28 Ekim 1999 21:00

Mamak işçileri aylardır ücret alamıyor

Mamak Belediyesi'nde çalışan işçiler, aylardır evlerinde bir kap sıcak yemek pişmediğini, ailelerinin perişan olduğunu dile getirdiler.

Paylaş
Mamak işçileri aylardır ücret alamıyor
Jülide Kalıç
Mamak Belediyesi'nde çalışan işçiler, aylardır evlerinde bir kap sıcak yemek pişmediğini, ailelerinin perişan olduğunu dile getirdiler. Borç yazdırmaktan utanır olduklarını söyleyen işçiler, mahalleye adımlarını attıklarında bakkala manava gözükmemek için hızlı adımlarla evlerinin yolunu tuttuklarını ifade ettiler. Belediye Başkanı FP'li Gazi Şahin'in işçilerin perişan durumunu görmezlikten gelmesinden şikâyet eden işçi aileleri ise, daha fazla sabredecek dermanlarının kalmadığını söylediler.
Eşi aylardır maaşını alamadığı için bakkalından manavına kadar herkese borçlandıklarını belirten Medine Kapıcı, kiralarını ödeyemediklerini bu nedenle ev sahibinin icra getirdiğini söyledi. Belediye başkanının pazarlarda ve okullarda önlük, çanta, defter, kalem dağıttığını ancak kendi işçisini aç ve sefil bıraktığını dile getiren Kapıcı, "Biz sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Maaşlarımızın zamanında ödenmesini istiyoruz. Bizi ele güne muhtaç etmesinler" diye konuştu.
'Maaşlar peşkeş çekiliyor'
İşçi oğlunun bakımına muhtaç olduğunu bildiren Döne Danışan ise "9 gün değil bu, 9 aydır açız. Tansiyonum var. Hastaneye gidemiyorum. İlaçlarımı alamıyorum. Her akşam ne yemek yapacağız diye kara kara düşünüyoruz" diyerek belediye başkanın kendi maaşını tıkır tıkır aldığını işçilerin maaşını ise kendi yandaşlarına peşkeş çektiğini ifade etti. Danışan, "Bu nasıl bir adalettir. Hem bin bir yalanla oy toplayacaksın hem de işçinin rızkına göz dikeceksin" dedi.
'Yandaşlarına kıyak çekti'
Kayını ve kardeşi işçi olan Selda Bakır, Gazi Şahin'in, alacakları karşılığında 850 işçinin yarısına Nazar Market'ten alışveriş yapması için kişi başına 100 milyon liralık harcama çeki verdiğini belirterek, "Mahalledeki bakkalın borcunu ödeyemezken, sahiplerinin FP'li olduğunun herkesçe bilinen Nazar Market'ten alış veriş yapmak zorunda kaldık" dedi.
'Uçan kuşa borcumuz var'
"Eş, dost, akraba ziyareti yapamaz olduk. Kimseyi konuk edemedik. Çocuklar ekmek domates yemekten bıktı. Uçan kuşa borcumuz var. Taksitlerimizi ödeyemiyoruz. Elektriğimiz, suyumuz, telefonumuz kesildi. Bütün eşyalarımıza haciz geldi" diyen Dilek Arslan, geçim sıkıntısının evde huzursuzluk yarattığını, boşanmaların başladığını söyledi. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin imkânsızlıklar nedeniyle kaydını yaptıramadığını belirten Arslan, "Bizler de çocuklarımızı okutmak onların yarınlarını kazanmak istiyoruz" diye konuştu. Arslan, "Bugüne kadar sustuk da ne oldu. Artık susmayacağız. Sorunlarımızı dile getireceğiz. Hakkımızı söke söke alacağız" diyerek, artık kaybedecek bir şeylerinin olmadığını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Çocuklarımızın ekmeğiyle oynamayın'

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa