18 Mart 2020 10:38
Son Güncellenme Tarihi: 18 Mart 2020 19:31

Erdoğan patronlara koronavirüse karşı kalkan paketi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı" sonrası açıklamalarda bulundu. "Ekonomik İstikrar Kalkanı" adı verilen bir ekonomi paketi açıkladı.

Fotoğraf: Ali Balıkçı/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki 3 saat 50 dakika süren "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı" sonrasında koronavirüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan 100 milyar liralık "Ekonomik İstikrar Kalkanı" adı verilen bir ekonomi paketi açıkladı. Patronların borçlarının ertelenmesine yönelik maddelerin bulunduğu pakette işten atmalar ve ücretsiz iznin yasaklanması gibi pek çok talep yer almadı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar: 

"İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabi felaketler çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır. Tarih kitaplarında Avrupa nüfusunun üçte biriyle üçte ikisi arasında bir bölümünün ölümüyle sonuçlanan salgın hastalıklardan söz ediliyor. Kendi tarihimizde de İstanbul nüfusunun yarısını hayatını kaybettiği salgınlarla ilgili bilgilere rastlıyoruz. Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur."

"Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetleriyle ilaç sektöründe yaşanan gelişmeler, virüs salgınlarının büyük can kayıplarına yol açmasının önüne geçmektedir. Ancak önüne geçilmediği takdirde salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma tehlikesi hala vardır. Her türlü salgın hastalığa karşı hızlı ve etkin önlem alınması gerekiyor."

"Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye'nin bu fotoğrafı avantaja dönüştürmesi şart"

"Batı, yıllarca temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk ederek ama aslında başından savarak vatandaşını sahipsiz bırakmıştır. Avrupa ülkeleri hastaneleri ve diğer hizmet kurumlarını devletleştirmeye başladı. Kriz derinleştikçe bu tür tartışmalar artacaktır."

"Bugün itibarıyla dünyada Kovid-19 hastalığı teşhis edilen kişi sayısı 200 bine, hastalıktan dolayı ölen kişi sayısı 8 bine yaklaşmıştır. Hastalık teşhisi konanlardan 80 bini iyileşirken, kalanların tedavisi sürüyor."

"(LGS ve YKS) Gelişmelere göre lise ve üniversiteye giriş sınavlarını ileri bir tarihe ertelemeyi gündeme alabiliriz"

"Hazirandaki Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıkları, tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır."

"Bugün 20 bin öğretmenin daha atamasını gerçekleştirdik."

"Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara denetimleri yoğunlaştırdık ve cezai müeyyideleri etkinleştirdik."

"Bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağımıza gönülden inanıyorum."

"Kovid-19'dan en iyi korunma yöntemi, herkesin kendi kendine alacağı tedbirlerdir. Hiç kimse, tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir."

"Bu virüs pek çok insanın farkında olmadan koronavirüse maruz kalması ve farkında olmadan bulaştırmasıyla yayılıyor. Henüz bir aşısı yok. Alınan ve tavsiye edilen tedbirlerin tamamı hem kendimizin hem halkımızın sağlığını korumak adınadır. Hiç kimse bencilliği veya özensizliği sebebiyle tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Toplumun tamamının huzuru için her birimizin fedakarlıkta bulunma sorumluluğu vardır." 

"Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. En çok hassasiyet göstermemiz gereken unsur bireysel temizliğimiz ve diğer insanlarla olan mesafemizdir."

"Kovid-19 tehdidi geçene kadar mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir."

"İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız."

"Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken desteği vereceğiz."

"Kovid-19 hastalığına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını da tüm hızıyla devam ettiriyoruz."

ERDOĞAN "EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI" PAKETİ AÇIKLADI

"Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, KOVİD-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz."

 1. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.
 2. Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız.
 3. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.
 4. İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.
 5. KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.
 6. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.
 7. Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.
 8. Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.
 9. Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.
 10. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.
 11. Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.
 12. Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.
 13. Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.
 14. Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.
 15. En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.
 16. Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.
 17. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.
 18. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.
 19. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

 


Toplantı öncesinde de konuşan Erdoğan, salgının finans alanında Türkiye'ye avantaj sağlayabileceğini öne sürdü: "Hastalığın kontrol altında tutulmasıyla ilgili sağlık önlemleri ve diğer tedbirleri hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Günlük hayatı durma noktasına getiren böyle bir sürecin pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik sonuçları da ortaya çıkacaktır. Salgın dolayısıyla üretimde alternatifler aranmaya başlamıştır. Üretimde alternatif denince ilk akla gelen Türkiye'dir. Finans alanında yaşanan gelişmeler de ülkemize avantaj sağlayabilir. Hastalığı kontrol altında tutuabilirsek umduğumuzdan da güzel bir tablo bizi bekliyor. Tıbbi olarak virüsü ve bunun psikolojik ve ekonomik etkilerini aşabileceğimize inanıyorum."

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson'la gerçekleştirdiği 4'lü video konferanstan da bahseden Erdoğan "Salgın konusunda bu ülkelerle kıyas yaptığımızda en iyi konumda olan biz gözüküyoruz" iddiasını öne sürdü.

Görüşmede bölgede ve İdlib'de yaşanan gelişmeleri de değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, "Alacağımız tüm kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum" diyerek konuşmasını bitirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Avrupa’da koronavirüs salgını nedeniyle Schengen Anlaşması askıya alındı

SONRAKİ HABER

Metal işçisi: Bir ateş ölçümüyle bir broşür dağıtımı ile tedbir alınmış mı oluyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...