Erdoğan: İmam Hatipler ülkenin gözbebeği olacak

Erdoğan: İmam Hatipler ülkenin gözbebeği olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imam hatiplerin orta kısımlarını yeniden açtıklarını belirterek “İmam Hatip okulları bu ülkenin ve bu milletin gözbebeği olacaktır” dedi.İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nin (ÖNDER) Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlediği kutlama progra

İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nin (ÖNDER) Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlediği kutlama programına Başbakanlık Resmi Konutu'ndan video konferans yöntemiyle katılan Erdoğan, “Bugün aranızda olamasam da sizlerle aynı heyecanı paylaştığımı, aynı manevi iklimi teneffüs ettiğimi bilmenizi isterim. Ben de buradan, Ankara'dan, Hazreti Nebi'ye Allah'ın salat ve selamını iletiyor, ehl-i beytini hürmetle selamlıyor; Rabb'imden, bizleri Peygamberimiz Efendimizin şefaatine nail etmesini niyaz ediyorum” dedi.

Kendisinin de bir imam hatip lisesi mezunu olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “2012 yılı Kutlu Doğum Haftası'nı çok farklı bir heyecanla, çok farklı bir coşkuyla idrak ediyoruz. Bildiğiniz gibi, yaptığımız yasal düzenlemeyle, alemlere rahmet olarak gönderilmiş Resulü Ekrem'in mübarek hayatını, yani Siyer-i Nebi'yi, Kur'an-ı Kerim dersiyle birlikte seçmeli ders olarak okullarımıza kazandırdık, öğrencilerimizin ve ailelerimizin tercihine sunduk. İsteyen her öğrenci, erken yaşlarda öğrenilmesi daha kolay olan Kur'an-ı Kerim'i artık okullarda öğrenebilecek. Sadece Müslümanlar için değil, doğumuyla, tüm hayatıyla, hatta vefatıyla insanlık için eşsiz bir emsal olan Peygamber Efendimizin hayatını, artık okullarımızda isteyen her öğrenci derinlemesine öğrenme imkanı bulacak” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir baskı ve zulüm neticesinde kapatılan imam hatiplerin orta kısımlarını yaptığımız bu düzenlemeyle yeniden açtık. Bizlere bunu nasip ettiği için Rabbime şükrediyorum. İmam Hatip okulları bu ülkenin ve bu milletin gözbebeği olacaktır. İmam hatip okulları aziz milletimizin tam anlamıyla varını yoğunu ortaya koyarak inşa ettirdiği, yaşattığı, koruyup kolladığı okullardır. Bu millet ekmeğinden, kısıtlı gelirinden, sofradaki zeytinden, tarladaki buğdaydan, dükkanında elde ettiği kazançtan arttırarak yani yemeyip yedirerek imam hatip okullarını kurmuş imam hatip öğrencilerini gözetmiştir. Ben Türkiye’nin 81 vilayetinde, kendisi aç olduğu halde cebindeki 3 kuruşu çıkarıp imam hatip okullarına yardım olarak veren nice gönlü yüce insanlar tanıdım. Tek arsasını, bütün servetini, hayatı boyunca biriktirdiği tüm sermayesini imam hatip okullarının kurulması ve idamesi için seferber eden nice hayırseverlerle karşılaştım. İmam hatip lisesinde okuduğum yıllarda kendisini özenle saklayan hayırseverlerin yardımlarının, kimsesiz, muhtaç öğrenci arkadaşlarımız için nasıl hayata tutunma vesilesi olduğuna bizzat şahit oldum. Milletin sahiplendiği, milletin şefkatle bağrına bastığı bu okulları bugün yeniden millete iade etmenin bugün yeniden milletle kucaklaştırmanın bahtiyarlığını hep birlikte yaşıyoruz. Bu vesileyle ömrünü imam hatip okulları mücadelesi içinde geçirmiş merhum Celalletin Ökten hocamızı ve ebediyete uğurladığımız tüm bizlere hizmeti geçmiş büyüklerimizi, emekleri geçmiş büyüklerimizi, rahmetle minnetle yad ediyor, mekanları cennet olsun diyorum.”

Erdoğan konuşmasında bu toprakların şehit kanlarıyla sulandığını ve Kuran-ı Kerim’in mana ve maneviyatı ile yoğrulduğunu da söylerken “Kuran-ı Kerim’in ilhamı Hz. Peygamber ve ehl-i beytinin sevgisi, ezanı Muhammedi’nin kutsiyeti hem bu toprakların hem de bu aziz milletin ruhuna hiç silinmeyecek derecede tesir etmiştir. Allah’ın izniyle Hz. Peygamber’in ve şehitlerimizin şefaatiyle, aziz milletimizin ve sizlerin gayretleriyle bu topraklar üzerinde Kuran-ı Kerim ebediyen okunacak, Peygamber ve ehl-i beyt sevgisi hiç sönmeyecek, ezan-ı Muhammedi hiç susmayacaktır. Kuran ahlakıyla ahlaklanmış, Siyer-i Nebi’yi kendine rehber edinmiş imam hatip mezunları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu milletin, bu ülkenin, hatta insanlığın hem hizmetkarı hem de medarı iftiharı olmaya devam edecektir” dedi. (ANKA)

www.evrensel.net