21 Ekim 2009 04:00

ABD ve Irak yönetiminin arzusu aynıymış

IRAK Başbakanı Nuri El Maliki, Washington’da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü.

Paylaş

IRAK Başbakanı Nuri El Maliki, Washington’da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü.
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın, Maliki ile Beyaz Saray’daki görüşmesinde, Irak parlamentosunu, bu ülkede yaklaşmakta olan seçimlere şeffaf siyasi katılımın koşullarını sağlayacak bir seçim yasasının hazırlanması için hızlı hareket etmeye çağırdığı belirtildi.
Biden’ın görüşmede konuk başbakana, dün Washington’da başlayan ABD-Irak İş ve Yatırım Konferansının, iki ülke arasındaki Stratejik Çerçeve Anlaşması kapsamında işbirliğinin geliştirilmesine dair çabaların önemli bir parçasını oluşturacağını söylediği kaydedildi. Maliki, Biden ile görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile bir araya geldi.
Dışişleri bakanlığındaki görüşmenin ardından bir açıklama yapan Clinton, iki ülke arasındaki ortaklığın derinleştirilmesine olan bağlılıklarını dile getirerek, bu ortaklığın, egemen, istikrarlı ve özgüvene sahip bir Irak’ı temel aldığını ve Stratejik Çerçeve Anlaşması’nı rehber edindiğini iddia etti.
Maliki ile bir dizi konuyu ele aldıklarını ve Stratejik Çerçeve Anlaşması altında ortak bir diplomatik koordinasyon komitesi kurulması yönünde anlaşmaya vardıklarını ifade eden Clinton, bu komitede Birleşmiş Milletler tüzüğünün 7. maddesiyle alakalı çözümlenmeye muhtaç konuları ele alacaklarını belirtti.
SAVAŞ TAZMİNATI MESELESİ
BM tüzüğünün 7. maddesi, Irak’ın 1990 yılındaki Kuveyt’i işgali ve sonrasındaki Körfez Savaşı’ndan dolayı, petrol gelirlerinin belli bir yüzdesini başta Kuveyt olmak üzere bazı ülkelere savaş tazminatı olarak ödemesini şarta bağlıyor. Irak hükümeti, bu maddeyi Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından yaratılan “adaletsiz bir yük” olarak görüyor ve maddenin kaldırılmasını istiyor.
ABD-Irak İş ve Yatırım Konferansı’nın her iki ülke için de çok önem taşıdığını dile getiren Clinton, iki ülkenin iş dünyası ve yönetimlerinden önemli isimleri bir araya getirerek, Irak’a daha fazla uluslararası yatırım ve ABD ile Irak arasında daha yakın ekonomik bağların yolunu açmayı umduklarını söyledi.
Irak’ta gelişmekte olan istikrarın daha fazla refah getireceğini, bunun da kalıcı barışın yaratılması, ailelere iş imkanlarının sunulması ve Iraklılara geleceklerini şekillendirmede daha fazla fırsat sağlanmasına katkıda bulunacağını öne süren Clinton, Maliki ve diğer Iraklı liderlere, konferansın düzenlenmesindeki öncü rollerinden dolayı teşekkür etti ve Irak’ın ulusal yatırım yasasında son dönemde yapılan düzenlemelere duyduğu minnettarlığı dile getirdi.
YENİ HÜKÜMET İHTİYACI
Clinton, Irak’ın geleceği açısından kritik önem taşıyan seçimleri de konuştuklarını belirterek, seçimlerin kanunlara uygun ve güvenilir biçimde düzenlenmesini sağlamak için verilen çabalara ve bu ülkedeki barışçıl istikrar ve ekonomik büyümenin devamı için zamanlıca yeni bir hükümetin kurulmasına desteklerini ifade etti.
Irak’ı işgal ederek on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan ABD değilmiş gibi konuşan Clinton, Irak halkının mezhepçilik, şiddet ve terörizmin yol açtığı zorluklara göğüs gererek, güvenli, barışçıl ve refah içinde bir geleceği hak ettiğini söyledi. Clinton, ülkesinin “Irak’a ve Irak halkının yardımına hazır olmayı sürdüreceğini” sözlerine ekledi.
Maliki de, iki ülke arasında yatırım konferansının düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, Clinton ile bu yıl ikinci görüşmesini yaptığını, görüşmede Irak ile ABD arasındaki stratejik çerçeve anlaşmasının hayata geçirilmesinin önemi üzerinde durduklarını belirtti.
Gerek konferansın gerekse stratejik çerçeve anlaşmasının, iki ülke arasındaki ilişkilerin artık sadece askeri düzeyde olmadığını, ekonomik ve diğer alanlara da yayıldığını gösterdiğini kaydeden Maliki, ülkesinin, özellikle istikrarın sağlanmasından sonra kapsamlı bir yatırım sürecini başlatmak istediğini söyledi. Maliki, Clinton ile görüşmesinin çok önemli olduğunu ve çok faydalı geçtiğini belirterek, Irak ile ilgili çeşitli konuları, özellikle de BM tüzüğünün 7. maddesinden kaynaklanan sorunu ve Irak’ın bu maddenin kapsamından çıkarılmasını konuştuklarını bildirdi.
“Aynı bakış açılarına ve aynı arzulara sahibiz” diyen Maliki, “Terörizmi yenilgiye uğratmayı başardıklarını, ancak şimdi önlerinde yeni bir görevin bulunduğunu, bunun da refah ve ekonomik kalkınmayı sağlamak olduğunu” ifade etti. (DIŞ HABERLER)

IRAK’TA SALDIRILAR DURMUYOR

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 50 kilometre batısındaki Felluce kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2’si polis, 4 kişi öldü, 9 sivil yaralandı.
Bağdat’ın kuzeyinde bir minibüse yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda ise ilk bilgilere göre 3 sivil yaralandı. Yol kenarına yerleştirilen bombalarla düzenlenen saldırılarda da Bağdat’ın kuzeyinde 2 sivil, doğusunda 3 kişi yaralandı.
Irak’ın kuzeyinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir ABD askeri öldü. ABD ordusundan yapılan açıklamada, Ninova’da önceki gün ABD askerlerinin bulunduğu aracı hedef alan saldırıda 2 askerin de yaralandığı belirtildi.
Son saldırıyla bilikte, Irak işgalinin başladığı 2003 yılı mart ayından bu yana bu ülkede ölen ABD askeri sayısı 4 bin 351’e yükseldi.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İran’la Batı arasındaki görüşmeler ertelendi

SONRAKİ HABER

Bursa'da otelin dış cephe temizliğini yapan sepetli vinç düştü: 2 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa