ABD daha fazla ölüm istiyor

Afganistan’daki işgalci ABD ve NATO askerlerinin Komutanı Stanley McChrystal’ın önceki gün Afganistan’da işlerin iyi gitmediği ve ABD’nin Afganistan stratejisinin işlemediği yönündeki raporu, bu ülkeye daha fazla asker...


Afganistan’daki işgalci ABD ve NATO askerlerinin Komutanı Stanley McChrystal’ın önceki gün Afganistan’da işlerin iyi gitmediği ve ABD’nin Afganistan stratejisinin işlemediği yönündeki raporu, bu ülkeye daha fazla asker gönderilebileceğini gündeme getirdi.
ABD’li yetkililer, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan konusundaki üst düzey yetkililerinin Afganistan’ın güneyinde ve kuzeyindeki Taliban başarılarını tersine çevirebilmek için bu ülkeye daha fazla asker gönderilmesi gerektiği konusunda McChrystal ile fikir birliği içinde olduğunu söyledi. Ancak yetkililere göre, Beyaz Saray’da Afganistan’daki sekiz yıldır süren savaşta Taliban’ın yeniden dirilmesinden dolayı, savaşa verilen halk desteğinin düştüğüne dikkat çeken bir taraf da bulunuyor.
Şimdi ABD ordu komutanları, yönetim ve kongre üyeleri, Afganistan’ın güneyine deniz kuvvetleri alay muharebe timinden ikinci bir 5 bin askerin de gönderilmesi dahil daha fazla asker göndermeyi öncelikli gündem konusu haline getirdiler. Yetkililer, bu sayının da artarak Afganistan’daki deniz kuvvetlerine ait 10 bin ABD askeri sayısının 15 ile 18 bine çıkarılabileceğini söyledi. McChrystal’ın Afganistan stratejisinin çöktüğü ya da işlemediği yönündeki raporunun ardından tartışmanın daha da yoğunlaşacağı bekleniyor.
BUSH STRATEJİSİNİN DEVAMI
McChrystal’ın komutanlık ettiği 63 bin ABD askeriyle birlikte Afganistan’da 103 bin işgal askeri bulunuyor. George W. Bush yönetiminin asker sayısını artırma stratejisinin bir parçası olarak bu stratejiyi devam ettiren Obama, bu askerlerinin neredeyse yarısını bu yıl gönderdi. Askeri yetkililer, Afganistan’daki asker sayısının yıl sonuna kadar 68 bini ABD askeri olmak üzere en az 110 bine çıkacağını söylüyor.
HALK DESTEĞİ GİDEREK DÜŞÜYOR
Yetkililer, savaşın kaderini belirleyecek başka bir anahtar faktörün Obama’nın ölen ABD askerlerinin sayısının artması nedeniyle ABD’de giderek artan savaş karşıtlığının üstesinden gelip gelemeyeceği konusu olduğunu söyledi. Bir yetkili, “Beyaz Saray’da savaşa verilen halk desteğinin gerçekten çöktüğüne dair büyük bir farkındalık var” dedi. Başka bir yetkili de Obama’nın ABD halkını Afganistan’a daha fazla asker gönderme konusunda ikna etmeyi şimdilik başaramayacağını söyledi.
Bu arada Afganistan’daki ABD kayıpları da devam ediyor. Kandahar vilayetinde önceki gün iki ABD askeri daha öldürüldü. Ölen son askerlerle, sadece ağustos ayında ABD’nin bu ülkede verdiği asker kaybı da 47’ye çıkmış oldu.


HÜKÜMET YETKİLİLERİ DE GÜVENDE DEĞİL
Afganistan’ın doğusunda bir caminin önünde düzenlenen intihar saldırısında, aralarında istihbarat servisi başkan yardımcısının da bulunduğu 23 kişinin öldüğü bildirildi. Saldırıda, Milli Güvenlik İstihbarat Kurumu başkan yardımcısı Abdullah Lehmani’nin öldüğü, Lahman valisi Lütfullah Meşal’in yaralandığı belirtildi. Saldırının hükümet yetkililerinin katıldığı bir caminin açılış töreninde düzenlendiğini bildirildi. Saldırıda Afganistan istihbarat servisinin üst düzey yetkilisinin hedef alınması, Taliban’ın karmaşık ve hedefli saldırılar düzenleme konusunda yeteneğini artırdığı yorumlarına neden oldu.
Pakistan’da silahlı kişilerin başkent İslamabad’da düzenlediği saldırıda, Din İşlerinden Sorumlu Bakan Hamid Said Kazmi yaralandı. Polis, Kazmi’nin bakanlık binası yakınında aracında bulunduğu sırada düzenlenen saldırıda aracın şoförünün öldüğünü açıkladı. Saldırıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net