12 Şubat 2020 15:57

HDP'den Grup Yorum üyeleri için uluslararası acil eylem çağrısı

HDP açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri için uluslararası kamuoyuna acil eylem çağrısında bulundu.

Grup Yorum logosu

Paylaş

HDP Dış İlişkiler Komisyonu, açlık grevinde olan ve kritik bir evreye giren Grup Yorum üyeleri için uluslararası camiaya acil eylem çağrısında bulundu. HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy imzasıyla yapılan çağrıda HDP'nin açlık grevi eylemcilerinin taleplerine destek verdiği, uluslararası kurumların da acilen ölümleri önlemek amacıyla harekete geçmesi istendi. "Haziran 2019’dan beri ölüm orucunda olan Grup Yorum üyelerinin durumu kritik" başlığı ile yapılan çağrıda şu görüşlere yer verildi: "Türkiye’nin tanınan politik müzik grubu olan Grup Yorum, özellikle Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra sürekli olarak hükümetin baskısına maruz kalmaktadır. Grup üyeleri siyasi görüşlerinden dolayı, gözaltı, tutuklama ve yasaklarla karşı karşıyadır. Grubun bazı üyeleri bu baskıları protesto etmek için 230 günü aşkın bir süredir açlık grevindeler. Grubun iki üyesi ocak ayında açlık grevini ölüm orucuna çevirdi.

23 ALBÜM BİR FİLM ÜRETTİLER

Grup Yorum’un 1980 askeri darbe sonrası gelişen baskı politikalarına karşı kurulan bir müzik grubu olduğu belirtilen çağırıda “1985’den bu yana 23 albüm ve bir film ürettiler. Grubun birçok konseri ve albümleri yasaklandı, bazı grup üyeleri tutuklandı ve hatta işkenceye maruz kaldı. Tüm bu baskılara rağmen grup hem Türkiye’de hem de yurt dışında hala oldukça popüler. Geçtiğimiz üç yıl içerisinde grubun etkinliklerini gerçekleştirdiği İdil Kültür Merkezi'ne en az 8 kez polis operasyonu gerçekleşti. Baskınlar sırasında grubun enstrümanları kırıldı veya enstrümanlarına el konuldu, albümleri zarar gördü. Gruptan yapılan açıklamalara göre bu baskınlarda toplamda 30 kişi tutuklandı. Grup üyeleri tüm bu baskıları protesto etmek için Haziran 2019’da açlık grevi başlatarak arkadaşlarının serbest bırakılmasını, grup üyelerine yönelik tutuklama kararlarının kaldırılmasını, İdil Kültür Merkezi'ne yönelik polis baskınlarının ve konserlerine yönelik yasaklamaların son bulmasını talep etti” denildi.

DURUŞMA 14 ŞUBAT'TA

Grup Yorum üyelerinin davası 14 Şubat Cuma günü saat: 10.00'da İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Grup üyesi İbrahim Gökçek 1 Mart 2019’dan beri Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. 18 Haziran’dan bu yana açlık grevinde ve açlık grevini 4 Ocak 2020’de ölüm orucuna çevirdi. Bir diğer açlık grevi eylemcisi Helin Bölek 19 Haziran’da, hala cezaevinde iken açlık grevine başladı. 20 Kasım 2019’da tahliye edildi fakat açlık grevine dışarıda devam etti. Helin Bölek de 20 Ocak 2020’de açlık grevini ölüm orucuna çevirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Merzifon'da üreticiler kurultaya hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Serpil Erdoğan’ı 9 kurşunla öldüren eski eşine "haksız tahrik" ve "iyi hal" indirimi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...