Türkiye ayakta: Dakika dakika gelişmeler

Türkiye ayakta: Dakika dakika gelişmeler

İstanbul Taksim'de Gezi Parkı'na AVM yapılmaması ve parktaki ağaçların sökülmemesi için başlayan eylemler, Türkiye'nin her yerine yayılarak büyüyor.Pek çok kentte halk sokaklara çıkarken, protesto haberleri gelmeye devam ediyor.Ankara, Adana, İzmir, İstanbul/Beşiktaş gibi merkezlerde eylemler sert polis sald

Pek çok kentte halk sokaklara çıkarken, protesto haberleri gelmeye devam ediyor.

Ankara, Adana, İzmir, İstanbul/Beşiktaş gibi merkezlerde eylemler sert polis saldırılarıyla karşılaşırken şu ana kadar çok sayıda yaralı ve gözaltı yaşandı. İstanbul'da 1 kişi yaşamını yitirdi.

Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi 3-4 Haziran'da iş bırakmaya ve 5 Haziran'daki greve hazırlanmaya karar verdi. Üniversite yönetimlerini de bu hafta yapılacak tüm sınavları ertelemeye çağırdı.

 


00:25 TUZLA'DA 10 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Erdem Geyik bildiriyor.

Tuzla Aydınlı Mahallesi'nde HDK'nın çağrısıyla yürüyüşe geçen halk İçmeler'deki AKP İlçe binasına yürüdü. Kitle burada D-100 yolunu trafiğe kapattı. Yaklaşık 10 bin kişilik grup daha sonra Tuzla Belediyesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Belediye önünde atılan sloganlardan sonra yürüyüş Tuzla sahiline kadar devam etti. Yürüyüşe Deri-İş Genel Merkezi, Deri-İş Tuzla Şubesi, deri işçileri, sendikal hakları için direnişte olan ISMACO işçileri ve sanayi bölgesindeki fabrikalarda çalışan işçiler aileleriyle birlikte katıldı. 'Hükümet istifa' sloganlarıyla yürüyen kitle sık sık 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Yaşasın halkların kardeşliği', ' Birleşe birleşe kazanacağız' sloganları attı. Yürüyüşe halktan da kornalar ve tencere tavalarla destek geldi.

23:57 Hayat TV'ye bağlanan BES Genel Başkanı Ahmet Kesik: Gaz bombaları yüzünden Ankara'da yaşayamıyoruz, sokağa çıkamıyoruz.

23:55 Kayseri'de 10 bin kişi 'Hükümet istifa' sloganlarıyla 10 km yürüdü.

23.10 Zehra Fırat Sultangazi'den bildiriyor.

Sultangazi'de halk 3 gündür sokakta. Her akşam saat 21:00'de tenceresiyle, tavasıyla sokağa çıkan genci yaşlısı herkes "hükümet istifa" diye haykırıyor. 20 bini aşkın mahalleli davullarla zılgıtlarla halaylar çekerek protestoya devam ediyorlar. Gazi Karakoluna doğru yürüyen halka polis biber gazıyla müdahale diyor. "Faşizme karşı omuz omuza" sloganıyla direniş sürüyor. 

23.05 Deniz Çakır Balıkesir'den bildiriyor.

Balıkesir'de direnişin 4.gününde halk yine Atatürk Parkı'nın önünde toplandı. Balıkesir'in çeşitli yerlerinde de insanların tencere ve kaşıklarla sokaklara akın ettiği öğrenildi. 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları atılıyor.

22:56 DİHA MUHABİRİ YARALANDI

Adana'da AKP il binası önünde toplanan grup ile polis arasında çıkan çatışmada başına taş isabet eden DİHA Muhabiri Metin İnan yaralandı.

22:50 Beşiktaş'ta çatışmaların tamamen sona erdiği, halkın Taksim'e doğru çıktığı öğrenildi.

22:42 Polis, gaz bombası attıktan sonra Gümüşsuyu'ndan geri çekildi.

22:41 Erdal Saran: Eskişehir'de müthiş bir kalabalık var. 40 binden fazla belki de.

22:36 Ayşe Ateş Beylikdüzü'den bildiriyor.

Beylikdüzü'de binlerce kişinin şenlik şeklinde geçen yürüyüşüne polisin gaz bombasıyla saldırdığı öğrenildi.

22:25 Hüseyin Tunç Dersim'den bildiriyor.

Yeni bir gaz saldırısı daha başladı. Huzur ve Lale kebap lokantalarına gaz attılar.

22:23 Şener Doğan Kurtköy'den bildiriyor.

Kurtköy'de halk tencere tavalarla sokaklara çıkıyor. Uydukent Mahallesi'nde yaklaşık 1500 kişi mahalledeki evlerden de destek sesleriyle yürüyor.

22:22: Zeki Uğurlu Esenyurt'tan bildiriyor.

Esenyurt'ta yaklaşık 3 bin kişi saat 9'dan bu yana Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak eylem yapıyor.

22:20 Aynur Seyrek Alibeyköy'den bildiriyor.

Alibeyköy'de yaklaşık 20 bin kişi 'Hükümet istifa' sloganlarıyla yürüyor.

22:18: Gümüşsuyu'nda çatışmaların başladığı öğrenildi.

22:15: Bakırköy'de 10 bin kişi E-5'i kapattı.

22:15 Hüseyin Özer Küçükçekmece'den bildiriyor.

Küçükçekmece'de binlerce kişi yürüyor.

22:12 Rıza Çiçek Gazi Mahallesi'nden bildiriyor...

Halkın katılımı oldukça yoğun. Halk tencere tavalar çalarak ve sloganlar atarak yürüyor.

22:08: Dersim'deki protestoya polis müdahale etti

Dersim Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan bin kişilik bir grup, İstanbul Gezi Parkı'ndaki polis şiddetini protesto etmek istedi. Çevrede yoğun güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, gruba gaz bombalarıyla saldırdı. Grup ile polis arasında başlayan çatışma devam ediyor.

22:02 Hamdi Güven Kırklareli'nden bildiriyor.

Kırklareli'nde 3 bin kişi eylem yapıyor. 'Hükümet istifa', 'Direne direne kazanacağız' sloganı atan kitlenin yürüyüşü polis tarafından engelleniyor.

21:58 İbrahim İpek Kartal'dan bildiriyor.

Kartal'da 20 bin insan sokaklara indi. 'Hükümet istifa', 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganları atılıyor. Tencere tavalı eylemler devam ediyor.

21:51 TOMA ve dozerlerin Gümüşsuyu'na kadar çıktığı bildirildi.

21:14 BEŞİKTAŞ'TA SALDIRILAR SÜRÜYOR

@601sokakİstanbul...Polis İnönü üstü Beleştepe'den Gümüşsuyu istikametine gaz ve ses bombası atıyor

21:05: POLİS IMC ÇALIŞANINI YARALADI

Ankara'da IMC TV Kameramanı Eren Güvendik'e polisin hedef gözeterek gaz bombası attığı öğrenildi. Ayak bileğine fişek isabet eden Güvendik'in durumunun iyi olduğu bildirildi.

21:00 Beşiktaş tarafında atılan gazın etkisi Gezi Parkı'nda halen hissediliyor.

20:56 Polisin İnönü Stadı'nın önünde çok sert bir saldırıda bulunduğu öğrenildi. Herkes Gezi Parkı'na çağrılıyor.

 

20:50: KELİME OYUNU'NDAN GEZİ PARKI'NA SELAM

Bloomberg'de İhsan Varol'un sunduğu Kelime Oyunu programı bugün günlerdir Türkiye'yi saran Gezi Parkı eylemlerine adandı. Programda tüm soruların cevapları direnişe gönderme yapıyor.

20:44: Taksim Gezi Parkı'nın çevre bölgeye atılan gaz bombasından etkilendiği öğrenildi.

20:33 BİNLER GEZİ PARKI'NA AKIYOR

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve yedinci gününü geride bırakan direnişte binler alana akmaya devam ediyor. Alan sol sosyalist partilerin pankart ve flamalarıyla doldu. Alanda duvarlar ve ters çevrilen araçlara sprey boyalarıyla yazılar yazılmaya devam ediyor. Direnişte bulunan işçilerin de çadırlarını kurduğu direnişte, her dilde parçalar eşliğinde halaylar çekiliyor. Gezi Parkı'nda ağaçlar altında oturan kitle ise nöbete devam ediyor. Alana destek için gelen Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversitesi Şubesi, "Üniversitelere yürüyor, isyan büyüyor" pankartı açarak, bütün üniversite yönetimlerini bu hafta yapılacak tüm sınavları erteleme çağrısı yaptı. Eylemde konuşan şube başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. İsmet Akça, üniversite yönetimlerini, eylemler sırasında yaralanan gözaltına alınan öğrenci ve çalışanlarına sahip çıkmaya çağırarak, "Günlerdir maruz kaldığımız polis terörünü kınamaya çağıyoruz" dedi. Tüm üyelerinin ve üniversite emekçilerinin bu tarihi günlerde bilinci ve sorumluluğu ile iş bırakma çağrısı yapan Akça, AKP'nin "emek düşmanı" politikalarına ve "devlet terörüne" karşı haklı mücadelelerini yükselmeye çağırdı. Taksim Dayanışma Platformu'nun çağrısıyla kitleler alana akmaya devam ederken, akşam saat 20.30 gibi Nazım Hikmet'in ölüm yıl dönümü nedeniyle anma töreni düzenlenecek.

20:30: ÜÇ GAZETECİ YARALANDI

Ankara'da yapılan eylemlere polis müdahalesinde muhabirler de yaralandı. Bugün öğle saatlerinde yoğunlaşan gösterilerde, Milliyet Gazetesi muhabiri Sertaç Koç, Vatan Gazetesi foto muhabiri Barış Oral ve Habertürk Gazetesi muhabiri Bedirhan Özyiğit çeşitli yerlerinden yaralandı. Polis muhabiri Koç, akrep üzerinden atılan biber gazı kapsülünün sol bacağına isabet etmesi üzerine yaralandı. Güven Hastanesi’nde tedavi altına alınan Koç’un genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, sol bacağında yumuşak doku zedelenmesi olduğu belirtildi. Vatan Gazetesi foto muhabiri Oral’ın ise polisin kitleye sert müdahalesi sırasında, gelen bir taştan yaralandığı ve 3 günlük iş göremez raporu aldığı öğrenildi. Habertürk muhabiri Özyiğit de başına isabet eden bir taş sonucu yaralanırken, genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

20.20: SES GREVE ÇIKIYOR

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi yarın saat 12.30'da  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimlik önünde yapacağı basın açıklamasıyla grevlerini başlatacaklarını duyurdu.

20.00 Ezgi Görgü Kocaeli'den bildiriyor.

İstabul'da hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş için İzmit'te 1 dk.lık saygı duruşu yapıldı.

19:55 İZMİR'DE BULUŞMA ADRESİ GÜNDOĞDU MEYDANI

Üç gündür Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen gösteriler bugün de devam ediyor.

19:15: POLİSİN GAZ BOMBASI YÜZÜNDEN İŞÇİ GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olan Muharrem Dalsüren polisin attığı gaz bombasının gözüne denk gelmesi nedeniyle gözünü kaybetti. Çankaya Belediyesi’nin Sakarya Caddesi’ndeki yeni binasında görevli olduğu sırada atılan bombanın kapsülü gözüne gelen Dalsüren, Hacettepe Hastanesi’ne kaldırıldı. Hemen ameliyata alınan Dalsüren’in arkadaşları, “arkadaşımız gözünü kaybetti” dedi.

19.05: MEHMET AYVALITAŞ'I BİNLER UĞURLADI

Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde yurttaşların dün gece Taksim Gezi Parkı'ndaki direnişe destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği yürüyüş sırasında bir otomobilin kitlenin içine dalarak çarpması sonucu yaşamını yitiren SODAP üyesi 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş için cenaze töreni düzenlendi. Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi Cemevi'nde düzenlenen törene yüzlerce yurttaş katıldı. Burada dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından, "Mehmet Ayvalıtaş Yoldaş halklarımızın büyüyen isyanında yaşayacak" pankartı arkasında, aralarında HDK, KÖZ, ÖDP, Mücadele Birliği, Partizan üyelerinin de bulunduğu 2 bini aşkın kişi, Ayvalıtaş'ın Site Mahallesi'nde bulunan evine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, Ayvalıtaş'ın yaşamını yitirdiği yerde saygı duruşunda bulunuldu. Cenaze töreninde "Mehmet yoldaş ölümsüzdür", "Katil devlet hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza", "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı. Cenazenin evin önüne getirildiği sırada ailesi ve yakınları fenalık geçirdi. Ayvalıtaş'ın cenazesi alınan helalliğin ardından defnedilmek üzere araçlarla Çekmeköy Mezarlığı'na getirildi. Cenaze dualar eşliğinde toprağa verildi.

19.00 SOL PARTİ MİLLETVEKİLİ DAĞDELEN YARIN GEZİ PARKI'NDA

Almanya Federal Parlamento Milletvekili ve Türk-Alman Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı Sevim Dağdelen, gelişmeleri yerinde görmek ve direnişte olanlarla görüşmek üzere yarın saat 10.00'da Taksim Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapacak.

18.54: KIZILAY'DA İŞTEN ÇIKANLAR DA BİBER GAZINDAN ETKİLENİYOR

Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylara destek vermek amacıyla 3 gündür Ankara’da aralıksız devam eden gösteriler sonucunda bugün de Ankara Metrosu ve Ankaray öğlen saatlerinden itibaren sefer yapmadı. Polisin kitleye müdahalesi sonucunda işten çıkan vatandaşlar da atılan biber gazı bombasından etkileniyor. Sürekli olarak Kızılay Meydanı üzerinde polis helikopteri uçarken, polisin akreplerle biber gazı bombası atması dikkat çekti.

Çeşitli ara yollardan Kızılay Meydanı’na çıkmaya çalışan göstericilere polis müdahalesi devam ederken, gruplar Kızılay’a çıkan bazı ara yollara barikatlar kurarak yolu araç trafiğine kapatıyor.

Güvenpark’tan otobüslerin ve dolmuşların da seferleri durdurulurken işten çıkan çok sayıda vatandaş evlerine dönmek için alternatif yollar arıyor. (ANKA)

18.46: Metin Akarsu Boğaziçi'den bildiriyor.

Binlerce öğrenci Boğaziçi Üniversitesinden yola çıktı ' hükümet istifa ' diye bağırıyor.

18.32: KÜRKÇÜ, SARISÜLÜK'Ü GÜLER'E SORDU

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, polisin açtığı ateş sonucu kafasından yaralanan ve yoğun bakımda tutulan Ethem Sarısülük'ün durumuna ilişkin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, Ethem Sarısülük'ün yaşam mücadelesi verdiğini hatırlatan Kürkçü, "Kurşunun Sarısülük'ün beynine ağır hasar verdiği ve henüz çıkarılamadığı doktorları tarafından ifade edilmiştir. Söz konusu mermi çıkarılamadığı için balistik inceleme yapılamamıştır" diye belirtti.

Kürkçü, Bakan Güler'in şu sorulara yanıt vermesini istedi: "Söz konusu olay sonrasında polis mermi zimmeti yoluyla tespit yapılarak Ethem Sarısülük'e ateş eden güvenlik görevlisi tespit edilmiş midir? Edilmişse hakkında herhangi bir hukuki/idari işlem başlatılmış mıdır? Söz konusu tarih ve olaylar sırasında Ankara'da güvenlik güçlerine ateş emri verilmiş midir? Verilmişse hangi makam veya yönetim kademesi tarafından verilmiştir. 30.05.2013-03.06.2013 tarihleri arasında hükümeti protesto olayları sırasında güvenlik güçlerince gerçek mermi kullanmak yoluyla ateş edilen başka örnek var mıdır? Var ise olay tarihi yeri neresidir? Polisin silahsız mukavemetle karşılaştığı durumlarda gerçek mermi ile ateşli silah kullanma yetkisi var mıdır? Var ise bu yetkinin kapsamı nedir?"

18:25 Hasan Güner Trabzon'dan bildiriyor: Trabzon'da faşist saldırı

Trabzon Meydan Park'ta Taksim'de yaşanan olayları protesto amaçlı fotoğraf sergisi açan öğrencilere faşistler saldırdı. Meydan Park'ta saldırıya uğrayan öğrenciler KESK binasına sığındı. Faşist grup, saldırının ardından KESK binasına girmeye çalıştı. Gergin bekleyiş sürüyor.

18.00 MERSİN'DE GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST

Taksim Gezi Parkı direnişine destek vermek için Mersin'de gece geç saatlere kadar yapılan eylemlere polisin gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermiler ile müdahalesi sonucu gözaltına alınan 5'i çocuk 25 kişi serbest bırakıldı. Mersin Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifade işlemlerinden sonra sağlık kontrolü için Mersin Devlet Hastanesi'ne getirilen 25 kişi buradaki kontrollerin ardından serbest bırakıldı. Savcılığa çıkarılmayan 25 kişi hakkında mobese ve kamera kayıtları incelendikten sonra soruşturma açılıp açılmayacağına karar verileceği öğrenildi. Öte yandan Pozcu'da grupların Gezi Parkı direnişine destek vermek amacıyla akşam saatlerinde tekrar bir araya geleceği belirtiliyor.

17.53: Emine Uyar İzmir'den bildiriyor.

İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürümek için toplanılıyor. İzmir'de aralarında DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin de olduğu emek ve demokrasi güçleri her gün 19.00-21 arası Gündoğdu'da bir araya gelinmesi çağrısında bulunmuştu.

17.48: DİSK'TEN İHTAR EYLEMLERİ

DİSK, “AKP faşizmine” ihtar amacıyla yarın saat 12:00-14:00 arasında tüm işyerlerinde ve alanlarda bildiriler okuyacağını ve Çarşamba gününden itibaren “AKP faşizmine” karşı ihtar eylemlerini yaygınlaştırarak devam ettireceklerini bildirdi.

17.45: İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi çalışanları ve öğrencileri yarın saat 12.30’da Çapa Tıp Fakültesi Temel Bilimler önünde toplanarak eylem yapacak. http://www.evrensel.net/news.php?id=58558

17.05: Cumhurbaşkanı ile Kılıçdaroğlu 18.00'de görüşecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun randevu talebine olumlu yanıt verdi. Gül, Kılıçdaroğlu’nu saat 18.00’da kabul edecek.

16:46 Adnan Menderes Üniversitesi Sinan Cem Alikoç bildiriyor.

Rektörlük önüne yürüyen akademisyen ve öğrencilere güvenlik görevlileri müdahale etmeye çalıştı. Öğrenciler barikatı geçerek rektörlük önüne geldi. Oturma eylemi sürerken öğrenciler Rektörlüğün kendileriyle görüşmesini istiyor.  Öğrenciler sınavların ertelenmesini istiyor.

3 gündür tüm Aydın'da eylemlere sürüyor. Roman vatandaşlar da kentsel dönüşüme karşı eylem yaptı.

16.45: Murat Yiğit Paker Ankara'dan bildiriyor.

Polisin Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki müdahalesi devam ediyor. Ara ara şiddetlenen müdahalelere yoğun gaz kullanımı eşlik ediyor. Her müdahaleden sonra dağılan grup, tekrar toplanarak barikatlar kuruyor. Polisin müdahalesi esnasında Şehit Adem Yavuz sokak ve İzmir Caddesine çekilen kitle, polis geri çekilir çekilmez caddeyi tekrar kapatıyor.

Bu arada çoğunlukla gençlerden oluşan 40-50 kişilik bir grup Güvenpark önünde birdenbire belirerek "Polise uzanan eller kırılsın", "Ankara uyuma polisine sahip çık" sloganları atarak bakanlık yönüne doğru yürüyüşe geçti. Ne çevredekilerin ne de polisin aldırış etmediği grup bir çok kısa bir süre slogan attıktan sonra belirdiği gibi kayboldu. Grubun Sözcü Gazetesi foto muhabirine saldırma girişiminde bulunmaları da diğer basın mensuplarının araya girmesiyle engellendi.

16.42: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu istedi.

16:38: Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Özlem Albayrak bildiriyor.

Ankara Üniversitesi öğretim görevlileri ve çalışanları olarak barışçıl eylemlere yönelik gerçekleşen polis şiddetinin bir an önce durdurulması için üniversitede bir imza kampanyası başlattık. Yaklaşık 150 öğretim görevlisi imza attı. Bugün de öğrencilerimizle Kızılay'a yürüyoruz. An itibariyle Kurtuluş Parkı'ndayız. Yürüyüşümüze halktan da büyük destek var. Kortejimizde profesörler cübbeleriyle yerini aldı. Asistan arkadaşlarımız da bizlerle birlikte yürüyor.

16.28: MAZLUMDER: Eylemler sivil itaatsizliktir

MAZLUMDER Urfa Şubesi, Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp tüm Türkiye'ye yayılan olaylara polisin sert müdahale etmesini protesto ederken, eylemleri sivil itaatsizlik olarak tanımladı.

16.20: ALINTERİ: Okurumuz Ethem Sarısülük ile ilgili çıkan "öldü", "beyin ölümü gerçekleşti" şeklindeki haberler doğru değildir.

"31 Mayısta Kızılay'da polisin açtığı ateş sonucu kafasından yaralanan ve yoğun bakımda olan Alınteri okuru Ethem Sarısülük yaşıyor. Kaldığı Ankara Numune Hastanesi'nde kendisine bakan doktorlar bugün toplantı yaparak Ethem'in durumuyla ilgili ailesi ve yoldaşlarını bilgilendirdi. Doktorlarının verdiği bilgiye göre durumu sabit olan Ethem'in beyin ölümü gerçekleşmiş değil. Kendisi yaşıyor. 24 saat gözlem altında tutulduktan sonra kendisine verilen uyku ilacı yavaş yavaş azaltılacak. Ve esas olarak vücut direnci yaşayıp yaşamayacağını belirleyecek."

16.10: KESK Nusaybin Şubesi: Tüm Türkiye gaz bombası tehdidi altında

KESK Nusaybin bileşenleri ve Genel-İş Nusaybin Şubesi, İstanbul Taksim Meydanı'nda yaşanan olaylar ve KESK'in 5 Haziran'da yapmayı planladığı greve ilişkin Eğitim Sen Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Eğitim Sen Şube Temsilcisi Abdullah Gökçe, AKP'nin her cepheden saldırılar düzenlediğini söyleyerek, "Son günlerde Türkiye'nin ve dünyanın gözü kulağı İstanbul'da, Gezi Parkı'nda. Güvenlik güçleri adeta kendi halkına savaş açmış durumdadır. Olaylarda yüzlerce yurttaşımız ağır yaralanmıştır. Sayısı sürekli artan gözaltılar yaşanmaktadır. Tüm Türkiye gaz bombası tehdidi altındadır. Gökyüzü adeta kimyasal gaz bulutu ile kaplanmıştır. Halkın mücadelesine karşı hükümetin insanlık dışı saldırısını kınıyor, protesto ediyoruz" dedi.

