12 Mart 2020 11:38

Bölge illerinde avukatlara gözaltı: Savunma susturulamaz!

Urfa, Diyarbakır ve Şırnak'ta sabah saatlerinde çok sayıda avukat ve siyasetçinin gözaltına alınmasına barolardan tepki geldi. ÖHD de "Savunma susturulamaz" açıklaması yaptı.

Arşiv | Fotoğraf: BMN Network/Flickr (CC BY-2.0)

Paylaş

Urfa, Diyarbakır ve Şırnak’ta bu sabah saatlerinde çok sayıda siyasetçi ile avukatın ev ve bürolarına baskın düzenlendi. Diyarbakır'da 2, Şırnak’ta 1 ve Urfa’da 7 avukatla birlikte 3 kişi gözaltına alındı.

Urfa'da gözaltına alınanlar arasında HDP PM üyesi avukat Metin Özbadem, HDP eski İl Eş Başkanı avukat Sevda Çelik Özbingol, HDP'nin eski yöneticilerinden Sedat Çelik, HDP Siverek Belediye Meclis üyesi İbrahim Ayyıldız, KHK ile kapatılan Radyo Karacadağ çalışanı Salih Erbekler ile avukatlar Cemo Tüysüz, Emin Baran, Hüseyin İzol, Şeyhmus İnal ve Hidayet Enmek'in bulunduğu öğrenildi.

Avukat ve siyasetçilerin "terör örgütüne yardım etmek" suçlamasıyla gözaltına alındıkları, Diyarbakır ve Şırnak'taki gözaltına alınanların Urfa'ya götürüleceği öğrenildi.

Öte yandan yürütülen soruşturmada "gizlilik" kararı olduğu kaydedildi.

Urfa ve Diyarbakır baro başkanları, avukatların gözaltına alınmasına tepki gösterirken, ÖHD "Savunma susturulamaz" açıklaması yaptı.

BARO BAŞKANLARINDAN TEPKİ

Avukatların gözaltına alınmasına tepki gösteren Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, sosyal medya hesabı üzerinden gözaltı işlemlerinin bölgenin birçok ilinde sürdüğünü kaydetti.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ise, yine twitter hesabında 4 meslektaşı hakkında gözaltı kararının olduğunu belirterek, “Sabah kapıyı sütçü çalmadığı gibi, dostlarınız da aramıyor. Urfa savcılığının talimatıyla 4 meslektaşımız hakkında gözaltı kararı var. Sabahın köründe ev ve büroları arandı, dosyalarına el konuldu, iki meslektaşımız gözaltına alındı” dedi.

URFA BAROSUNDAN AÇIKLAMA

Mezopotamya Ajansının haberine göre Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi de olağanüstü toplandı. Toplantı ardından baro konuya dair yazılı açıklama yaptı. Baronun açıklaması şöyle:

“Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yine Şanlıurfa merkezli başlatılan soruşturma kapsamında çok sayıda vatandaş, gardiyan ve Şanlıurfa barosuna kayıtlı yedi meslektaşımız gözaltına alınmıştır. Aynı şekilde yine bu dosya kapsamında Diyarbakır ve Şırnak barolarına kayıtlı meslektaşlarımızın da gözaltına alındığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Baromuz üyesi Av. Emin Baran, Av. Hidayet Enmek, Av. Sevda Çelik Özbingöl, Av. Cemo Tüysüz, Av. Şeyhmus İnan, Av Metin Özbadem, Av. Hüseyin İzol evlerinde ve bürolarında arama yapılarak gözaltına alınmışlardır. Baromuz meslektaşlarımızla ilgili olarak olağan gündem ile toplanmış ve süreci yakından takip etmektedir. Meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde kalacağız. Tüm meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine sunulur.”

DİYARBAKIR BAROSU: MESLEKTAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILSIN

Diyarbakır Barosunun açıklamasında da soruşturma dosyası hakkında kısıtlılık kararı olduğu söylenirken, avukatların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Sabah 06.00 sıralarında dört avukatın evleri güvenlik güçleri tarafından basıldığı söylenen açıklamada, “Meslektaşlarımızın evlerinde, peşinden de bürolarında arama yapıldı. Büro aramalarında bazı meslektaşlarımızın takip ettikleri dava dosyalarına da incelenmek üzere el konuldu. İki meslektaşımız gözaltına alındı. Aynı operasyon kapsamında Şanlıurfa Barosuna bağlı yedi meslektaşımız ile Şırnak Barosuna bağlı bir meslektaşımızın da benzer şekilde evleri ve avukatlık büroları aranmış ve gözaltına alınmışlardır” denildi.

Yetkililerden aldıkları bilgilere göre soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı bulunduğu belirtilen açıklamada, “Bu kısıtlama kararı tek başına soruşturmanın hukuksuzluklar üzerine bina edildiğini göstermektedir. Kısıtlanan ve gizlenen soruşturmanın selameti değil adalettir, hukuktur ve silahların eşitliğidir” denildi.

Vakitlerinin nerdeyse tamamını adliyede geçiren avukatların ifadeye çağrılmadan sadece kriminal bir operasyon havası vermek için sabah baskınlarıyla gözaltına alınmalarının kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, “Unutulmamalıdır ki bağımsız savunmanın teminatı olan avukatlar; tüm yurttaşların adalete erişiminin, adil yargılamanın, hakkın ve adaletin teminatıdır. Avukatlara saldırı, demokratik değerlere saldırı anlamına gelmektedir. Bu sebeple gözaltına alınan meslektaşlarımız derhal salıverilmelidirler. Soruşturma sürecine  ilişkin başka ayrıntılara ulaşıldığında kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadeleri yer aldı.

ÖHD: SAVUNMA SUSTURULAMAZ

Avukatların gözaltına alınmasında bir tepki de Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesinden geldi. ÖHD, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Diyarbakır ve Urfa’da derneğimiz üyelerinin de bulunduğu çok sayıda meslektaşımız, bu sabaha karşı gözaltına alınmışlardır. Mesleğimize, mesleki pratiğimize karşı baskılar artarken, tekrar ediyoruz, #savunmasusturulamaz. Meslektaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Meslektaşlarımız hakkında yürütülen soruşturma Urfa merkezlidir. Urfa emniyetinin geçmiş pratiğini biliyoruz. Olası hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağımızı belirtiyoruz. Barolar ile birlikte sürecin takipçisiyiz. Şırnak’ta bir meslektaşımızın ofisinde aramalar sürüyor. Gözaltıların Urfa’ya getirilmesi bekleniyor” denildi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ biyoloji öğrencileri temsilcilerini seçti

SONRAKİ HABER

“Açlık grevindeki Grup Yorum üyelerine zorla müdahale tehdidine son verilsin!’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...