TEKEL işçisi eylem istiyor

Özelleştirmeye yönelik uygulamalar ve hak gaspları nedeniyle tedirgin olan TEKEL işçileri, güçlü eylemler yapılmasını istiyor.

TEKEL işçisi eylem istiyorİnan ÜstünTütün Yasası'nın Meclis'ten geçtiği şu günlerde TEKEL'de özelleştirme uygulamalarının hız kazanması bekleniyor. TEKEL'de çalışan işçiler özelleştirmeye karşı ve mücadeleye hazır olduklarını belirtirken, Tek Gıda-İş Sendikası'nın bu konuda aldığı somut bir karar yok. İşyerleri düzeyinde yeterli çalışma yürütmeyen şubeler ise Tek Gıda-İş Genel Merkezi'nin karar almasını bekliyorlar. Özelleştirmeyi uluslararası sermaye ve yerli işbirlikçilerinin ülke kaynaklarını ele geçirmesi" olarak tanımlayan Tek Gıda-İş Sendikası Güneydoğu Bölge Şube Başkanı Gürsel Diliçıkık, Türkiye'yi yönetenlerin de yapılanlara çanak tuttuğunu söyledi. Hükümetin bağımsız bir karar organı olmaktan uzak olduğunu hatırlatan Diliçıkık, "Bütün kararlarda IMF ve uluslararası tekellerin talepleri var" dedi.

'Merkez'i bekliyoruz'TEKEL'in sahip olduğu pazarın uluslararası tütün tekellerinin iştahını kabarttığını belirten Diliçıkık, günlük 14 trilyon lira cirosu olan bir kurumun özelleştirme adı altında peşkeş çekilmesine razı olmayacaklarını bildirdi. TEKEL'in özelleştirilmesi girişimlerinden sendika ve işçiler olarak "çok rahatsız" olduklarını dile getiren Gürsel Diliçıkık, "Şube olarak genel merkezin kararları doğrultusunda hareket etmek zorundayız ama işçi artık daha güçlü eylemler istiyor. Genel merkezin bunu dikkate alması gerekir" diye konuştu. TEKEL'e yönelik özelleştirme saldırısından en büyük zararı görecek olanların başında tütün üreticilerinin geldiğini belirten Diliçıkık, topyekün mücadelenin örgütlenmesi gerektiğini vurguladı. Diliçıkık, "Eylemlerimizi Emek Platformu eylemselliği ile birleştirmek istiyoruz" dedi.

İşçiler tedirgin TEKEL Sigara Fabrikası İşyeri Temsilcisi Adil Uçan, özelleştirmenin "kabul edilemez" olduğunu belirterek, işçiler olarak mücadele edeceklerini söyledi. Resen emeklilik uygulamasının işçileri tedirgin ettiğini, bunun özelleştirmenin ayaklarından biri olduğunu belirten Uçan, ikramiyeler ve kıdem tazminatlarının gaspı gündeme getirilerek panik yaratılmaya çalışıldığını ifade etti. Uçan, "Bu sayede sendikalı ve sendikasız işçi sayısının azaltılması ve dikensiz gül bahçesi hedeflenmektedir" dedi."Özelleştirmenin iyisi kötüsü olmaz" diyen TEKEL Sigara İşletmesi İşyeri Baş Temsilcisi Cafer Yaşar ise "Özelleştirmelerin topluma, ülkeye, işçi ve emekçilere bir faydası olmadı, olamaz da" dedi. Kayıtdışı ekonominin en çok özel sektörde yaşandığına dikkat çeken Cafer Yaşar, TEKEL'in özelleştirme girişimlerine karşın işyeri temelinde kapsamlı bir çalışma içerisinde olmadıklarını, genel merkezin alacağı kararlar doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi. İşyerinde kadrolu ve geçici olmak üzere toplam 904 işçinin çalıştığını bildiren Yaşar, işçilerde bir telaşın gözlendiğini, 15 Ocak'tan sonra emeklilik başvurularının artmasını beklediklerini kaydetti. İşçilerdeki telaşın temelinde kıdem tazminatlarından mahrum kalma korkusunun yattığını belirten Yaşar, sendikanın ise işçileri rahatlatacak bir çalışmasının olmadığını dile getirdi.
www.evrensel.net