13 Eylül 1999 01:00

Durmuş'a kadrolaşma davası

MHP'li Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un yaptığı yoğun kadrolaşmaya karşı İstanbul Tabip Odası, dava açtı.

Paylaş
Durmuş'a kadrolaşma davası
İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilen eğitim hastanelerinin şef kadrolarına yapılacak atamalarla ilgili yönetmelik değişikliğine karşı iptal ve yürütmeyi durdurma davası açacak. SES İzmir Şubesi ise Sağlık Bakanı Durmuş'un yaptığı kadro değişikliklerini açıkladı.
İstanbul Tabip Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, deprem bölgesinde sağlık hizmetlerinin organizasyonu henüz yeterli duruma gelmeden Sağlık Bakanlığı'nın siyasi kadrolaşmaya öncelik verdiği bildirildi.
Uzun süredir boş bulunan eğitim hastanelerinin şef kadrolarına yapılacak atamalarla ilgili yönetmelik değişikliğinin eleştirildiği açıklamada, değişiklikle birlikte var olan sınav sisteminin delinerek profesör veya doçent olanların Bakanlık tarafından boş kadrolara atanabilmesi olanağının yaratıldığı kaydedildi.
Açıklamada şöyle denildi: "Oysa geçen yıl bu kadrolara yapılacak atamalar, üç aşamalı sınavlar sonucu belirlenmiş ve bu yeni sınav yöntemiyle her sınavda ortaya çıkan söylentilere son verilmişti. Buna rağmen Sağlık Bakanlığı, sınavsız atama yapma hazırlığındadır. Bakanlığın grişimi, eğitim hastanelerinde çalışan hekimlerde büyük tepkiye neden olmuştur. Bilimsel ve eşit yaklaşımla yapılan sınavlar yerine siyasi kadrolaşmayı hedefleyen, keyfi, partizanca ve tepeden inme atamaların eğitim ve hizmet kalitesini olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmazdır. Bu yönetmelik değişikliği ile ilgili iptal ve yürütmeyi durdurma davası açacağız."
Kim nereye atandı?
SES İzmir Şubesi de, 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra göreve gelen Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un kurumlarda yaptığı idari değişikliklerin ve yeni atamaların kendi kaynaklarına dayanarak oluşturduğu listeyi açıkladı. Buna göre:
İZMİR: İl Sağlık Müdür Yardımcıları Başar Gürbüz, Hasan Pınar, Cengiz Başlaban, Cumhur Erdal görevden alındı. İzmir Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi M. Ali Önal görevden alındı, yerine Hüseyin Katılmış getirildi. Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne Dr. Omay Sorgun yeni Başhekim Yardımcısı olarak atandı. Alsancak Devlet Hastanesi'ne Prof. Dr. Erdal Özkaya Başhekim yardımcısı olarak atandı. Bu atamalarla Alsancak Devlet Hastanesi Başhekim yardımcılığı 13'e çıktı. Bayındır Devlet Hastanesi Başhekimi Fikret Akdağ görevden alındı, yerine Özcan Demirtola getirildi. Urla Devlet Hastanesi Başhakimi Turgut Büyükdağlı'nın yerine ise Serdar Mirza atandı.
MANİSA: Sağlık Müdürlüğü Yeşilkart sorumluluğu görevini yürüten Mehmet Eker görevden alındı, yerine geçici olarak Cavit Çetinkaya bakıyor. Manisa Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcıları değiştirildi. Opr. Dr. Erkan Emekçi ve Uzm. Dr. Tayfun Çağlaya'nın yerlerine Opr. Dr. Ünal Zümrüt ve Opr. Dr. Uğur Erdoğan atandı. Başhemşire Aynur Kavak görevinden alınarak yerine Hacer Sever getirildi. Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde de kadrolar değişti. Başhekim Dr. Semih Özalp'ın yerine Levent Ermete, Başhemşire Güllü Delikozlu'nun yerine Tomire Aydın getirilirken Başhemşire yardımcılarında da değişiklikler yapıldı. Turgutlu Devlet Hastanesi'nde ise Başhekim Dr. Cengiz Ulman'ın yerine Dr. A. Galip Yüksel, Başhemşire Necla Özel'in yerine Güler Çevikaslan getiriliyor. Alaşehir Devlet Hastanesi'nde başhemşire yardımcılarında değişiklik yapıldı.
DENİZLİ: Denizli Devlet Hastanesi, baştabip yardımcılıklarına getirilenler ise şöyle: Dr. Nesimi Özbey, Dr. Mehmet Çelebi, Dr. Nevzat Hilal. Serinhisar'da da sorumlu hekim Dr.Yaşar Altın alındı yerine Dr. Mustafa Günkay getirildi.
UŞAK: Devlet Hastanesi Başhekimi Fikret Alver görevden alınarak yerine Zekeriya Gökalp getirildi. Göreve yeni getirilen Başhekim Yardımcıları şöyle: Dr. Erol Uysal, Dr. Davut Mutafoğlu, Dr. Özlen İlbey, Dr. Erdoğan Erdinç. Başhemşire yardımcılarından Fazilet Karahan (Türk Sağlık-Sen Başkanı), Ömrüye Biçer (Türk Sağlık-Sen Eski Başkanı), Fatma Tekin, Alime Nural, Şengül Özkük, Sevgi Bülbül (Türk Sağlık-Sen Üyeleri) görevden alındı. Hastaneyi Güzelleştirme Derneği'nde çalışmak üzere de halkla ilişkiler için MHP eski İl ve İlçe Başkanı, basınla ilişkiler için Milletvekili Armağan Yılmaz'ın ablasının oğlu alındı. Ayrıca hastaneye açılan oto yıkama servisine bir kişi, 6 kişi de, poşet satma-bahçe vb. işler için alındı.
BALIKESİR: İl Sağlık Müdürü Dr. Berrin Durgun görevden alındı yerine Veysel Gökçe atandı. Devlet Hastanesi Başhekimi Ulvi Güngör görevden alındı yerine Akif Çiçek atandı.
MUĞLA: İl Sağlık Müdürü Nabi Coşkun görevden alındı, yerine Hulisi Taşkoparan atandı. İl Sağlık Müdür Yardımcıları'nın birçoğu değişti. Devlet Hastanesi Başhekimi Aygenç Fellahoğlu görevden alındı, yerine Turhan Dokumacı atandı. Başhekim Yardımcısı Bahattin Kalemci görevden alındı yerine Cehdi Acar atandı. Başhemşire Gülümser Özkan görevden alındı. Başhemşire yardımcıları Sacide Gürbüzler, Maver Aydın, Zerrin Zorba, Habibe Ülkü, Hilal Manap, görevden alındı. Yerlerine ise Ferrah Kırtaş, Sultan Bulut, Songül Şarlak, Emine Büyükakyol, Melahat Savran, Asiye Ordukan, Sevim Uygun, Ayşe Baş atandı.
Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Abdi Göçebe görevden alındı yerine Fatih Ayden atandı. Başhemşire Pembe Bardakçı görevden alındı yerine Nihal Sağoğlu atandı. Bodrum Devlet Hastanesi Müdürü Hüseyin Bulut görevden alındı yerine İsmet Dinçer atandı. Milas Devlet Hastanesi Başhekimi İbrahim Belen görevden alındı yerine Vahap Yazıcıoğlu atandı. Ortaca Merkez Sağlık Ocağı'nda Hatice Akgün görevden alındı, yerine Murat Çalank atandı.
ÖNCEKİ HABER

Okullar açılıyor, devlet bakıyor

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Maltepe mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa