DYP kongrelerinde Çiller ağır basıyor

DYP'nin tamamlanan 35 il kongresinde Çiller'in ağırlığı hissedildi. Bin 100 büyük kongre delegesinden toplam 662'sinin belirlendiği kongrelerde...

DYP kongrelerinde Çiller ağır basıyor
DYP'de, 20 Kasım'da yapılacak 6. Olağan Büyük Kongre'ye yaklaşılılırken bugüne kadar yapılan 35 il kongresi sonucunda Genel Başkan Tansu Çiller muhalefete karşı ağırlığını koydu.
DYP'de Kasım ayının ilk haftasında tamamlanması beklenen il kongrelerinde bugüne kadar genel başkanı seçecek bin 100 büyük kongre delegesinden toplam 662'si de belirlendi. Aralarında Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi delege sayısı fazla illerde muhalefete karşı ezici üstünlük sağlayan parti yönetimi, diğer illerde de ciddi bir muhalefet ile karşılaşmadı.
Kongrelerde beklenen gücünü gösteremeyen muhalefet, Bartın ve Aydın gibi illerde ipi göğüsleyebildi. Genel başkanlığa aday olmasına kesin gözüyle bakılan Köksal Toptan memleketi Bartın'da Metin Sarı'yı il başkanı olarak seçtirirken, Aydın'da önseçimden ikinci çıktığı halde genel seçimlerde liste dışı kalan Ergüven Yakan il başkanlığı koltuğuna oturdu.
Buna karşın, DYP'de parti dışı muhalefetten Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar'ın memleketi Elazığ'da Genel Merkezin desteklediği Feyzi Septioğlu il başkanı seçildi. Adı genel başkan adayları arasında geçen muhaliflerden Rıza Akçalı da memleketi Manisa'da ağır bir darbe aldı. Genel Merkez Manisa'da Akçalı'nın adayına karşı Ahmet Özkılınç'ı il başkanı seçtirmeyi başardı.
İstanbul ve Urfa kritik
35 il kongresinin geride bırakıldığı DYP'de, Erzincan, Isparta, Şanlıurfa, Bayburt, Kırıkkale, Batman ve Şırnak il kongrelerinin tarihleri henüz belirlenmedi. Aralarında Erzurum, İstanbul, Eskişehir, Kocaeli gibi önemli şehirlerin de bulunduğu 38 ilde kongrelerin 2 Kasım tarihine kadar bitirilmesi hedefleniyor. Bunlar arasında Çiller'e karşı kongrede aday olması beklenen Necmettin Cevheri'nin seçim bölgesi Şanlıurfa ile Genel Merkez'le mahkemelik olan İstanbul il kongresi büyük önem taşıyor.
Taraflar temkinli
Öte yandan il kongrelerinin sonuçları hem genel merkez hem de muhalefet arasında temkinli karşılanıyor. Her iki taraf da genel başkanı seçecek delegenin tercihi konusunda "delegenin oyu kimsenin cebinde" değil değerlendirmesinde bulunuyor.
Kongreleri kazananlar
DYP'nin bugüne kadar kongresi yapılan 35 il ve delege sayıları ile birlikte seçilen il başkanlarının adları şöyle: "Adana (23) Tahsin Parlak, Ağru (5) Nesim Aslankılıçü, Amasya (7) Feridun Övüdür, Ankara (43) Nevzat Ceylan, Artvin (6) Ferhat Dalkılıç, Aydın (22) Ergüven Yakan, Bilecik (6) Nusret Tosun, Bitlis (4) Yaşar ışık, Bolu (11) Saip Garipoğlu, Burdur (8) Hüseyin Korkmaz, Bursa (42) İlhan Parseker, Çanakkale (13) Mehmet Ünal, Çorum (13) Mehmet Özsoy, Denizli (24) Şükrü Gençoğlu, Edirne (8) Ayhan Tecimen, Elazığ (6) Feyzi Septioğlu, Giresun (9) Şafak Hisarkaya, İçel (22) Kamil Akçay, izmir (51) Soner Göksel, Kastamonu (13) Kamil İğdirli, Konya (36) Hızır Kavak, Malatya (6) Şeyhmus Üçkardeş, Manisa (39) Ahmet Özkılınç, Muğla (19) Çağlar Güner, Ordu (13) Burhan Çakmak, Rize (5) Nihat Mete, Samsun (28) Fahri Eldemir, Yozgat (7) Nuri Efe, Karaman (4) Kamil Özgünay, Bartın (5) Metin Sarı, Iğdır (1) Ahmet Şentürk, Yalova (4) Fikri Turgut, Karabük (6) Mehmet Çiftçi, Kilis (4) Mustafa Tohumcu, Osmaniye (8) Osman Kara"
Doğal delegeler
İllerden gelecek bin 100 delege dışında Büyük Kongre'nin doğal delegeleri de bulunuyor. Bunlar arasında TBMM Grubu, Genel İdare Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı üyeleri ile parti kurucuları da bulunuyor.
www.evrensel.net