22 Aralık 2019 09:09

Libya Ulusal Ordusu, Türkiyeli mürettebatı olan gemiye el koydu

Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu güçleri, mürettebatı Türkiyeli olan bir gemiye el koydu.

Harita: Google maps

Paylaş

Libya'da General Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO), mürettebatı Türkiyeli olan Karayip ülkesi Greneda bandıralı bir gemiyi alıkoydu. Türkiye ile Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması dün TBMM'den geçmişti. LUO sözcüleri, Türkiye'nin Libya'ya dair konumlanışına sert yanıt vereceğini açıklamıştı.

Reuters’ın haberine göre; General Halife Hafter bağlı Libya Ulusal Ordusuna ait bir deniz muharebe aracı, Libya karasularında, ülkenin doğusundaki Derne açıklarında gemiyi durdurdu. LUO Sözcüsü Ahmed Mismari, yaptığı açıklamada, denetim ve yükünün teyidi için geminin Ras El Hilal Limanı’na çekildiğini söyledi.

Hafter güçleri, geminin durdurulduğu anları ve sorgulama görüntülerini yansıtan bir videoyu Reuters haber ajansına verdi. Ayrıca üç Türk mürettebatın pasaportlarının fotoğrafları da Reuters’la paylaşıldı.

Sosyal medyada geminin petrol taşıyan bir tanker ya da kuru yük gemisi olduğu yolunda muhtelif iddialar yer aldı.

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen ayın sonunda İstanbul'da bir araya gelmiş ve “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması” ve “güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası” imzalamıştı. Al Arabiya geçen perşembe günü (19 Aralık) UMH’nin Türkiye’den asker isteyeceği iddiasına yer vermişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa için fırtına uyarısı: Çatılar uçabilir, ağaçlar devrilebilir

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Grip vakalarında geçen yıla göre değişen bir oran yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...