26 Eylül 2008 00:00

Yoldaşları mücadele sözü verdi

Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin önderlerinden Şeref Aydın, ölümünün 2. yılında mücadele arkadaşları, sevenleri ve genç yoldaşları tarafından anıldı. Yoldaşları, Aydın’ın huzurunda mücadele sözü verdi

Paylaş

Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin önderlerinden Şeref Aydın, ölümünün 2. yılında mücadele arkadaşları, sevenleri ve genç yoldaşları tarafından anıldı. Yoldaşları, Aydın’ın huzurunda mücadele sözü verdi.
24 Eylül 2006’da kansere yenik düşen TDKP’nin kurucularından Şeref Aydın, Karacaahmet’teki mezarı başında anıldı. Devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunun ardından konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, hayatını işçi sınıfına adayan Aydın’ın mücadelesini büyüterek sürdüreceklerine söz verdi.
‘Mücadele partimiz şahsında sürüyor’
“Şeref Aydın bir işçi devrimcisi. Hayatını işçi sınıfına adamış bir sosyalist, komünist, eğitimci olarak hayatını bütün zorluklara rağmen dirençle sürdürdü” diyen Tüzel, Aydın’ın dünya ve Türkiye işçi hareketine, halkların kurtuluş mücadelesine bütün benliğiyle katıldığını söyledi. Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya mücadelesinin Türkiye’de EMEP şahsında, tüm işçi ve emekçilerin katıldığı mücadeleyle sürdüğünü belirten Tüzel, “O, devrim ve sosyalizm mücadelesine ve partimizin kuruluş mücadelesine, bugüne kadar bütün yaptıklarıyla katkı sundu” diye konuştu. EMEP’in 5’inci kongre çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Tüzel, bu çalışmaların aynı zamanda Türkiye’deki emek, devrim ve barış mücadelesinin nasıl geliştirilebileceğinin planlanması olduğunu vurguladı.
Mücadele sözü
Devrim, işçi sınıfının emekçi devletini kurmak gibi mücadelelerin kolay olmadığını dile getiren Tüzel, “Sabırla, inatla, inançla, emek harcayarak, mücadeleden dersler çıkartarak, işçi sınıfı partisine sıkı sıkıya bağlanarak, onun çatısı altında, sınıfın partisinin harekete geçirdiği, birleşik güçlerin çatısı altında bir mücadeleyi gerektiriyor” dedi. Halkı, sömürüsüz ve savaşsız bir dünyaya kavuşturma mücadelesinde, Aydın’ın huzurunda söz veren Tüzel, “Mücadelemizi partimizin çağrıları altında daha da büyütmek, 5’inci kongremizle birlikte halkın güven ve desteğini kazanmış bir emek hareketini yükseltmek için bir kez daha çalışacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Aydın İsviçre’de anıldı
Şeref Aydın, İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds kentinde ailesi ve yoldaşları tarafından anıldı. Aydın’ın eşi ve oğlu, İşçi ve Halk Partisi (POP) kanton milletvekili Alain Bringolf, Belediye Meclis üyesi Esma Aris, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) üyelerinin de katıldığı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan İsviçre DİDF Başkanı Haydar Sancar, Aydın’ın azmi ve düşünceleri ışığında, ondan devralınan mücadelenin daha da ileri taşınacağını vurguladı. Bağlama eşliğinde Aydın’a yazılan şiirlerin okunduğu anmada Aydın’dan bir süre sonra yaşamını yitiren EMEP İl Başkanı Memet Kılınçaslan ve Aydın ile ilgili kitapların bulunduğu köşedeki deftere görüşler yazıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hoşgeldin sendika

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa