19 Haziran 2011 12:02

Çeşmecioğlu’nu yıldızlara uğurladık

BİRGÜN Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü İbrahim Çeşmecioğlu, son yolculuğuna uğurlandı. Çeşmecioğlu’nun çalışma arkadaşları, yoldaşları, meslekdaşları ve sevenleri onun için Mecidiyeköy’de bulunan Birgün gazetesi önünde dün bir tören düzenledi. Törene, Çeşmecioğlu&rs

Çeşmecioğlu’nu yıldızlara uğurladık

Paylaş

BİRGÜN Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü İbrahim Çeşmecioğlu, son yolculuğuna uğurlandı. Çeşmecioğlu’nun çalışma arkadaşları, yoldaşları, meslekdaşları ve sevenleri onun için Mecidiyeköy’de bulunan Birgün gazetesi önünde dün bir tören düzenledi. Törene, Çeşmecioğlu’nun ailesi ve  dostlarının yanı sıra, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Sema Solaklı, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu, KESK Eski Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Başkan Vekili Tayfun Görgün, ÖDP Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Oğuzhan Müftüoğlu, Ercan Karakaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Osman Ergin ile BDP PM Üyesi Cesim Soylu, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Polat, Gazeteci Esra Koç’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Çeşmecioğlu’nun naaşı tören alanına Dev-Yol bayrağına sarılı olarak getirildi. Sloganlar ve alkışlarla karşılanan Çeşmecioğlu için bir de anı defteri tutuldu.

‘O KARANLIĞIN İÇİNDE HEP BİR IŞIK BULURDU’
Törende ilk olarak konuşan Birgün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, Çeşmecioğlu’nun mücadeleci yanına dikkati çekti. Çeşmecioğlu’nun adil bir düzen, onurlu bir yaşam için mücadele verdiğini söyleyen Aydın, “Onu mücadele yolunda sitemsiz giden devrimci yoldaşlarımızın yanına uğurluyoruz” dedi. Hastalığı nedeniyle kendisine, sorumlu müdürlük görevini bir başkasına devredebileceklerini söylediklerini anlatan Aydın, “Ama o bunu hiç dert edinmedi. Son ona kadar görevini sürdürdü. O gazetesinin hem müdürü, hem editörü, hem de muhabiriydi. Adaşım, yoldaşım, seni hiç unutmayacağız” diye konuştu.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, Çeşmecioğlu’nu şu sözlerle tarif etti: “Onun yaşamı direnmekti. O yaşamı boyunca adil bir yaşam ve ölüm için mücadele etti.” Çeşmecioğlu’nun her zaman olumlu bir yanının  olduğuna işaret eden Taş, “O her karanlığın içinde bir ışık bulur, her çirkinliğin içinde bir güzellik keşfederdi” diye konuştu. Çeşmecioğlu’nun yaşamını devrimci mücadeleye adadığını belirten Taş, sözlerini “Arkadaşım, yoldaşım rahat uyu” diyerek tamamladı.
Çeşmecioğlu’nun yeğeni ise, “Çeşmecioğlu, benim dayımdı ancak her şeyden önce  hepimizin İbo abisiydi” diye konuştu. Emekçinin Sesi Gazetesinden Serkan Öngel ise, Çeşmecioğlu’nun her daim emeği örgütlemek için mücadele ettiğini ifade etti.

METİN LOKUMCU’NUN SELAMI...
Hopalılar adına konuşan Kadir Alparslan, Metin Lokumcu’dan İbrahim Çeşmecioğlu’na selam getirdiğini söyledi. Çeşmecioğlu’nun ölümü için ‘Sözün bittiği yer’ nitelendirmesini yapan Alparslan, “Seni, Hopa’da, çayına, suyuna, deresine sahip çıkmak için mücadele eden yoldaşların selamlarıyla son yolculuğuna uğurluyoruz” dedi.
Çeşmecioğlu, gazetesi önündeki törenin ardından Ulus mezarlığında toprağa verildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşsizlik böyle mi düştü?

SONRAKİ HABER

İsveç’te "Müslümanlar teröristir" diyen kişiye nefret suçu cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa