar değil siyaseti suç haline getirmek için çıkartıldığını ifade eden Özbaş, demokrasi ve barış mücadelesi veren başta HDP’li vekiller olmak üzere tüm karşıt sesleri susturmayı hedefleyen bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacaklarını ifade etti. 

"Saray'ın talimatı ile HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ihtimaline karşı böyle bir parlamentonun meşru görülmeyeceğini şimdiden ilan ediyoruz” diyen Özbaş,  Mecliste tüm milletvekilerini çağırıda bulunarak, “AKP'nin dokunulmazlık teklifini reddedin. Savaşa değil barışa yol verin” dedi. 

'CHP'YE KAMBUR OLUR' 

Binnaz Toprak da, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni Anayasa’da laiklik olmamalı” açıklamasını hatırlatarak, AKP’nin toplumu oyalama politikası yaparak, kafasındaki politikaları hayata geçirdiğine dikkat çekti. Bunun içinde dikkatli olunması gerektiğini anlatan Toprak, CHP’nin AKP’nin dokunulmazlık teklifinin olumlu yaklaşmasına tepki gösterdi. 

Yasanan hukuki olmadığına vurgu yapan Toprak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Anayasa’ya uymama eleştirilerisi yaptığını hatırlatarak, Kılıçdaroğlu’nun Anayasaya aykırı bir düzenlemeye evet denmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Yasayla birlikte Meclisin tamamen işlevsiz kalacağını da işaret eden Toprak, bunun başkanlık için ön adım olacağını söyledi. Yasanın Mecliste geçmesi durumunda bunun sonuçlarının altında CHP’nin kalkamayacağını anlatan Toprak, “Sonuçları CHP'nin kamburu olarak kalacak” dedi. Toprak, CHP’li vekilleri yasa teklifine hayır oyu vermeye çağırdı. 

‘BEDEL ÖDEYEN CİZRE’DİR...’

Sezai Temelli de, tasarının Anayasa'ya aykırılığına dikkat çekti. Yasa teklifinin tek Kürtleri ve HDP’yi değil, toplumun geniş kesimlerinin Mecliste temsiliyetine yönelik bir hamle olduğunu belirten Temelli, bunun da ‘tekçiliğin Mecliste inşası’ olduğuna dikkat çekti. Temelli, buna karşı sadece Kürtlerin değil, tüm toplumsal kesimlerin karşı çıkması gerektiğini ifade etti. 

“Bedel öderiz” tartışmasının çok doğru olmadığını belirten Temelli, “Milletvekilleri bedel ödeyenlerin bedel ödememesi için mücadele ederler. Oradaki varlık nedeni de budur. Esas bedellerin nerede ödendiğini biliyoruz. Esas bedeller, Cizre’de, Sur’da ödeniyor. Bedel birçok il ve ilçelerimizde ödeniyor” dedi. Çözüm süreciyle başkanlığa ulaşmayan AKP’nin bunun savaş yoluyla yapmak istediğini belirten Temelli, savaşın Meclise taşındığını söyledi. 

Savaşa karşı barışı savunların yanyana gelmeleri gerektiğini belirten Temelli, milletvekillerin temsilliyet bilinciyle haraket etmeye çağırarak, ‘tasarıya hayır’ çağrısı yaptı. (İstanbulEVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Nisan 2016 16:41
www.evrensel.net