21 Eylül 2015 16:40

Gürkan, Cizre izlenimlerini paylaştı: 'Barışın zemini çatışmasızlık ortamında gelişir'

Paylaş

Ümit KARTAL
İstanbul

Çeşitli sendika ve siyasi parti temsilcileriyle birlikte oluşturulan heyetle Cizre’ye giden Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Cizre dönüşünde izlenimlerini paylaştı. EMEP Küçükçekmece ilçe örgütünün düzenlediği toplantıda konuşan Gürkan, “İstanbul’un orta yerinde karşılıklı mermiler atılan sıcak bir savaş yaşanmıyor belki ancak ülkenin bir bölgesinin yangın yerine çevrilmiş olmasının acı sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Cizre’nin küçük bir ilçe olduğunu anlatan Selma Gürkan, “Orada şunu gördük; iki ana cadde tamamen yıkılmış yakılmıştı. Havan topları ve ağır silahlarla binalar yıkılmıştı. Evlerde yüzlerce mermi izini, ağır silahlarla yıkılmış bir kenti gözlemledik” dedi. Gürkan bu saldırılarla Cizre’de sivil halkın yaşama şansının ortadan kaldırılmaya çalışıldığını, amaçlananın ise halkın göçe zorlanarak ortaya koydukları siyasi iradenin bertaraf edilmesi olduğunu söyledi.
 
'TERÖRLE' DEĞİL HALKLA SAVAŞ

“Kürt halkı kendisine dair karar vermiş ve iradesini belirlemiş. Varto’da, Sur’da, Silvan’da ve Cizre’de bunu yaşadık. Halk kendi geleceği için irade koymuş ve meclislerini oluşturmuş. Öz yönetim uygulamalarına dair kuşkusuz eleştiri ve farklı siyasi tespitlerimiz olabilir. Fakat eninde sonunda Kürt halkı kendine dair bir karar vermiş ve bu Kürt halkının iradesi haline gelmiş. Devlet bunu tanımak yerine halkla savaşıyor” şeklinde konuşan Gürkan, hükümetin ‘terörizmle savaş’ iddiasının gerçek dışı olduğunu, bunun devletin halkla savaşı olduğunu ifade etti. 

Devletin de artık Kürt halkını silahlı çatışmalarla bastıramayacağını anladığını, AKP’nin de bunu iyi bildiğini ifade eden Gürkan, iktidarın savaşı 1 Kasım hesapları sebebiyle yükselttiğini söyledi.

Gürkan; “Artık devlet de, silahlı çatışma ile bu halkı bastıramayacağını biliyor. 30-40 yıldır bütün kirli savaş yöntemleri uygulandı ama Kürt halkının talepleri bastırılamadı. AKP de bunu bastıramayacağını biliyor ama yenilenecek olan seçimlerde savaş konseptinde acaba siyasi bir kazanç elde edebilir miyim derdinde. Kürt silahlı güçleri de silahla bu işin çözülemeyeceğini bildiklerine dair açıklamalar yapıyor. Ancak onlar da silahlı saldırılara karşı cevap verme durumunda kaldıklarını söylüyorlar” diye konuştu. Gürkan, "Türkiye'nin batısından silahların susması için iki tarafa da çağrı yapmaya devam etmeliyiz. Barışın ve çözümün zemini çatışmasızlık ortamında güçlenir” dedi.

AKP’nin bayrak mitinglerini de eleştiren Gürkan, bu tür mitinglerin bundan önceleri de çok defa yapıldığını hatırlatarak, “Bu tür mitingler halkı burjuva politikalara yedeklemek için yapılıyor. Ancak bizler evlatlarımızı sarayın iktidar hırsına kurban etmeyeceğiz. Böylesi hamasi istismarlara rağmen batıdan da savaş karşıtı sesler yükseliyor. Ancak artık bu sesler çığlığa dönmeli” dedi.

'İŞÇİLERİ KÜÇÜK GÖRMESİNLER, YÜREĞİMİZ BÜYÜK'

Liman işçileri olarak hükümetin savaş politikalarına karşı yaptıkları eylemden sonra Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın söyleşisine gelen liman işçileri de sorularıyla söyleşiye katıldı. Savaş çığırtkanlığı yapanları eleştiren bir liman işçisi; "Biz barış için bugün eylem yaptık. Belki çok kalabalık değildik. Bizi küçük görebilirler ama ben şuna inanıyorum; barış küçük olsa da yüreği büyük insanların işidir. İşçileri hiç de küçük görmesinler. Yüreğimiz büyük, barışı kazanacağız” dedi.

'DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE 1 KASIM’A HAZIRLANACAĞIZ'

Söyleşi sonunda Barış Bloku’nun yerellerde de güçlendirilmesi çağrısı yapan Gürkan, aynı zamanda 1 Kasım seçimlerine de şimdiden hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Gürkan, “AKP bu kadar güçlü bir hazırlıkla giriyorsa, biz de 1 Kasım’a güçlü bir hazırlık yapmalıyız” dedi. Seçimlerde tüm işçi ve emekçilerden HDP’ye oy vermelerini isteyeceklerini, barış ve demokrasi taleplerini daha güçlü dile getireceklerini ifade eden Gürkan ayrıca “Sadece oy vermek yetmiyor ne yazık ki, oy saymak da bir o kadar önemli. Şimdiden hem müşahitlikler için hem de resmi sandık görevlilikleri için partimizin il ilçe örgütlerine başvurular alınmaya başlanmalı” dedi

ÖNCEKİ HABER

Game of Thrones, Emmy'de ödülleri topladı

SONRAKİ HABER

Kayseri Talas Belediyesi, Selena Gomez'e fotomontajla başörtüsü taktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa