Mahallenin sorunları dernek kurdurdu

Ümraniye’nin Elmalıkent Mahallesi’ndeki sorunlar mahalle halkına Elmalıkent Mahallesi Sosyal Dayanışma, Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği’ni (EKE-DER) kurdurdu.


Ümraniye’nin Elmalıkent Mahallesi’ndeki sorunlar mahalle halkına Elmalıkent Mahallesi Sosyal Dayanışma, Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği’ni (EKE-DER) kurdurdu.
Mahallenin acil çözüm bekleyen sorunlarının çözümü üzerinden kurulan derneğin geçici yönetimi de oluşturuldu. Mahallenin sorunlarını içeren talepler etrafında halkı dolaşan Hamza Yusufoğlu’nun, gelen öneriler üzerine oluşturduğu geçici dernek yönetiminde Hamza Yusufoğlu, Orhan Özaltın, Musa Akyol, Kazım Külah ve Aziz Yılmaz görev aldı.
Vartolular Derneği, Bingöllüler Derneği gibi yöre derneklerinin yanında çevre mahalle muhtarlarının da desteğini alan dernek yöneticileri halkın sorunlarını çözmek için, halkın iradesini tek ses yapmayı görev edinecek bir oluşum içinde olduklarını belirtiyorlar.
Dernek olarak, oturma alanı içinde baca görünümü verilerek kamufle edilen baz istasyonlarına ve strafor üzerine kimyasal madde ile üretim yapan işletmeye karşı basın açıklamaları yaptıklarını belirten Hamza Yusufoğlu, “Mahallemizde bulunan ve üç yıldır faaliyet gösteren bir buçuk katlı işyeri üzerinde üç yıl önce yapılan iki adet baz istasyonu halkın sağlığını tehdit ediyor” dedi. Kimyasal içeren maddenin kokusu yüzünden pencerelerini açamadıklarını belirten Yusufoğlu, “Çoluk çocuğumuzun sağlıkları tehlikede, çöp arabaları bile o işletmenin atıklarını almıyor” diye konuştu.
Ümraniye Belediyesi’ne bu durumu defalarca ilettiklerini belirten Yusufoğlu şunları söyledi “Geçen haziran başında da yazılı bir dilekçeyle dernek olarak sağlık ve ruhsat müdürlüklerine başvurularımızı yaptık. İşletme ruhsatsız çalışıyor. Yetkililer bunu bilmesine karşılık hiçbir işlem yapmıyor. Ancak bizler kişisel olarak ev sahibini ikna ettik ve atölyesini kiralamamasını istedik. Bu ayın sonunda işletmeyi ev sahibi kapı dışarı koyacak, belediyenin yapamadığını (yapmadığını) bizler başka yollardan çözüyoruz. Atölye yerinin sahibi işyerini kiralamaya devam ederse de bir görevli gelip de ruhsatınız nerede diye sormuyor. Bu halkın sağlığı ile oynatmayız demiyor. Ümraniye Belediyesi’nin bu konudaki duyarsızlığını mahalle halkı olarak kınıyoruz. Hem mahallemizin ortasında kimyasal madde üretiliyor hem de kanserojen madde yayan baz istasyonlarına izin veriliyor. Kimsenin sağlımızı tehdit etmeye hakkı yoktur. Gerekli mercileri acilen göreve çağırıyoruz. Sorunumuz çözülmediği takdirde sesimiz her gün daha da gür çıkacak. Bu konuda bütün sivil toplum kuruluşlarının yanında mahalle halkını da taleplerimizin gerçekleşmesi için beraber hareket etmeye davet ediyoruz” dedi.
Halkın sağlığını tehdit eden sorunların mahalle halkını birleşmeye sevk ettiğini ve çözüm aşamasında olduklarını belirten dernek yöneticisi Yusufoğlu, asıl sorunlarının tapu ve iskan olduğunu belirtiyor. Yeni otobüs hatlarından yeni pazar yerinin oluşturulmasına kadar bir dizi talepleri olduğunu ve bu taleplerinin insanca yaşanacak bir çevre oluşturmak olduğunu hatırlatan Yusufoğlu, bu hakların elde edilmesinin tek yolunun birleşmekten ve hak aramaktan geçtiğini belirtti.
Baz istasyonunun kaldırılması için mahkemeye başvurduklarını ifade eden Dernek Üyesi Hüsnü Akyol ise, “Bilirkişi heyeti önceki gün mahallemize geldi. Ancak GSM şirketi bilirkişilerin geleceği haberini alarak, frekans ayarlarını aşağı düzeye çekmişler. Böylece ‘mahalle halkına zararlı değildir’ raporu çıkmasını sağlayacaklar. Bilirkişilerle, bizler de gerekli görüşmelerde bulunduk. Mahallemize habersiz bir zamanda geleceklerini ifade ettiler. Sonuç olarak bilirkişileri de yanıltmak için türlü oyunların sahnelendiğine şahit olduk” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Mehmet Aydoğdu
www.evrensel.net