24 Mart 2020 11:00

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vergi ödemelerinin ötelendiğini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koronavirüs salgını nedeniyle "mücbir sebep" maddesi uygulanarak vergi ödemelerinin erteleneceği sektörleri açıkladı.

Berat Albayrak | Fotoğraf: AA

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "patronlara kalkan" şeklinde eleştirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında belirledikleri bazı uygulamaları duyurdu.

Albayrak'ın Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre vergi beyannameleri ertelenecek. Bu da vergi ödemelerinin ertelendiği anlamına geliyor.

Açıklamaya göre 1,9 milyon kişi vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hali kapsamına alındı. Vergi beyannemeleri 27 Temmuz'a ertelendi.  65 yaşın üstündekilerin ödemeleri de yasağın sonuna kadar ötelendi.

VERGİ ÖDEMELERİ ERTELENDİ

Bakan Berat Albayrak, "Koronavirüs (COVID-19) salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye aldığımız Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir Genel Tebliğ hazırladık. Tebliğ ile mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik. Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan TÜM GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ vatandaşlarımızı da (1,9 milyon kişi) mücbir sebep hali kapsamına aldık." açıklaması yaptı.

Paylaşımda yayımlanan görsele göre mücbir sebep hali kapsamına alınan sektörler şunlar: Perakende ticaret ve alış veriş merkezleri, demir çelik ve metal sanayii, otomotiv, sinema ve tiyatro faaliyetleri, lojistik ve ulaşım, konaklama, yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon faaliyetleri, etkinlik ve organizasyon, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, madencilik ve taş ocakçılığı, inşaat, endüstriyel mutfak ekipmanları, araç kiralama, basılı yayın ve matbaacılık.

Bakan Berat Albayrak, diğer paylaşımlarında da şu ifadelere yer verdi:

"Nisan, Mayıs ve Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz. Bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz."

"Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrası, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızın beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelenmiştir."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çocuğu istismar eden kişi ATK raporuna rağmen tutuklanmadı

SONRAKİ HABER

İki aile hekimine koronavirüs bulaştı: İzolasyon odası dahi yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...