07 Haziran 2014 21:34

İstanbullular 3. havalimanına karşı ağaç oldu

Kuzey Ormanları Savunması'nın çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce İstanbullu, Başbakan Erdoğan'ın temelini attığı 3. havalimanını protesto etti. Protestoda, 3. havalimanı ile birlikte yok olacak ağaçlara ve kuş türlerine dikkat çekmek için, onlarca İstanbullu ağaç ve leylek kılığına girdi.

İstanbullular 3. havalimanına karşı ağaç oldu

Paylaş

Kuzey Ormanları Savunması'nın çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce İstanbullu, Başbakan Erdoğan'ın temelini attığı 3. havalimanını protesto etti. Protestoda, 3. havalimanı ile birlikte yok olacak ağaçlara ve kuş türlerine dikkat çekmek için, onlarca İstanbullu ağaç ve leylek kılığına girdi.

Kuzey Ormanları Savunması'nın çağrısı ile İstanbul Tünel Meydanı'nda biraraya gelen yüzlerce kişi, temeli atılan 3. havalimanını protesto etti. Tünel Meydanı'nda, "Peki domuzlar da uçağa binebilecek mi?", "3. havalimanı sermayenin yeni talanı", "Mülk Allah’ındır sermaye defol" yazılı pankartlar açtı. Ellerinde, "Diren orman diren İstanbul", "AKP hem doğanın hem vatandaşın dengesini bozdu", "Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser" yazılı dövizler taşıyan grup, İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı'na doğru, "Temel atma boşuna yıkacağız başına", "Sermaye elini ormanlardan çek", "Susma sustukça dünya beton olacak", "Ormanlar halkındır halkın kalacak" sloganları ile yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen yüzlerce kişiye çevredeki yurttaşlar da alkışlarla destek verdi.

YÜRÜYÜŞE KATILANLAR AĞAÇ VE LEYLEK KILIĞINA GİRDİ

Yürüyüş sırasında, "Kuzey Ormanları Savunması"nın kartondan yapılmış bisikletlerini taşıyan bisikletçi grup İstanbullulara destek verirken, kitlenin önünde, 3. havalimanının yapılması ile birlikte yok olacak binlerce ağacı temsilen ağaç kılığına girmiş insanlar ve yine göç yolları değişecek olan göçmen kuşları temsilen leylek kılığına giren insanlar da yer aldı.

POLİS ENGEL OLDU

Galatasaray Meydanı'na kadar sloganlar ve alkışlarla yürüyen kitle basın açıklamasını yapmak üzere Fransız Kültür Merkezi'ne kadar yürüyüşüne devam etmek istedi. Ancak, kitlenin talebi çevik kuvvet polislerinin kurduğu barikat ve 2 TOMA ile engellendi. Bunun üzerine, "Her yer Taksim her yer direniş", "Hükümet istifa", "Polis boş durma yolu aç" sloganları atan kitle ile çevik kuvvet ekipleri arasında sık sık sözlü tartışmalar yaşandı.

‘YOLUMUZU AÇ’

Engelli bir yaşam savunucusu TOMA'ya Kuzey Ormanlarının Savunması’nın kalkanlarını asarken, "Açın yolları yeter artık bu betonlar sizi de öldürecek. Yanlış taraftasınız" diye seslendi. Çevik kuvvet polisleri ve bir engelli yurttaş arasında da uzun süreli sözlü tartışma yaşanırken, bu kez ağaç kılığına girmiş insanlar TOMA'nın önünde oturma eylemi yaptı. "Yolumuzu açın size 15 dakika süre veriyoruz" diyen ağaç insanlara, çevik kuvvet ekiplerinden, "Sizin eyleminiz için buraya kadar izin var, gidin" denildi. Bu arada, kalkanlarla set kuran çevik kuvvetin yoldan geçmekte olan yurttaşlara da şiddet uyguladığı görüldü. Bir süre daha polisin engelini kaldırmasını bekleyen kitle basın açıklamasını onlarca polis ve iki TOMA'nın gölgesinde ve gergin bir atmosferde yaptı.

'YAŞAM ALANLARINA SAVAŞ AÇANLAR TALAN LOBİSİNİN EMRİNDE'

Kitle adına açıklama yapan Kuzey Ormanları Savunması üyesi Erol Babaoğlu, 3. havalimanının sermayenin yeni bir katliamı olduğunu belirterek, "Bugün kuzey ormanlarında gümbür gümbür ilerleyen dozerler yerin altını da üstünü de cehenneme çeviriyor. Marmara'ya, İğneada'ya, Hasankeyf'e Hevsel'e kapalı kapılar ardından savaş açanların; kapalı kapılar arkasında sinkaflı pazarlıklar yapanların emrinde, Cengiz-Limak-Kolin-Mapa-Kalyon isimli talan lobisinin emrinde" dedi.

'TEK KAZANAN YAĞMACILAR'


3. havalimanı ile birlikte 20 bin futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alanın, 70'den fazla hayvan türünün, sayısız endemik bitkinin “talan lobisi”nin çıkarları uğruna gözden çıkarıldığını ifade eden Babaoğlu, İstanbul halkına, "Bu projenin insana yara bir tarafı yoktur. Tek kazanan yağmacılar olacak. Bu akıldışı bir projedir. Elini ver yağmayı talanı durduralım" diye seslendi.

Kitle, basın açıklamasının ardından, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı eşliğinde eylemlerini sonlandırdı. (İstanbul/DİHA)


 

ÖNCEKİ HABER

\'Bazı Gezi zekalılar..!\'

SONRAKİ HABER

Kilis'te 7 kişi jeneratörden sızan gazdan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa