17 Mayıs 2020 20:25

ODTÜ öğrencisi: Sigortasız işçiler ve öğrenciler olarak mağduruz

ODTÜ öğrencisi: 15 Mart'ta çalıştığım işletme kapandı ve işsiz kaldım. Sigortamız olmadığı için hiçbir sosyal yardıma başvuramıyoruz.

Fotoğraf: ODTÜ logosu

Paylaş

Öykü BATU
ODTÜ

ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. 15 Mart Pazar günü ani bir kararla bütün eğlence mekanlarının kapanması sonucu çalıştığım işletme kapandı ve işsiz kaldım. Normal şartlar altında evden para almıyordum ve okul giderlerimi çalışarak kazanıyordum üstelik barda çalıştığım ve yurda geç saatlerde giremediğim için eve çıkmıştım. Ev arkadaşlarım ve ben aynı yerde sigortasız olarak çalışıyoruz ve hiçbirimiz evden para almıyoruz.

İş yerimizin kapanması eve giren para miktarını bir anda çok beklenmedik bir şekilde etkiledi. Ben üniversiteler uzaktan eğitime geçince aile evime dönebildim ama ev arkadaşlarım evde kaldılar ve şimdi de şehirlerarası ulaşım yasağından dolayı geri dönemiyorlar. Sigortamız olmadığı için hiçbir sosyal yardıma başvuramıyoruz. Ev sahibimiz kira konusunda özveride bulunmuş olsa da kiramızı ödemekte zorlanıyoruz. Ben ve diğer sigortasız çalışan öğrenci arkadaşlarım çoğumuz burslarımızı kaybetmemek adına sigortasız çalışmak zorunda kalmıştık şimdi ise tek gelir kaynağımız burslarımız ve kredilerimiz ev kiralarımızı bile ödemeye yetmiyor. Sigortasız işçiler ve öğrenciler olarak izlenen yöntemlerden dolayı son derece mağduruz. Bu durumun bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KKTC’deki yangın ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsüne sıçradı, öğrenciler tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Kovid-19’a bağlı işçi ölümleri ve nedenleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...