29 Aralık 2001 03:00

Kamerayla yargısız infaz

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri asılsız görüntülere dayanılarak açılan soruşturmalar nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

Paylaş
Kamerayla yargısız infazSavaş VelioğluYeni YÖK yasa tasarısının hazırlanıp ünivesite eğitiminin özelleştirilmek istenmesinin yanı sıra özellikle son günlerde yoğunlaşan soruşturmalar üniversite öğrencilerinin sorunlarının başında geliyor. Ülkemizin en eski üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri de haksız yere açılan soruşturmalar nedeniyle büyük sorunlar yaşıyorlar. Soruşturmalarda delil olarak polis kayıtlarının kullanıldığını belirten öğrenciler, bu nedenle polislerin üniversite içerisinde öğrencilerin gerçekleştirdikleri tüm eylemleri görüntülediklerine dikkat çekiyorlar. Katılmadıkları eylemlerden dolayı birçok kişiye soruşturma açıldığını kaydeden İÜ öğrencileri, "Üniversite yönetiminin veya polislerin gözüne batan bir öğrenci arkadaşımız hakkında soruşturma açmak çok zor değil. Geçmişte eylem yapılan herhangi bir yerde bulunmuşsa soruşturma için bütün deliller tamamlanmıştır! Eyleme katılmamışsa bile başka eylemlerde çekilen görüntüler delil olarak kullanılıyor" diyorlar. Üniversite içerisinde rahat dolaşamadıklarını dile getiren Coğrafya Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Kenan Canan, rahat dolaşamama nedenini şöyle açıklıyor, "Çünkü her an bir polis kamerası karşınıza çıkabilir ve sizi koridorda dolaşırken, kantine girerken görüntüleyebilir. Bu görüntüler daha sonra aleyhinize kullanılabilir. Birçok arkadaşımıza olduğu gibi."

Psikolojik baskı İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi İnan Akın polislerin çekim yapma amacını öğrenciler üzerinde psikolojik baskı oluşturmak olarak değerlendiriyor. Polisin tüm etkinliklerde çekim yaptığını belirten Akın, böylece öğrencilerin fişlenmek istendiğini kaydediyor. Öğrencilerin duyarsızlaşması amacıyla polislerin üniversite yönetimi ile birlikte çalışarak böyle hareket ettiklerini ifade eden Akın, "Polis kamerasını gören öğrenciler fişlenecekleri için tedirgin olup eylem ve etkinliklere katılmıyorlar. Okul içerisinde gezen sivil polislerin yaptıkları çekimler bizleri rahatsız ediyor. Daha sonra öğrenciler hakkında soruşturma açılmak istendiği zaman bu görüntüler delil olarak kullanılıyor" diyor. Kamera çekimlerinin öğrencilerin düşüncelerini özgürce dile getirmelerinin önünde büyük engel oluşturduğunu söyleyen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisi Onur Yapıcı, polislerin bazı etkinliklere birden fazla kamera ve fotoğraf makinesiyle geldiğine dikkat çekiyor. "Eylem yapanların yanından geçerken polis kamerasına takıldıysanız kesinlikle eyleme katılmışsınızdır, çünkü eylem yapanların yanında dolaşıyorsunuz" diyen Yapıcı, birçok arkadaşına katılmadıkları eylemler nedeniyle soruşturma açıldığını kaydediyor.

Katılmayana soruşturmaGeçen yıl katılmadığı bir eyleme katıldığı iddiasıyla hakkında üniversite yönetimi tarafından soruşturma başlatılan Biyoloji Bölümü öğrencisi Derya Aktaş, katıldığı iddia edilen eylemin yapıldığı saatlerde kendisinin derste olduğunu belirtiyor. Derste olduğunu belgelediğini dile getiren Aktaş, "Soruşturma açılıyor, başka eylemlerde çekilen görüntüler delil olarak kullanılıyor. Bu da polis kayıtlarının delil olarak kullanılamayacağını göstermektedir" diyor. Yine geçtiğimiz yıl okul dışında yapılan bir eyleme katıldığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Prehistorya Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Erkan Akpınar, kendisine de başka eylemde çekilen fotoğrafın delil olarak sunulduğunu belirtiyor. Akpınar olayı şöyle anlatıyor, "Geçen yıl insan hakları haftasında İHD tarafından Sultanahmet'de bir basın açıklaması yapılmış. Ben bu eyleme katılamamıştım, fakat daha sonra bu eyleme katıldığım iddiasıyla hakkımda soruşturma başlatıldı. Savunmam alınırken polisler tarafından başka bir eylemde çekilmiş fotoğraflarımız gösterildi. Başka eylemde çekilmiş fotoğrafım katılmadığım eylem soruşturmasında delil olarak gösterildi" diyor.
ÖNCEKİ HABER

Üreticinin kara yılı

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa