Hıristiyanlar Noel ayini düzenledi

Hıristiyanlar Noel ayini düzenledi

Hz. İsa'nın doğum günü kabul edilen 24 Aralıkta ayinler düzenlendi

Ülkenin bir çok ilinde düzenlenen Noel ayinlerinde Hıristiyanlar mum yakıp dualar etti

Fener Rum Patrikhanesi'nin bahçesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'ndeki ayin sabah saat 09:00'da başladı. Ayin için gelenler kilisenin girişinde bulunan alanda mum yakıp dua etti, daha sonra içeriye geçti. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un gelmesiyle birlikte tören başladı. Ayinde dua edildi ve ilahiler okundu. Ayine Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen çok sayıda kişi de katıldı.

SENT ANTUAN KİLİSESİ'NDE NOEL AYİNİ

Taksim, İstiklal Caddesi'ndeki Sent Antuan Kilisesi'nde, Katoliklere göre Hz. İsa'nın doğum günü kabul edilen 24 Aralık gecesi, Noel ayini düzenlendi. İncil'den ayetlerin okunduğu ayine, ilahi ve dualarla devam edildi. Sent Antuan Kilisesi'ndeki ayine, çok sayıda vatandaş katıldı. Ayinde temsili bir bebek kullanılarak Hz. İsa'nın doğuşu canlandırıldı. Ayin yaklaşık 1 saat sürdü. Ayine İstanbul'da yaşayan Katolikler başta olmak üzere, turistler ve ziyaret amacı ile Türk vatandaşları da katıldı.

NOEL AYİNİ'NDE BİRLİK MESAJI VERİLDİ


Mersin'de her yıl geleneksel olarak Latin İtalyan Katolik Kilisesi'nde düzenlenen Noel Ayini büyük ilgi gördü. Kilise Ruhani Reisi Roberto Ferrari ile Rahip Machek Sokolvski dünya barışı için birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Geleneksel Noel Ayini'ne BDP'li Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahattin Kabahasoğlu, Ak Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sever, Hıristiyan cemaati üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Bu yıl süslemelerin göze çarptığı kilisede Noel ayini sırasında Hıristiyan cemaati mensupları mumlar yakarak, dilekler tuttu. Ayinde Kilise Ruhani Reisi Roberto Ferrari ile Rahip Machek Sokolvski, Noel ritüellerini gerçekleştirdikten sonra dua törenine geçildi.

Roberto Ferrari ile Rahip Machek Sokolvski, yaptıkları konuşmada insanlık ve dünya barışı için birlik mesajı vererek insanların birbirine karşı hoşgörülü olmaya davet etti. Tören sonunda cemaat üyelerine şarap-ekmek ikram edildi.

HATAYLI HIRİSTİYANLAR NOEL'İ KUTLADI

Hatay'ın merkez Antakya İlçesi'nde bulunan Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayini, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum ve Fadi Hurigil yönetti. Ayinde İlahi ve dualar okundu. Çocuklarıyla ayine gelen Hıristiyan vatandaşlar, kilisede dua ederek mum yakıp dileklerde bulundu.

Hatay Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü'nce yürütülen 'Medeniyetler Şehrinde Renklerin Zenginliği' projesi kapsamında polisler, kilisenin girişinde bekleyerek ayine katılanlara karanfil dağıttı, çikolata ikram etti.

SÜRYANİLER 'DOĞUŞ BAYRAMI'NI KUTLADI

Mardin'in Midyat İlçesi'nde yaşayan Süryaniler Hz. İsa'nın doğaüstü doğuşu olan 'Yaldo Doğuş Bayramı'nı ayinle kutladı.

Midyat'ın Işıklar Mahallesi'nde bulunan Mort Şmuni Kilisesi'nde düzenlenen ayini Turabdin Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş’ın rahatsızlığı nedeniyle katılmadığı için papaz İshak Ergün yönetti. Hz. İsa’nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, cemaat, ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu. Ayinden sonra ise çocuklar, kilisenin içinde zılgıtlar çekerek tur attılar.

Ayinin ardından kilisenin misafir konuk odasına geçen Papaz İshak Ergün, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Anto Nuay ve Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, burada bayramlaşmaya gelen Süryani, Müslüman ve Yezidi cemaatlerine mensup yurttaşların tebriklerini kabul etti. Bayramlaşmaya Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, daire amirleri ile siyasi parti temsilcileri, yurtiçi ve yurtdışından gelen Süryanilerin yanı sıra çok sayıda Müslüman da katıldı.

Ayinden sonra konuşan Papaz İshak Ergün, Yaldo bayramının tüm insanlık için huzur, barış ve kardeşliğe vesile olmasını dilediklerini belirterek, uzun süreden bu yana Suriye’de kaçırılan 2 metropolit ve 12 rahibenin özgürlüklerine kavuşması için dua etti. Tüm konuklara mırra ikram edilen bayramlaşma etkinliği 3 gün devam edecek.

(HABER MERKEZİ)

 

www.evrensel.net