16.00: Eskişehir yolundan Kızılay'a yürüyen kitleye müdahale

15.58: ANKARA'DA ÖĞRETİM ELEMANLARI KIZILAY'A YÜRÜYECEK

Ankara Üniversitesi öğretim elemanları ve çalışanları saat 16.00'da Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde toplanarak, cübbeleriyle Kızılay İnsan Hakları Anıtı'na yürüyecek. Öğretim elemanlarının yürüyüşle ilgili 140 imza toplandığı belirtilirken, yayımladıkları bildiride, şöyle denildi: “Biz Ankara Üniversitesi öğretim elemanları ve çalışanları Taksim Gezi Parkı’nı korumak adına başlayan ve devam eden gösterilerde demokratik gösteri haklarını kullananlara şiddet uygulanmasını kınıyoruz. Başbakan ve hükümetin farklı siyasi görüşlere, hayat tarzlarına yönelik tahammülden uzak yaklaşımlarını ve bunu devletin şiddet tekelini kullanarak bastırmaya çalışmalarını Türkiye’de demokrasinin gelişimi açısından kaygı verici buluyoruz. Bu olaylarda sorumluluğu bulunanların derhal görevden alınmalarını ve yaptıkları hak ihlalleriyle orantılı bir şekilde cezalandırılmalarını talep ediyoruz.”

15.51 SENDİKA.ORG- Ankara’daki revir noktaları: Ana Sağlık Merkezi, Ankara Tabip Odası’na taşındı. Mülkiyeliler Birliği, Mimarlar Odası ve Mithatpaşa Caddesi 52 Numara’da bulunan Çankaya Belediyesi İç Hizmet Binası revire dönüştürüldü.

15.48 SENDİKA.ORG- Eskişehir yolunu trafiğe kapatarak Kızılay’a yürüyen üniversitelilerin önü polis tarafından MTA’da kesildi. Öğrenciler 100. Yıl üzerinden yürüyüşünü sürdürüyor.

15:40 TTB: Bu ülkede artık bir savaş yaşanıyor.

Taksim Gezi Parkı'nda eylem yapan direnişçilere karşı kullanılan biber gazı nedeniyle insanların yaşamını yitirdiğine dikkat çeken TTB Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan, "Bu ülkede artık savaş yaşanıyor. Silahlı bir gücün sivil bir topluluğa karşı açtığı bir savaş" dedi.

15:35 Sanatçı Tarkan eylemlere destek verdiğini ifade ederek konserini erteledi. Tarkan'ın açıklaması şöyle:

“Yedi yıldır Doğa Derneği ile birlikte Anadolu’nun dört bir yanında doğanın korunması için mücadele ediyoruz. “Doğa Sensin!” konseri, benim için bu mücadelenin dönüm noktalarından. Ne var ki, doğanın, toplumun ve insanın haklarının bir bütün olarak sorgulandığı sıra dışı bir dönem yaşıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, bu direnişin yanındayım. Barışçıl duygular ve yapıcı adımlarla. Böyle hassas zamanlarda, kendiliğinden gelişen bu hareketin bütününü desteklemenin ve birbirimize kenetlenmenin tekil projelerden çok daha önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, “Doğa sensin!” konserimi başka bir tarihe ertelemeye karar verdik. Aynı şey, takibinde gerçekleşecek Ankara konserim için de geçerli.”

15:25: Deniz Tezel bildiriyor: İ.Ü Avcılar Kampüsü'nde eylem

İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde sabahtan başlayarak üniversite bahçesinde, amfilerde yapılan çağrılara duyarsız kalmayan üniversite bileşenlerinden(öğrenciler, öğretim görevlileri ve üniversite çalışanları) destek geldi.

12.00'da yemekhanenin önüne yapılan çağrıyla toplanan yaklaşık 200 kişiyle önce üniversitenin içinde ‘Hükümet İstifa’ ve ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’ sloganlarıyla yürüyüş yapıldı. Daha sonra Avcılar Marmara Caddesi’ne yüründü. Avcılar’da halk evlerden tencerelere vurarak ve yürüyüşe katılarak destek verdi. Marmara Caddesi’nde heykelin önünde konuşma yapıldıktan sonra grup dağıldı.

15.22: Türk Büro-Sen: Başbakan tarihe 'Gazı Başbakan' olarak geçecek

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Gezi Parkı olaylarının büyümesine neden olarak hükümet politikalarını göstererek, “Ülkeyi yönetenler isimlerini tarih sahnesine yaptığı önemli icraatlarla yazdırırlar. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da tarihe ‘Gazcı Başbakan’ olarak geçecektir” dedi.

15.07 Murat Yiğit Paker bildiriyor: Polisin gaz bombası 63 yaşındaki vatandaşı yaraladı.

Ankara'da polis Güvenpark'ta çoğunluğu lise öğrencisi olan gruba iki akrep aracı eşliğinde saldırdı. Gençler Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndan Demirtepe'ye doğru geri çekilirken polisin attığı gaz bombalarından biri işine gitmekte olan 63 yaşındaki soyadını öğrenemediğimiz Ahmet adlı vatandaşın kafasına isabet etti. Yaralıya ilk müdahaleyi basın mensupları yaptı. Ambulansın dakikalarca gelmemesi üzerine bir esnafın aracılığıyla yurttaş hastaneye kaldırıldı.

15.00 Mersin Üniversitesi'nde yemekhane boykotu etkinliği bugün Taksim direnişine adandı.

3. haftasındaki yemekhane boykotu yüzde yüz katılımla sürüyor. 100'ü aşkın çalışan "Selam olsun Mersin'den direnen Taksim'e" diyerek üniversitenin Çarşı alanında yürüyüş yaptı ve Rektörlük binası önünde basın açıklaması okundu. "Yemekle Değil Direnişle Randevu", "Her Yer Taksim Her Yer Direniş", "Yemekle Randevu Olmaz",  "Taksim'de Düşene Dövüşene Bin Selam" sloganları atıldı. Açıklama sonrası yemekhane girişinde kardeşlik sofrası kurularak yemekhane boykotuna devam edildi.

14:52 Hayat TV'ye bağlanan KESK Genel Başkanı Lami Özgen:

KESK olarak 5 Haziranda güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle grev çağrısı yapıyorduk. Ancak Gezi Parkı eylemlerine yönelik polis şiddeti üzerine 4 Haziran Salı günü, işyerlerine siyah giysiler giyerek ya da siyah kurdele takarak gitmeye karar verdik. Hükümetin halkın can güvenliğini yok sayan, düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan bu vahşeti üzerine yarın saat 12.00 itibariyle grevimizi basın açıklamasıyla başlatmış olacağız.

5 Haziran Çarşamba günü de bu grevi farklı bir boyuta evrilterek "insanca yaşam", "güvenceli gelecek" ve "Demokratik Türkiye" talebiyle alanlara çıkacağız.

14:45: ODTÜ Öğretim Görevlisi Atakan Büke bildiriyor:

ODTÜ'de 3-4 Haziranda iş bırakma çağrısıyla bir araya gelen Öğretim Elemanları Derneği ve öğrenci toplulukları polis şiddetini protesto ediyor. İş bırakma ve sınavları boykot çağrısı var. Giderek kalabalıklaşan bini aşkın kişi yürüyüşe devam ediyor. Bütün ODTÜ bileşenlerini burada görmek mümkün. Eğitim Sen 5 No'lu şube adına da bu protestoların emek hareketiyle birleşmesini önemsiyoruz. Eylemimizi, aslında bu 2 protestoyu birleştirmeye yönelik bir çaba olarak görebiliriz.

14:41: Hasret Gültekin Kozan aktarıyor:  KOÜ'de saat 18.00'de Senato toplanacak.

KOÜ'de sınavlar bugün başladı. Rektörlüğün önünde 1500 civarında öğrenci var. 2 saattir eylemler sürüyor. İki istek var: 1-Polis üniversiteden çıksın. 2- Sınavlar 1 hafta ertelensin. İlk talep kabul edildi. İkinci talep reddedilmişti yalnız öğrencilerin kararlı duruşu sonrası rektör üniversite senatosunu saat 18.00'de toplanmaya çağırdı. Öğrencilerin kararlı duruşları devam ediyor. Öğretim üyelerinin de sınavları boykot çağrısı var.

14.36: Ceren Kocataş Dokuz Eylül Üniversitesi'nden bildiriyor:

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde saat 12'de Eğitim Sen'in çağrısıyla Dokuz Çeşmeler Kampüsü'nden yürüyüş başlatıldı. Tınaztepe kampüsüne yüründü. Tek tek mühendislik fakülteleri gezilerek öğrenciler eyleme çağırıldı. Hukuk ve Mühendislik fakültesindeki sınavların sona ermesi talep edildi. Rektörlükle görüşmeler devam ediyor. 5 Haziran'da tüm akademisyenler ve öğrenciler boykota hazırlanıyor.

14.35 Sendika.org: Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri, Eskişehir yolunu trafiğe kapattı, Kızılay’a doğru yürüyor. 14.34 Sendika.org: Kızılay’da polis liselilere saldırdı, çıkan çatışmalar GMK Bulvarı’nda sürüyor.

14:34: EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE REKTÖRLÜK İŞGAL EDİLDİ

Mazhar Uzbek bildiriyor: Şu anda öğrenciler rektörlük binasının içerisinde. Görüşmede rektör YÖK kararı sebebiyle sınavları iptal edemeyeceğini ancak mazeret bildirenlerin sınavının 1 hafta ertelenebileceğini söyledi. Öğrencilerse "mazeret sınavı zaten hakkımız" diyerek rektörlük binasının içerisine girdi. "Rektör istifa", "YÖK kalkacak polis gidecek" sloganlarıyla tepkilerini dile getiriyor. Rektörün yeniden üniversiteye döndüğü aktarıldı.

14:28: Ankara'da polisin gaz bombasıyla yaralanan, Cumartesi gecesini kritik durumda geçiren ancak dün bilinci açılan Emek Gençliği Merkez Yönetcisi Mutlu Coşar'dan iyi haber fotoğrafı:

14:23: Sosyalist Dayanışma Platformu: "Dün gece Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'ndeki eylemler sırasında bir aracın halkın üzerine gelmesi sonucu  yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın cenazesi bugün 17.00'de 1 Mayıs mahallesindeki cemevinden kalkıyor. 16.30'da bir araya geliyoruz. "

14:18 Muhabirimiz Didem Çelik aktarıyor: KOÜ öğrencilerinin rektörlük önündeki bekleyişi sürüyor.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri bugün 12.00'de Sosyal Tesisler önünde eyleme başladı. Umuttepe yerleşkesinde yaklaşık 1000 öğrenci ellerinde pankartlarla rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti. Öğrenciler “Her yer Taksim, her yer direniş, Hükümet istifa' sloganları atarak rektörlük önünde toplandı. Öğrenciler Gazi Parkı direnişine destek verirken bugün başlatan sınavların ertelememesini istiyor. Buna rağmen öğrencilerin sınavın ertelenmesi yönündeki talebinin rektörlük tarafından reddedildiği öğrenildi. Rektör Sezer Komsuoğlu'nun okulu terk ettiği bilgisi geldi. Öğrencilerin Rektörlük önündeki bekleyişi sürüyor.

14.13: Sendikal Güç Birliği Platformu: Hükümet halkla inatlaşmaktan vazgeçsin, halkın taleplerine kulak versin

Dönem Sözcüsü Kristal-İş Başkanı Bilal Çetintaş aşağıdaki taleplerin yerine getirilmesini istedi:

*Taksim Gezi Parkı’nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir.

*Sivil eylemlere yönelik polis şiddeti durdurulmalı, polis geri çekilmeli,

*Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

*Gözaltına alınan binlerce kişi serbest bırakılmalı ve haklarında işlem yapılmamalıdır.

*Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir.

14.10: DİSK, KESK, TMMOB ve TTB saat 16.00'da grev çağrısı yapacak.

14.05: NTV çalışanı Dilara Eldaş, medyaya uygulanan baskılar sebebiyle istifa etti.

14.00: sendika.org- Ziya Gökalp Caddesi’nin Kolej tarafında bulunan iki adet Akrep’ten yakınlarda herhangi bir eylem olmamasına rağmen rastgele gaz bombası atılıyor. Gaz bombalarından etkilenen halk, akrepleri taşlayarak tepki gösteriyor.

13.50: @140journos - Boğaziçi Üniversitesi personeli ve öğrencileri Kuzey Kampüs'te toplandı. Basın açıklaması yapılacak. https://twitter.com/140journos/status/341506585501237249

13.40: Hacettepe, Kocaeli ve Ege Üniversitesi'nde eylemler sürüyor.

Muhabirimiz Mazhar Uzbek'in aktardığına göre Ege Üniversitesi öğrencileri rektörlüğü işgal etti. Sınavların iptalini  istiyorlar. Bazı dekanlıklar sınavları iptal etti.

Muhabirimiz Vedat Yalvaç: Koü'de öğrenciler boş kağıt vererek sınavları boykot ediyor.

13.30: YAKLAŞIK BİN KİŞİ NTV ÖNÜNDE TOPLANDI - http://www.evrensel.net/news.php?id=58530

13.20: ANKARA'DA KIZILAY'A YÜRÜMEK İSTEYEN 500 KİŞİYE MÜDAHALE

Polis, Güvenpark’ta toplanan lise öğrencilerine su ve gaz bombasıyla müdahale etti.

Milli Müdafaa Caddesi üzerinden Güvenpark’ta toplanmaya başlayan liselere polis uyarı yapmadan su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Öte yandan, Akay Caddesi’nden Kızılay’a yürümek isteyen 500 kişiye de müdahale edildiği ve çatışma sürdüğü öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net