09 Ocak 2016 04:56

Keskin nişancılar vuruyor, mahkeme tutukluyor

Keskin nişancılar vuruyor, mahkeme tutukluyor

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde keskin nişancıların yaraladığı siviller, hastaneye götürüldüklerinde tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Telefonla görüştüğümüz İHD Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal, sokağa çıkma yasaklarının ilk gününden bugüne kadar hastanelere getirilen yaralılardan sadece Belediye İşçisi İrfal Uysal’ın  tutuklanmadan taburcu olabildiğini belirterek, “Hastaneye sevk edilenler çocuk veya  yaşlı denilmeden ‘örgüt üyeliği’nden tutuklanıyor. Gelen hiçbir yaralı taburcu edildikten sonra serbest kalmıyor. Tedavileri tam olarak yapılmıyor. Polislerin sıkı bir baskısı var devlet hastanesi üzerinde” dedi. 

Hastaneye gelen herkesin “şüpheli” görüldüğüne vurgu yapan Uysal, “Bir tutanak hazırlanmış mesela; kolluk filanca gün, şu kadar kişiyi etkisiz hale getirmiştik, filanca sokakta bu kişi etkisiz hale getirdiğimiz kişi olabilir diye dava açıyorlar. Yani şüpheyle yakalanıyor. Sadece şüphe var delil yok. Delil sadece kolluğun hazırlamış olduğu bir evrak. Şu an yargı işlemiyor. Kolluk ne diyorsa odur. Şu an sulh ceza mahkemelerinin ve savcılıkların aynı yerden talimat almışçasına çalıştıklarına dair genel bir kanaatimiz var” diye konuştu. 

CEZAEVİNDE YARASI İLTİHAP KAPTI

Silopi’de evinden çıktığı sırada keskin nişancılar tarafından vurulan ve 3 gün önce yaralı halde hastaneden çıkarılarak cezaevine konulan Hasan Uysal’ı hatırlatan Uysal, yine Cizre’de evlerinin güvenlik güçlerince yoğun ateş altına alınmasından sonra dışarıya kaçmak isterken keskin nişancılar tarafından sağ bacağından vurulan 17 yaşındaki Yakup Kural’ın tam olarak iyileşmeden çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını söyleyerek şöyle devam etti: “Kural’ın tedavisi tamamlanmadan kollukça devlet hastanesi zorlandı. Apar topar taburcu edildi ve  savcılık karşısına çıkardılar. Yaşı küçük olduğu halde, yaralı olduğu halde tutuklamaya sevk edildi. Ve tutuklamasını kolluğun tutmuş olduğu tutanağa dayandırdılar” diye konuştu. 

Ancak cezaevinde yarasına iyi bakılmadığı için Kural’ın tekrar hastaneye getirildiğini dile getiren Uysal, “2 gündür hastane de yatıyor. Vücudu iltihap kaplamış. Yarasını herhangi gibi bir şekilde pansuman etmedikleri için çocuk baygın bir şekilde hastaneye getirildi.” 

YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI KOLLUK OLDU

Yasama, yürütme ve yargı erkinin kolluğun elinde toplandığını söyleyen Uysal, “İstediği kişiyi anında vurabiliyor. Bundan da hiçbir şekilde sorumlu tutulmuyorlar. Yani etkili bir soruşturma mekanizması yok. Savcılıklar olay yerlerinde inceleme yapmak üzere gitmiyorlar. Gidemiyorlar. Savcıyı bile vurabilir yetkisindedirler” dedi.  

ÖNCEKİ HABER

Avrupa’da ayrımcılık had safahada

SONRAKİ HABER

Elektronik kitap, gazete ve dergide KDV oranı yüzde 18'e yükseltildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa