21 Mart 2020 10:39 Güncelleme: 21 Mart 2020 18:29

DERİTEKS İzmir Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi: İşçiyi mağdur etmeden önlemler alınmalı

DERİTEKS Sendikası İzmir Şubesi Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi, koronavirüse karşı alınacak her önlemin işçileri mağdur etmemesi gerektiğini söyledi.

GÜNCELLENDİ

DERİTEKS Sendikası İzmir Şubesi Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi I Fotoğraf: Evrensel

Dilek OMAKLILAR
İzmir

Koronovirüs (Kovid-19) vakaları her gün giderek artarken özellikle özerl sektörde çalışan işçiler alınayan önlemler gündemde. İzmir'de birçok tesktil fabrikasında örgütlü olan DERİTEKS Sendikası İzmir Şubesi Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi, koronavirüse karşı alınacak her önlemin işçileri mağdur etmemesi gerektiğini söyledi.

Örgütlü oldukları işyerlerinde, tüm tuvalet ve lavaboların dezenfekte ettirdiklerini ve bunun belli periyotlarda sürekli yaptıracaklarını belirten İşçi, “Bunun dışında, ateşi işyeri hekimi veya sağlık memurları tarafından yapılan ölçümde 37.3’ü geçen tüm çalışanların çalıştırılmayarak mutlaka en yakın devlet hastanesine sevk edilmesi ve döndüklerinde ise yine işyeri hekimi veya sağlık memuru muayenesi ile kendilerinden işbaşı onayı alınmadan kesinlikle işbaşı yaptırılmaması önemli” dedi. İşyeri hekimi tarafından koronavirüs eğitimlerinin bölüm bazında sahada tekrar tekrar verilmesinin de ayrıca gerekliliğine değinen İşçi, “Ayrıca maskenin sadece öksürük, hapşırık gibi semptomları geçirenlerin takmaları gerektiği, maskenin virüsten korunmak için değil, hasta olan kişilerin diğerlerine bulaştırmaması adına alınmış bir tedbir olduğunu vurgulamakta yarar var. Bu tarz durumda olan işçilerin revire gitmeleri halinde kendilerine maske verilmesi sağlanacaktır” dedi.

İŞÇİLER ARA VERİLMESİNİ İSTİYOR

İşçi, alınacak önlemlere rağmen işçilerin haklı endişesini aktararak, işçiyi mağdur etmeyen önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. İşçi, “Büyük işletmelerde yüzlerce kişi ile aynı kapalı alanda çalışmak zorunda kalan işçiler devletin bir an önce bu konu hakkında bir önlem alması gerektiğini söylüyor. Artan vaka ve sürekli doğru yanlış demeden konuşulan haber ve bilgiler işçileri çok tedirgin ediyor ve bir an önce fabrikaların işçiyi mağdur etmeyecek bir şekilde ara vermelerini beklemektedirler” diye konuştu.

Öte yandan Gaziemir Serbest Bölgede yer alan SF Trade Tekstil fabrikasının da aldığı karara dikkat çeken İşçi, “Tek vardiyaya düşürüyor, vardiya ve gece farkını da vermeyeceğini söylüyor. Verdikleri belgeyi ise imzalamayanı da işten atacağını bildirdi. İşçiler onca kâr yaptığı zaman kendilerini düşünmeyen patronun zarar olunca da hesabı işçilere yıktığını söylüyor” dedi.

Reklam