27 Şubat 2011 14:02

Haberciler İçin “Cinsel Şiddet Haberleri” Atölyesi

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği (TPD), cinsel suçlarla ilgili haberlerin amaç ve ilkelerinin değerlendirileceği “Basında Cinsel Şiddet Haberleri” atölye çalışması düzenliyor.İzmir Ekonomik Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş “Medyada Taciz Ve/Veya Medya Tacizi”, İstanbul Bilgi Ün

Haberciler İçin “Cinsel Şiddet Haberleri” Atölyesi

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği (TPD), cinsel suçlarla ilgili haberlerin amaç ve ilkelerinin değerlendirileceği “Basında Cinsel Şiddet Haberleri” atölye çalışması düzenliyor.

İzmir Ekonomik Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş “Medyada Taciz Ve/Veya Medya Tacizi”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hale Bolak Boratav “Basın ve Tecavüze Karşı Haberdarlık Çalışmaları” başlıklı birer sunum yapacak.

Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği (ESAM) Başkanı Ziyneti Kocabıyık “Basın Gözüyle Cinsel Şiddet Haberleri”ni, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel “Cinsel Saldırı Haberlerinin Mağdurlara Etkisi”ni anlatacak.

Avukat Filiz Kerestecioğlu’nun sunuşunun başlığı ise “Hukukçu Gözüyle Medyada Hak İhlalleri”.
TPD Kadın ve Ruh Sağlığı Bilimsel Çalışma Birimi Üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel ve TPD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, günümüzde en ilk toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar bütün kadınların fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kaldığını, kadına yönelik cinsel şiddet haberlerinin de basında sık sık yer bulduğunu vurguladı.

Medya organlarının, algı, düşünce ve davranışlarını etkilediğini vurgulayan Yüksel ve Başterzi, Türkiye’de yaşanan iki büyük deprem sonrasında depremden kilometrelerce uzakta yaşayan insanlarda, yayınlanan haberlerde tanık oldukları sahneler nedeniyle travma sonrası stres bozukluğu geliştiğini hatırlattı.
Yüksel ve Başterzi, medyada şiddetin ve cinsel şiddetin sürekli yayınlanmasının özellikle gençlerin antisosyal davranış özelliklerini normal olarak kabul etmelerine yol açtığını vurguladı.
 

HER YIL 5 BİN KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

Dünyada her yıl 5 bin kadın ailesinin onurunu zedelediği gerekçesiyle öldürülüyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Kadına Yönelik Şiddet Taramasının verilerine göre her altı ABD’li kadından biri ve 33 ABD’li erkekten biri çocuk ya da erişkin dönemde tecavüz girişimine ya da tecavüze uğruyor. Türkiye’de ise her 10 kadından 4’ü cinsel şiddet de dahil olmak üzere erkeklerin şiddetine maruz kalıyor, her 5 çocuktan birinin istismar gördüğü düşünülüyor. (BİA)

ÖNCEKİ HABER

Adana’da yerel medyaya maliye kıskacı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa