31 Aralık 1999 22:00

Depremzedeler yaşam mücadelesi

   veriyor

Paylaş
Depremzedeler yaşam mücadelesi veriyor
17 Ağustos'taki depremden sonra çadırlarda barınan depremzedeler, havaların soğumasıyla birlikte ağırlaşan yaşam koşulları karşısında, henüz elektriği ve suyu bağlanmamış prefabrike konutlara yerleşmeye başladılar.
'Ne de olsa çatısı var'
İzmit'in Yahyakaptan Mahallesi'nde kendilerine tahsis edilen prefabrike konutlara yerleşen depremzedeler, bu konutlardaki elektrik ve su bağlantılarının henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, başlarını sokacak bir yer bulmanın heyecanını yaşıyorlar.
SSK emeklisi Cevdet Zencir (51), depremden sonra eşi, 2 çocuğu ve 2 torunuyla aylarca çadırkentte kalmış. Prefabrike konut tahsis edildikten sonra hemen yerleşmeye karar veren Zencir, "Henüz elektriği ve suyu yok. Ama, sonuçta çatısı olan bir ev. Aylardır bunun özlemini duyduk. Kendi evimiz gibi olmasa da, en lüks çadırdan daha iyi" diyerek, yeni "evi"ne yerleşiyor.
'Zorunlu kaldık'
Depremzede Nuriye Özkan da (56), 6 nüfusla birlikte aylardır çadırda barındıklarını, ancak kış şartlarının ağırlaşmasıyla birlikte, prefabrik konuta girmek zorunda kaldıklarını kaydediyor. Özkan, tahsis edilen konutun elektrik ve su tesisatının henüz bağlanmaması dolayısıyla bir süre sıkıntı çekebileceklerini de kaydediyor ve ekliyor: "Ama olsun. Hiç olmazsa yağmur ve çamur derdimiz olmayacak."
Düzce'de yıkımın izleri...
12 Kasım depreminde Kaynaşlı ile birlikte en büyük zararı gören Düzce'de ise enkaz kaldırma çalışmalarının yavaş ilerlemesi nedeniyle kentin her bölgesinde yıkımın izlerine rastlanıyor. Köy yollarındaki onarım çalışmalarının devam ettiği bölgede, kışlık çadır bulamayanlar derme çatma kulübeler yaparak, kışı sağ salim atlatmaya çalışıyorlar. Depremzedeler, soğukların artmasıyla birlikte artık yaşam mücadelesi vermeye başladıklarını söylüyorlar. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


İşkence, Hanım Baran'ı öldürdü
Rahim kanseri olduğu için cezası 1 yıl ertelenen ve geçtiğimiz temmuz ayında tutuklu bulunduğu Ümraniye Cezaevi'nden salıverilen Hanım Baran dün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Baran, Tarsus Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'de 14 gün boyunca ağır işkencelere maruz kalmış, kendisine günlerce tecavüz edilmişti.
Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere karşı genel ilgisizlik bir kişinin canına mal oldu. Tutuklu bulunduğu Ümraniye Cezaevi'nde rahim kanseri olduğu için serbest bırakılan Hanım Baran dün yaşama veda etti.
Baran, Tarsus'ta gördüğü ağır işkenceler ve tecavüz sonucu tutuklu bulunduğu cezaevinde kanser teşhisi konulmuş ve İnsan Hakları Derneği (İHD)'nin yürüttüğü yoğun ve ısrarlı çalışmalar sonucu CMUK 399'uncu maddesinden yararlanarak cezası ertelenmiş ve tahliye edilmişti. 42 yaşındaki Baran gözlerini hayata yumduğu Fatih Karagümrük semti, Keçeciler Karabaş Mahallesi Kabakulak Sokak No 32/1 adresindeki evde ailesi ile birlikte yaşam mücadelesi veriyordu. Baran bu sabah Tarsus'ta bulunan Esabikes Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
İşkence görmüş, tecavüze uğramıştı
1994 yılında Tarsus Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'ye bağlı polislerce gözaltına alınan Baran burada kendisine işkence yapan ve tecavüz eden kişiler hakkında avukatları aracılığı ile suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu metninde şu ifadelere yer verilmişti: "Gözaltında kaldığı süre içinde, görevli polisler tarafından gözleri bantla kapatılmış ve gözaltı süresince hiç açılmamıştır. Mağdur gözaltının ilk 5 günü çırılçıplak tutulmuş, 6 defa kollarından askıya alınmış, askıda iken kendisine cinsel organından, göğüs uçlarından ve parmaklarından elektrik verilmiştir. Ayrıca mağdurun cinsel organına soğuk ve tazyikli su sıkılmıştır. Mağdur öne eğilmiş bir posizyonda iken üzerine yaklaşık 200 kiloluk diye tanımladığı bir cisim konmuştur. ...Sonraki süreçte bir polis elinde bulunan copu mağdurun makatına sokmuştur."
Tedavi altındaydı
Baran cezasının ertelenmesinin ardından Çapa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Servisi'nde tedavi altına alınmış, bu tedavi sigorta işlemlerinin tamamlanmasının ardından Onkoloji Servisi'nde sürdürülmüştü. Evli olan Baran 4'ü üvey 9 çocuk annesiydi.
ÖNCEKİ HABER

Yeni yıl mesajı yağmuru

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa