22 Aralık 2015 17:12

200 TL gelir sayıldı engelli baba ile oğlunun maaşı kesildi

Paylaş

Küçükçekmece’de yaşayan yüzde 72 engelli Metin Ateş ve 11 yaşındaki oğlu yüzde 88 engelli Çetin Ateş’in engelli aylıkları yardım aldıkları gerekçesi ile kesildi. Baba Metin Ateş, kamu kurumlarından aldığı 100-200 liralık yardımın gelir kabul edildiğini ve engelli aylıklarının bu yüzden kesildiğini söyledi. 

Sosyal Hizmetler Vakfı ise evde bakım ücreti, engelli maaşı ve çeşitli yardımlar almasına rağmen, şahsın farklı kurumlara yardım için başvurduğunu, sosyal hizmet anlayışını istismar ettiğini söyledi. Sistemin, alınan yardımları gelir kabul ettiği için maaşın otomatik kesildiğini belirtti.

BABA ÇALIŞAMAZ DURUMDA

Metin Ateş kalp, astım, boyun fıtığı gibi hastalıkları nedeniyle çalışamaz durumda. Yüzde 72 oranında engelli. Oğlu 11 yaşındaki Çetin Ateş’in ise Akdeniz anemisi, Akdeniz ateşi, zihinsel bozukluk, çölyak, epilepsi gibi birçok rahatsızlığı var. Onun engellilik oranı ise yüzde 88. Metin Ateş’in eski eşi Çetin’i bırakarak evi terk etmiş. Metin Ateş de Gürcistan uyruklu bir kadınla evlenmiş.

Hastalıkları nedeniyle çalışamaz durumda olan Metin Ateş ve sürekli yatakta olan Çetin Ateş’e bağlanan engellilik maaşı bu ay kesildi. Gerekçe olarak ise aldığı yardımların miktarı gösterildi. Engellilik maaşlarının yanı sıra yeşil kartları da iptal edildi. Bu sebeple, aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve ameliyat olan eşine, 6 bin 500 lira fatura çıkarıldı. Bu parayı ödeyecek durumu bulunmayan Metin Ateş, yetkililerden kendisine yardım edilmesini bekliyor.

TAAHHÜTLE TAHLİYE OLDU

Metin Ateş, yaşadıklarını da şöyle anlatıyor: “Sağlık güvencemiz olmadığı için hastaneden bize taahhütname imzalattılar. 6 bin 500 lira ödememiz gerekiyormuş Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne. Çünkü sağlık güvencemi iptal ettiler. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile görüştüğümde, orası diyor ki; ‘2-3 ayda bir aldığın 100-200 lira geliyor sayılıyor.’ Bunu gelir sayıyorlarmış. Hem oğlumun hem benim engelli maaşımızı ve sağlık güvencemizi iptal ettiler”.

İSTİSMARCI İDDİASI

Metin Ateş ve oğlunun engelli maaşlarının kesilmesine ilişkin bilgi veren Küçükçekmece Sosyal Yardımlaşma Vakfı yetkilileri, Metin Ateş’in sosyal yardım anlayışını istismar ettiğini söyledi. Şahsın bakım ücreti, iki ayrı engelli maaşı ve belediyeden sosyal yardım almasına rağmen, farklı illerde ve ilçelerde sık sık yardım başvurusu yaptığını ileri sürdü. 
Metin Ateş’in medyayı da kullanarak hem derneklerden hem de yardımseverlerden yardım aldığını iddia eden yetkililer, sistemin kamu kurumlarından alınan yardım miktarını otomatik hesapladığını ve belli bir miktarın üzerine çıkınca da maaşların kesildiğini söyledi. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Aldığınız dosya masrafını iki katıyla geri ödemeyin

SONRAKİ HABER

TYS’den Ayşegül Tözeren ve Aydın İleri'ye destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa