14 Nisan 2016 04:44

DNR Komünist Partisi, 2. Kongresini gerçekleştirdi

Donetsk Halk Cumhuriyeti'ndeki (DNR) en örgütlü parti konumundaki Komünist Partisi (DNR-KP) 2. Kongresini gerçekleştirdi.

DNR Komünist Partisi, 2. Kongresini gerçekleştirdi

Paylaş

Ukrayna’nın eski Donetsk vilayetinde bağımsızlığını ilan ederek kurulan Donetsk Halk Cumhuriyetindeki (DNR) en örgütlü parti konumundaki Komünist Partisi (DNR-KP) 2. Kongresini gerçekleştirdi. 2 yıl kadar önce Ukrayna Komünist Partisinden ayrılan Donbass sosyalist devrimci güçleri tarafından kurulan parti, ilk kongresini 8 Ekim 2014 tarihinde yapmıştı. Cumhuriyetin gelişmesine paralel olarak DNR-KP’nin gücü de niceliksel ve niteliksel olarak artış gösterdi. Bugün itibariyle, cumhuriyetin kontrol ettiği bölgedeki tüm il ve ilçelerde parti birimleri örgütlenmiş durumda.
2 Nisan’da gerçekleştirilen ve 124 delegenin katıldığı Kongrede olamayan delegeler Kiev hükümeti birliklerinin sivil yerleşim yerlerini de vurması sonucu cephe hattına yakın bazı ilçelerde toplu taşıma yapılamaması nedeniyle gelemediler. Bu nedenden dolayı Ukrayna Komünist Partisinin (KPU) temsilcileri de Kongreye yetişemedi. Kongrenin onursal misafirleri arasında; eski Sovyetler Birliği Komünist Partisini oluşturan komünist partileri birliğinin uluslararası derneği (SKP-KPSS) Temsilcisi Sergey Prokonenko, Lugansk Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi Merkez Komitesi 1. Sekreteri İgor Gumenyuk ile Türkiye’den ise Emek Partisini (EMEP) temsilen Okay Deprem vardı. Kongrede, Rusya Federasyonu Komünist Partisi başta olmak üzere pek çok parti de mesajlarıyla yer aldı.

‘ANTİKAPİTALİST DÖNÜŞÜM’ VURGUSU
DNR-KP’nin politik raporunu sunan Merkez Komitesi Birinci Sekreteri Boris Alekseyeviç Litvinov, 2014 bahar aylarında hem Donetsk hem de Lugansk eyaletlerinde patlak veren halk ayaklanmalarının her iki bağımsız cumhuriyetin kurulması ile sonuçlandığını hatırlattı. Litvinov, “Donbass Devrimi” olarak nitelendirdiği sürecin, köylüler, emekçi aydınlar ve genel olarak ücretli çalışanlar ve hatta bir yerde küçük girişimciler için yalnızca antifaşist değil fakat aynı zamanda antikapitalist ve antioligarşik karakterde bir dönüşümü simgelediğini ileri sürdü. Donbass’ta yaşananların “İnsanın insanı sömürmediği, kısacası sosyalist bir topluma olan özlemin bir ifadesi olarak ortaya çıktığı”na işaret etti. Litvinov, bu hedeflerin başarılması yolunda emekçi halkın mücadelesinin, DNR-KP için itici güç olduğunu söyledi.
DNR-KP’nin yeni merkez komitesi ve merkezi kontrol komisyonu yeni üyelerinin oy birliği ile seçildiği Kongrede, partinin bundan sonraki temel eylem ve hareket planı tespit edildi. 2017’nin 7 Kasım’ına, Sosyalist Ekim Devrimi’inin 100. yıl dönümünün yaklaştığına dikkat çekilen Kongrede, hazırlıklar ile ilgili merkez komite tarafından okunan bildiride; devrimin yüzüncü yıl dönümüne hazırlığın önemine dikkat çekildi.
Parti çalışma raporunu sunduğu konuşmasında 1917 Ekim Devrimi arifesi ile bugün arasında paralellikler kuran Litvinov, DNR’de şu anki durumun Ekim Devrimi öncesi şubat ve ekim aylarındaki geçici periyodu hatırlattığını savundu. Son bölümde merkez komitesi ile merkez kontrol komisyonlarının plenumlarının da yapılması ile DNR-KP’nin 2. Kongresi tamamlanmış oldu.  
(Donetsk/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara Katliamı'nın bir tek saati bilinmiyormuş

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa