Diktatör her gün lanetleniyor

Şili diktatörü General Augusto Pinochet'nin İspanya'ya iadesi talebiyle başlayan dava son gününe girerken, Pinochet karşıtlarının gösterileri de sürüyor.

Diktatör her gün lanetleniyor
Arif Bektaş
Şilili kayıp yakınları ve işkence mağdurları, kanlı bir darbeyle ülkenin başına getirilen ve 17 yıl hüküm süren diktatör Augusto Pinochet'nin yargılanmakta olduğu Bow Street'teki mahkeme salonunun önünü bir an için dahi terk etmiyorlar. Bugün sonuçlanması beklenen davanın görülmeye başlandığı 16 Eylül gününden beri, yıl boyunca Başbakanlık konutu önünde yaptıkları gösterileri Bow Street'e taşıyan Şilililere, İngiltereli emekçiler de destek oluyor.
Gece yarısına dek
Sabah saatlerinde mahkeme salonu önünde başlayan gösteriler, akşam saat 18.00'den sonra parlamento binasının önünde gece yarısına kadar sürüyor. Hastalığını gerekçe göstererek duruşmalara katılmayan diktatörün tutulduğu Surrey semtindeki malikâne de protesto gösterilerine sahne oluyor. Her cumartesi günü burada toplanan Pinochet karşıtları, diktatörlüğün sağlık bahanelerine taviz verenlerin de "suç ortağı" sayılacaklarını belirtiyorlar. Geçtiğimiz cumartesi yapılan gösteriye İspanya, İtalya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda ve Kolombiya'dan da katılanlar olmuştu.
Eylemciler kararlı
Pinochet'nin tedavi için İngiltere'ye geldiği ve İspanyol yargıçların talebiyle tutuklandığı 18 Ekim 1998'den bu yana yapılan eylemlere katılan Sonia Calderon'a mahkemeye ilişkin görüşlerini sorduk. 1973'te Şili'de gözaltına alınarak işkence gören ve iki kuzeni kurşunlanan Calderon, "Bize binlerce insan destek oldu. Bunların arasında milletvekili ve sendikacılar da var. Ancak bazı kesimler, Pinochet'nin yanında yer alıyor. Başta eski İngiltere Başbakanı Margret Thatcher olmak üzere bazı bürokratlar ve askerler Pinochet'ye destek oluyor.
Mahkeme başkanının da destek verdiği haberi alıyoruz. Fakat bizim baskımız ve kararlılığımız karşısında, adaletli bir karar verileceğini tahmin ediyoruz" dedi. Falkland savaşının kararda önemli bir etkisinin bulunabileceğini belirten Calderon, "Her şeye rağmen, faşist bir katilin korunması, onun gibi katil olmak anlamına geleceğinden, İngiltere bunu göze alamaz" diye konuştu.
Pinochet'ye karşı yürütülen 'Adalet İstiyoruz' kampanyasının sözcüsü Vieenie Alegria da "Hangi ülkede olursak olalım, ortak bir dayanışma sergilemeliyiz. Dayanışmamızı sürdürürsek, katilleri yargılarız. Pinochet'nin yargılanması İngiltere'nin hakkaniyetinin değil, bizim baskımız sonucudur" dedi.
Bu arada, Pinochet yanlısı bir grup da Bow Street'te gösteri düzenledi. Gösteriye İngiliz faşist parti Ulusal Cephe'nin üyelerinin de katıldığı görüldü.
35 dosya
Pinochet, 3000 kişinin ölümünden ve kayıplardan değil, sadece 1980'den 1990'a kadar işlenen 35 suçtan sorumlu tutuluyor. Diktatörün yargılandığı bazı suçlar şunlar:
  • 15 Aralık 1988'de Fernando Valdebentino Jucia'nın elektrik işkencesi sonucu öldürülmesi.
  • 16 Aralık 1988'de Juan Fuentes Sepulveda'ya elektrik verilerek işkence yapılması.
  • 31 Aralık 1988'de Dolores Paz Cautivo Ahumado'ya işkence yapılması ve kız kardeşinin tecavüz ile tehdit edilmesi.
  • 27 Mart 1989'da Alberto Ciudad Palma'ya elektrik verilmesi ve kaba dayak.
  • 2 Haziran 1989'da Hernan Sepulveda Pertner'in kaba dayak ve elektrik işkencesiyle öldürülmesi.
  • 5 Aralık 1989'da Luis Leyton Chamorro'ya yoğun işkence yapılması.
    www.evrensel.net