19 Mart 2020 10:40

DİSK: Sermayeye değil işimize, aşımıza, canımıza kalkan olun!

Erdoğan’ın koronavirüs salgınına karşı açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini değerlendiren DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu “Sermayeye değil işimize, aşımıza, canımıza kalkan olun” dedi.

Arzu Çerkezoğlu | Fotoğraf: MA

Paylaş

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve "Ekonomik İstikrar Kalkanı" adı verilen ekonomi paketine dair açıklama yapan DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu “Sermayeye değil işimize, aşımıza, canımıza kalkan olun” dedi.

Erdoğan'ın açıkladığı önlemlerin durumun ciddiyetiyle örtüşmeyen, sadece ve sadece "sermayeye kalkan" olan bir paket olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Sermayeye kalkan olan iktidar, emekçileri görmemiştir. Açıklanan pakette işçi yoktur, işini kaybeden yoktur, emekli ve dar gelirli yoktur. Ekonomik İstikrar Kalkanı adı verilen önlem paketinin her yerinden sermayenin sınıfsal şımarıklığı akmaktadır” dedi.

“PAKETTE İŞVEREN VAR, ASGARİ ÜCRETLİ YOK”

Pakette işverenlere vergi indirimleri olduğunu ama çalışanların büyük bir çoğunluğunu oluşturan asgari ücretle çalışanların olmadığını vurgulayan Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Paket ile şirketlerin vergi, sigorta ve kredi borçları için erteleme ve kolaylıklar öngörmüştür ama emekçinin kredi borcu, kredi kartı borcu ve faturaları dikkate alınmamıştır. Paketin açıklandığı toplantıda katılımcılar mesafeyle oturtulmuştur ama şu an fabrikalarda çalışan, sokakları süpüren, çöpleri toplayan, hastanelerde görev yapan, şantiyelerde çalışan işçilerin ve emekçilerin iş güvencesi ve sağlıkları bu pakette yer almamıştır. Paket tüketici kredilerinin kolaylaştırılmasından söz etmektedir ama tüketicinin kredi borcu ve faturalarının ertelenmesi zorunluluğunu es geçmiştir. Halkın eve kapandığı koşullarda uçuşlarda KDV indirimi gibi akıl dışı bir önlem pakette yer almıştır ama elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturalarını ertelemek ve bunlarda KDV'yi sıfırlamak akıllara bile gelmemiştir.”

“PAKETTE KONUT KREDİSİ KOLAYLAŞTIRMASI BİLE VAR”

Pakete konut kredisinin kolaylaştırılması gibi vicdanları sızlatan bir öneri dahi girdiğinin ama halkın can derdine, iş ve aş derdine dair sadece nasihatlere yer verildiğinin altını çizen Çerkezoğlu, “Pakette yer alan en düşük emekli aylığının 1500 TL'ye çıkarılması hedefi utanılması gereken bir itiraftır. Yıllardır asgari ücretin altında emekli aylığı olmadığını söyleyeneler şimdi emekli aylıklarını 1500 TL'ye çıkarmaktan söz etmektedir” dedi.

“TOPLANTI AYRIMCI VE TARAFGİR ZİHNİYETLE YAPILDI”

Toplantıya DİSK, TTB, KESK ve diğer sağlık meslek örgütleri ile sağlık sendikalarının çağrılmamış olmasının hükümetin koronavirüs ile mücadelede dahi ayrımcı ve tarafgir bir zihniyete sahip olduğunu gösterdiğini ifade eden Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“Hükümet süreci tek adam zihniyeti ile şeffaf olmayan bir anlayışla yürütmeye çalışmaktadır. Bu yaklaşım hatalıdır. Koronavirüsle mücadele hep birlikte başarılabilecek bir mücadeledir ve halkın sağlığından daha kıymetli bir şey yoktur. DİSK, korona virüsün yaratacağı sosyal tahribatla mücadele için bugüne kadar çok sayıda önlem açıklamıştır. Bu önlem önerilerini 17 Mart 2020 Salı günü Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı'na da anlatmıştır. Çalışanların sağlığının korunması ve salgının yaratacağı sosyal tahribatı önlemek için yaptığımız öneriler toplumda geniş yankı bulmuş ancak ne yazık ki Hükümet, sınıfsal tercihleriyle ve ideolojik saplantılarıyla bu önerilerimizi görmezden gelmiştir.”

"KAYNAK İŞ İÇİN, AŞ İÇİN, İŞİNİ KAYBEDENLER İÇİN AYRILMALI”

Kaynağı ve amacı belirsiz, hedefleri yanlış ve ilgisiz olan 100 milyar liralık paketin, salgının kapsamlı etkilerini öngörmeyen ve hatta salgından fırsat yaratmaya ve günü kurtarmaya odaklı sakat bir anlayışla hazırlandığını söyleyen Çerkezoğlu “100 milyar TL iş için, aş için; krizde işini ve aşını kaybedenler için ayrılmalıdır. Bu paket ile milyonlarca çalışana aylarca düzenli gelir sağlanmalı, halk sağlığını tehdit edecek gelir kayıpları önlenmelidir" dedi.

DİSK’İN ACİL ÖNLEM ÖNERİLERİ

Koronavirüsle mücadelede köklü kamusal tedbirler alınması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, halkın sağlığının ve çalışanların iş ve aş güvencesinin sağlanması için acil olarak alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

  • Çok ciddi bir işsizlik dalgası tehlikesine karşı salgın riski devam ettiği sürece bireysel ve toplu işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.
  • İşten çıkarmalar ve ücretsiz izinler yerine ücretli izin uygulamasına gidilmeli ve işçilerin ve çalışanların temel yaşam giderlerini sağlayacak gelirleri garanti altına alınmalıdır. 100 milyar TL'lik paket ile milyonlarca çalışana aylarca gelir güvencesi sağlanabileceği bilinmelidir.
  • Koronavirüs döneminde işyerleri kapanan işçilerin iş akdi sona erdirilmesin, bunun yerine işsizlik sigortası fonu, devlet ve işveren desteği ile gelirleri garanti edilsin. Salgını fırsat bilerek esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılmasına izin verilmemelidir.
  • Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca ertelenmelidir.
  • Mümkün olan işlerde ve işyerlerinde uzaktan çalışmaya geçilmelidir. Zorunlu mal ve hizmetlerin üretilmediği ve virüsten korunma koşullarının sağlanamadığı tüm işyerlerinde çalışanlar en az 14 gün boyunca ücretli izne çıkarılmalıdır. Çalışan ebeveynlerden birine ve risk grubunda olanlar ile 60 yaş üstü çalışanlara kamuda ve özel sektörde acil ücretli izin verilmelidir.
  • En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilmelidir. Koronavirüsle mücadele döneminde bu miktara 1000 TL destek eklenmelidir.
  • Koronavirüsle mücadele kamu hizmetlerini geliştirme, sağlık hizmetlerinde ve eğitimde özelleştirmeleri durdurma ve kamusallaştırma yönünde bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Çok geç kalmadan işçiler ve emekçileri merkez alan kamusal ve halkçı önlemler alınmalı, köklü sosyal devlet uygulamalarına geçilmelidir.

(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rusya, Küba, Meksika, Kosta Rika ve Tunus'ta koronavirüs sebebiyle ilk ölümler

SONRAKİ HABER

Dersim Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında toplu sözleşme imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...