Fotoğraf: AA

Elkatmış, İncetahtacı'nın ölümünü

   şüpheli buluyor

Elkatmış, İncetahtacı'nın ölümünü
   şüpheli buluyor
Susurluk'la ilgilenen kişilerin geçirdiği son kaza olan İncetahtacı'nın ölümündeki kuşkular giderilmedi. Susurluk Komisyonu Başkanı Elkatmış, İncetahtacı'nın ölümü ile sonuçlanan trafik kazasını şüpheli bulduğunu söyledi.
TBMM'de görevini tamamlayan Susurluk Araştırma Komisyonu'na başkanlık eden FP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği'ne koruma talebinde bulunmasına rağmen henüz yanıt alamadığını belirterek, en kısa sürede koruma talebinin yerine getirilmesini istedi.
Elkatmış, Nevşehir'de yaptığı açıklamada, bir süre önce trafik kazasında hayatını kaybeden, araştırma komisyonunun basın sözcüsü, FP Gaziantep Milletvekili Bedri İncetahtacı'nın ölümü ile şüpheleri olduğunu, kaza ile ilgili soruşturmanın gereği gibi yapılmadığını söyledi.
Akyurt Cumhuriyet Savcısı'nın kendisine aracı göstermediğini belirten Elkatmış, şunları söyledi: "Halbuki araç Jandarma'nın önünde idi. Aracı neden göstermek istemedi, bilemiyorum. Bu bende şüphe uyandırdı. Kazadan sonra İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği'nden koruma talep ettim. Aslında mayıs ayında da koruma talebim olmuş, ancak koruma verilmemişti. Henüz cevap alamadım. Bir araştırması, çalışması olmayanlar onlarca koruma ile korunurken, hatta onların çocukları bar ve pavyonlarda koruma ile korunurken, en riskli görevi alan birinin bu yöndeki talebinin değerlendirilmemesine anlam veremiyorum. En kısa sürede, koruma talebimin yerine getirilmesini istiyorum."
Sağlar da şüpheli bulmuştu
TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Sözcüsü, FP Gaziantep Milletvekili Mehmet Bedri İncetahtacı, 21 Kasım günü geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişti. Bu kaza, 3 Kasım 1996'da yaşanan bir trafik kazası ile ortaya çıkan ve kontrgerilla konusunda birçok bilginin açığa çıktığı Susurluk soruşturmalarında adı geçenlerin geçirdiği kazaların sonuncusu oldu. İncetahtacı'nın ölümünün ardından gazetemize açıklama yapan komisyonun CHP'li üyesi Fikri Sağlar, kendisinin de kasım ayı başında şüpheli bir kaza geçirdiğini ve Susurluk Komisyonu'nda görev yapanların "kaza" sonucu ölümünden bugünkü hükümetin sorumlu olduğunu söylemişti.
Raportörün kazası aydınlatılmadı
Susurluk Raportörü Hakim Akman Akyürek de, 8 Aralık 1997 günü Susurluk kazasına benzer bir şekilde ölmüştü. Çarptığı kamyonun şoförü, Akyürek'in başka bir otomobil tarafından sıkıştırılınca kendisine çarptığını söylemişti. O dönem açıklama yapan Elkatmış ve Sağlar, olayın kaza olamayacağını, Akyürek'in çok şey bildiğini söylemişlerdi.
Akyürek'in öldüğü kazadan 4 ay önce de, 29 Ağustos 1997 günü, Bilecik-Bozüyük yakınlarında emekli MİT mensubu Ertuğrul Berkman, otomobiliyle ağaca çarparak ölmüştü. Berkman'ın ölümüne yol açan kazanın, bir başka araç tarafından takip edilmesi nedeniyle gerçekleştiği açıklanmıştı. MİT tarafından gizlenmeye çalışılan kazada ölen Berkman, Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu'nda komisyon üyelerine çeteler hakkında ayrıntılı bilgi vermişti.
www.evrensel.net