13 Mart 2011 12:55

Yoksulluk mu şiddet mi?

Diyarbakır’da ateşli silahla yaşamına son veren ve “Yoksulluk nedeniyle yaptı” şeklinde basına yansıyan, 4 çocuk annesi Yüksel Demir’in şüpheli ölümünün ardında yıllarca eşinden gördüğü şiddetin olduğu öğrenildi.Demir’in bir çok kez polise başvurduğu ancak evine geri gönderi

Yoksulluk mu şiddet mi?

Paylaş
Pınar Ural

Demir’in bir çok kez polise başvurduğu ancak evine geri gönderildiği ortaya çıktı.

Türkiye’de günde 3 kadın çeşitli bahanelerle en yakınındaki erkek tarafından katledilirken, birçok şüpheli ölüm ise kayıtlara “intihar” olarak geçiyor.

28 Şubat’ta Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Yeniköy Mahallesinde ikamet eden 4 çocuk annesi 25 yaşındaki Yüksel Demir, ateşli silahla yaşamına son verdi. Yüksel’in ölümüyle her geçen gün artan şüpheli kadın intiharlarına bir yenisi daha eklendi. Yüksel’in ölümü meyda “yoksulluk intihar ettirdi” diye verirken Diyarbakır’daki kadın kurumlarının yaptığı araştırmada ise farklı sonuçlar ortaya çıktı.

ŞİDDET GÖRÜYORDU

Amed Kadın Meclisi, Kardelen Kadın Evi, Ceren Kadın Danışmanlık Merkezi, Ceren Kadın Derneği, Bağlar Kadın Kooperatifi, DİKASUM, SELİS, EPİDEM ve KADEM adlı kadın kuruşlarının Demir’in şüpheli ölümü üzerine yaptığı araştırmada, Demir’in gördüğü şiddetten ötürü polise defalarca başvurduğu ve her başvuru sonrası polisin Demir’i evine geri gönderdiğini ortaya çıkardı. Öte yandan araştırmaları çerçevesinde savcılıkla görüşen kadın kurumları, Demir’in yaklaşık 15 tane dosyasının poliste olduğunu tespit etti. Bu dosyalar ile Demir’in yardım çığlıklarının görülmediği ortaya çıktı. Öte yandan Demir’in intiharının ardından gözaltına alınan 30 yaşındaki eşi Mehmet Demir, karakolda ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Serbest bırakılan ve evine geri gelen Mehmet Demir, evini ateşe verdikten sonra kayıplara karıştı. 2 gün sonra ortaya çıkan Mehmet Demir’in hakkında her hangi bir yasal işlem başlatılmadı.

Demir’in 13 yıl önce evlendiği ve 4 yıl evli kaldığı ilk eşi Sevinç Öztürk’ün de bir gece kendini iple asarak, yaşamına son verdiği ortaya çıktı. Bu olay ikinci eş Yüksel Demir için “İntihar mı etti? İntihara mı zorlandı?” sorusunu akıllara getirdi.
Demir’in ismini vermekten çekinen komşuları ise, “O gece evde tartışma sesleri geliyordu. Sabahta kadının intihar ettiğini öğrendik. Bu tür tartışmalar, o evde sık sık yaşanıyordu” dediler. Öte yandan hiç bir işi olmayan Mehmet Demir’in madde bağımlısı olduğu iddia edildi.

Gazetecilere açıklama yapan Mehmet Demir, “Olay gecesi kızım Mücella’nın ateşi çıkmıştı. Bunun üzerine eşim evimizin bitişiğinde oturan annemi çağırdı. Eşimin bu tutumuna sinirlendim. Aramızda bir tartışma çıktı. Daha sonra ayrı odalarda uyuduk. Sabaha karşı namaza kalkan annemin sesiyle uyandım. Eşim av tüfeğiyle intihar etmişti. Bir anlık öfke. Yoksuluz, ancak eşim kendini bu yüzden öldürmedi” açıklamasında bulundu. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Düşüncelere de el koyacak mısınız?

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa