21 Mart 2020 00:15

Koronavirüs izinleri işçilerin yıllık izninden kesiliyor

Bölge illerindeki fabrikalarda koronavirüs sebebiyle üretime ara verme dönemleri başladı. Bu süreler ise işçilerin yıllık izinlerinden kesiliyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ
Urfa

Koronavirüs salgını sebebiyle bölge illerinde fabrikalar üretime ara veriyor. Bu süreçte ise işçilerin ya yıllık izinlerini kesiyor ya da ücretsiz izin veriyor. Bu fabrikalardan biri olan Urfa’daki Özak Tekstil’de çalışan işçiler, koronavirüs salgını sebebiyle kimi işçilere yıllık izin kullandırıldığını, sürecin uzaması durumunda ücretsiz izne çıkarılacaklarını söyledi. DİSK/Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ise bu süreçte işçilerin nasıl geçineceğinin cevabı olmadığını belirterek, hükümet tarafından açıklanan önlem paketinde işçilere yönelik bir şey olmadığını, acilen önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Salgın başladığından itibaren fabrikalarda hijyen koşullarının olmadığını ifade eden Özak Tekstil işçileri, taleplerini ilettikten sonra yönetimin fabrikayı bir haftalığına kapattığını söyledi. İşçiler, “Ancak bu süreci yıllık izini olanlardan yıllık izninden olmayanların ise gelecek yıldaki izninden düşeceğini söylediler. İlerde daha farklı bir durum olursa arayıp söyleyeceğini belirttiler. Bize 3 kağıt imzalatmak istediler. Bize kağıtlardan birinde OHAL ilan edildiğinde müfettişin gelip duruma bakacağını ve işçilere devlet yardımı yapacağının yazdığı söylendi. Ancak o kağıtta eğer süre uzarsa patronun ücretsiz izin vereceği yazıyordu. Biz de bundan dolayı o kağıdı imzalamadık” dedi.

"PATRON İÇİN ÖNEMLİ OLAN KENDİ KAZANCI"

Özak Tekstil işçileri, “Patronlar için işçinin canı önemli değil, önemli olan benim üretimi ve kazancı. Süreç uzarsa ve ücretsiz izin olursa işçi bir sürü mağduriyet yaşayacak. Kiracı olan, kredi borcu olan var. Belli bir ücret alamayan işçi temel geçimini bile sağlayamayacak. Gidip sağdan soldan alabilecek olanlar borçlanarak süreci idare etmeye çalışacak” diye konuştu.

Bilgi almak için aradığımız bir fabrika yetkilisi ise bu sürenin yıllık izinlerinden düşürüldüğünü kabul etti. Yetkili ücretsiz izin konusunun ise netleşmediğini söyledi.

"TAMAMEN PATRONLARIN İNSAFINA BIRAKILMIŞ"

Fabrikaların kapanmasına itirazları olmadığını ancak hayatın her alanında alınan önlemlerin işçiler için de alınması gerektiğini belirten DİSK/Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Hatta bu karar gecikmiş bir karar. Virüs bu kadar kritik bir hale gelmişken daha yeni yeni bölgede 8-10 fabrikanın kapandığı bilgi geldi. Bu fabrikalar süreyi işçinin yıllık izninden düşüyor. İzni olmayanlar ise ücretsiz izine gönderiliyor. Bu süreçte işçilerin nasıl geçineceğinin cevabı yok. Bunlar tamamen patronların insafına bırakılmış durumda” dedi.

"PAKETTE İŞÇİLERE YÖNELİK HİÇBİR ŞEY YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı önlem paketini hatırlatan Türkmen, 100 milyar TL’lik paketin tamamının patronlar için olduğunu belirtti. Türkmen, “Bir güvence olacaksa buna en çok işçilerin ihtiyacı var. 1-2 aylık kapanma yüzünden açlıktan ölecek hiçbir patron yok ama 1 ay işsiz kalırsa kirasını ve faturasını ödeyemeyecek milyonlarca işçi var. Bu da böyle bir kriz durumunda bile hükümetin ilk aklına gelenin patronlar zarar etmemesi olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Türkmen şöyle devam etti: “Bu süreçte ücretsiz izne gönderilen işçilere bu salgın geçene kadar maaşları aksamadan verilmelidir. Patron bunu umursamıyor, bu yüzden hükümet buna dair adım atmalı ve paket açıklamalı. Sağlıktan ücretsiz bir şekilde yararlanmalarını sağlamak gerekiyor. Ayrıca bu süreçte su, elektrik, doğal gaz gibi hizmetlerin işçilere ücretsiz verilmesi gerekiyor. İşten atmalar ve ücretsiz izin yasaklanmalı, işsizlik fonu patronlar için değil işçiler için kullanılmalı.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ZMO Genel Kurul sonuç bildirgesini açıkladı: Çiftçilerin borcu katlanarak artıyor

SONRAKİ HABER

BES: Yargıda yasal süreler durdurulsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...