25 Mart 2020 04:36

İşçilerin ellerini yıkadığı lavabo

Antep’te Dalgıç firmasının ofisinde restorasyon işi yapan Erdem Ayçiçek, karşılaştığı kötü çalışma koşullarını anlattı.

Fotoğraf: Erdem Ayçiçek

Paylaş

Erdem AYÇİÇEK
Antep

Yıllardır Evrensel gazetesini takip eden ve gazetenin işçi-emekçiden yana olması sebebiyle yaşadığım bir olayı buraya yazma gereği hissettim.

Hatay’da son sınıf öğrencisi olarak öğrenimime devam ediyorum ancak Kovid-19 salgını sebebiyle okulların tatil olmasından kaynaklı ailemin bulunduğu şehir olan Gaziantep’e geldim. Aynı zamanda yaz tatilinde boya-dekorasyon işi yapıyorum ve yazın yanında çalıştığım usta beni işe çağırdı. Ben de aileme yük olmamak ve birikmiş olan borçlarımızı ödemek için kabul ettim. Antep’in en büyük lojistik firmalarından olan Dalgıç firmasının ofisini restore etmek için gittik ancak firmada karşılaştığım kötü çalışma koşullarını size de aktarmak istedim. Benim bulunduğum bölgede yaklaşık 100 işçi çalışıyordu ve bu işçilerin çalıştığı ortamı ifade etmek çok zor. Bir yandan lüks araçlarla gelip bizimle ve işçilerle emir kipi ile konuşan, gözlerini para hırsı bürümüş olan patronlar diğer yandan da salgın olmasına rağmen denetimsiz-sağlıksız koşullarda çalışan-çalışmak zorunda olan işçiler.

3 gün boyunca çalıştık ve karşılaştığım en bariz durum ise işçilerin gittiği tuvalette hiçbir temizliğin yapılmaması, lavaboda elimizi yıkamak için bile sabun olmaması, elimizi yıkasak bile akan suyun delik olan borudan ayağımızın altına gelmesi ve lavabo çevresinin çöplük içinde olması ile karşılaştım. Ayrıca lavabo üzerinde “suyu açık bırakmayın, tuvaleti temiz tutun” gibi trajikomik yazıları görmek de ayrı bir ironiydi.

Karşılaştığım bu durum sonrası işçilerin bir yandan salgın ile verdiği diğer taraftan ile patron ile verdiği mücadeleyi ve aynı günün akşamında mevcut iktidarın salgın sebebiyle -patronları korumak için- açıkladığı ekonomi paketini düşündüm durdum. Erdoğan’ın koronavirüs zirvesinde ekonomi paketini açıklarken patron temsilcisine kullandığı “neşen yerinde” sözleri bir bakıma gerçekleri göz önüne seriyor. Ve ben, bahsettiğim lojistik firmasında bizzat buna şahit oldum; patronların keyfi gayet yerindeyken, işçiler bu zor dönemde hâlen çalışıyor ve evine ekmek götürmek için türlü cefalara (kötü çalışma koşulları, bakterilerle dolu tuvalet ve kibirli patronlara vs.) katlanıyor.

Son olarak; #EvdeKal söylemlerini samimi bulabilmemiz için hükümetin, emekçilerin yaşadığı bu zorlukları görmesi ve virüs tehlikesini atlatana kadar tüm çalışanları ücretli izne çıkarması gerekiyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adli konulara ilişkin süreler 30 Nisan'a kadar durduruldu

SONRAKİ HABER

Donald Trump: Hayatın 12 Nisan'daki Paskalya'ya kadar normale dönmesini istiyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...