09 Eylül 2008 00:00

Kazanmak için mücadele şart

Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri grup toplusözleşmelerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikası, metal işkolunda süren grup sözleşmesine yönelik çalışmalar kapsamında bölge toplantılarını sürdürüyor. MESS ile işkolunda örgütlü sendikalar arasında süren görüşmeler 12 Ekim’de tamamlanacak. İşkolunda hızlı bir büyüme yaşanırken, patronlar ise krizi bir tehdit olarak kullanıyor. Birleşik Metal-İş ise üyelerine TİS sürecini anlatarak ve üyelerinin görüşlerini alarak mücadele hazırlanıyor.
Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi de önceki gün Zümrüt Düğün Salonunda toplantı düzenledi. Toplantıya Kroman Çelik, Sarkuysan Bakır, Akardan, Bosal, Mimaysan, Çayırova Boru, Yücel Boru, MTE, Poll Metal ve Areva fabrikalarından toplam 143 işçi katıldı.
Toplantının açılışı konuşmasını yapan Genel Sekreter Selçuk Göktaş, bu süreci mücadele ve kararlılıkla aşacaklarını söyledi. Göktaş, kazanmak için mücadelenin şart olduğuna dikkat çekti. Daha sonra TİS süreci hakkında bilgi vermek üzere Sendika Uzmanı Mehmet Beşeli kürsüye geldi.
İşyerlerinde sömürü arttı
Metal sökterindeki hızlı büyümenin kaynağının, daha yoğun sömürü anlamına gelen yoğunlaşan çalışma yaşamı olduğunu dile getiren Beşeli, istihdamdaki artışla birlikte düşük ücretli işçi sayısının da artırdığını ifade etti. Sendika üyelerinin ortalama saat ücretinin brüt 5.16 YTL olduğu bilgisini veren Beşeli, oluşan ücret farklılıklarının işçilerin birliğini zedelediğini, bu nedenle bu sorunun aşılmasının birinci derecede önemli olduğunu dile getirdi.
Beşeri konuşmasına şöyle devam etti:” Esnekliğe kapalıyız, bu sözleşme sürecinde MESS’in birinci önceliği esnek çalışmayı kabul ettirmektir ve Türk Metal’in örgütlü olduğu 32 fabrikada hayata geçirilmiştir. Dengeli bir ücret dağılımı istemekteyiz, enflasyonu baz alan bir sözleşmeyi kabul etmeyeceğiz.”
Beşeri konuşması sırasında sözleşme taslağına da değindi. Taslağa göre 3.5 YTL altındaki saat ücretleri 3.5 YTL’ye çekilecek. Bunun ardından ilk altı ay için bütün ücretlere yüzde 5 zam artı 0.8 YTL artış yapılacak. Bu ortalamada ücretlere yüzde 22 artış anlamına geliyor. 2. altı aylık dilimde enflasyon oranının 1.5 katı kadar zam yapılacak. Üçüncü altı ayda ise eylül döneminde enflasyon yüzde 6’yı geçerse iki puan eklenerek yüzde 8 zam yapılacak. Dördüncü altı ayda ise enflasyon oranında artış sağlanacak.
Beşeri bütün taleplerinin kaynağı olduğunu bunun birinci kaleminin işçiler üzerinden sağlanan büyüme olduğunu, ikincisini istihdam paket ile sermayeye sağlanan imtiyazlar olduğunu dile getirdi. Beşeri istihdam paketinden sonra ortalama 73 YTL işçi başına hazine desteği sağlandığı, yeni işe giren genç veya kadınların sigorta primlerinin devletçe karşılandığını dolayısıyla tüm taleplerinin karşılanabilir olduğunu ifade etti.
Beşeri tek engellerinin MESS ile Türk Metal arasındaki işbirliği olduğunu dile getirdi.
Kriz tehdit olarak kullanılıyor
Toplantının devamında işçiler söz alarak süreci değerlendirdiler.
Bosal Fabrikası Baştemsilci Yusuf Şirvan “Patronlar kriz söylemini TİS sürecinde bir tehdit olarak kullanmaktadır. Ben eminim ki işler sözleşmeden sonra açılacaktır” dedi. Sarkuysan Bakır Baştemsilcisi İsmail Sungur; ise şunları dile getirdi: “Unutmayın MESS de Türk Metal de bizim grev önlüğümüzden korkuyor. İşçi arkadaşlarıma sesleniyorum temsilcilerinizi rahat bırakmayın çünkü onlar ne kadar cesur olursa sendika o kadar güçlü olur.” Yapılan çağrılar işçiler tarafından “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganı ile karşılandı. (Gebze/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Fil-Filtre’de ‘12 Eylül darbesi’

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa