12 Kasım 2019 11:14

HDP’li Beştaş: AKP’li Ünal'ın evinde ölen Kadirova’nın intihar etmediği saptanmıştır

HDP'li Meral Danış Beştaş, AKP’li Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin soru önergesi verdi.

Fotoğraflar, Nadira Kadirova'nın sosyal medya hesaplarından alınmıştır.

Paylaş

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle AKP’li Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin soru önergesi verdi. Beştaş, "AKP milletvekili Ünal’ın ve ailesinin korunması bağlamında dosyanın kapatılması ihtimali söz konusu mudur?" diye sordu.

Aile avukatı Birol Öztürk'ün “Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen rapora göre, Nadira Kadirova’nın elindeki swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtiliyor. Bu izler birkaç saat içinde alınmış” açıklamasını hatırlatan Beştaş, “Siyasi isimlerin adlarının geçtiği ölüm vakalarında genellikle dava dosyalarının üzerinin kapatılması söz konusu olup bunun en bilinen örneklerinden birisi de Rabia Naz’ın ölüm vakasında yaşanmış olmasından hareketle AKP milletvekili Ünal’ın ve ailesinin korunması bağlamında dosyanın kapatılması ihtimali söz konusu mudur? Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi ve kim olursa olsun failin bulunarak ceza alması yönünde bir çalışma yürütüyor musunuz?” dedi.

Meral Danış Beştaş, Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

  • Yürütülen soruşturma kapsamında Nadira dışında evde yaşayan diğer kişilerin el ve kıyafetleri üzerindeki swap örnekleri alınmış mıdır? Şayet alındıysa elde edilen bulgular ne yöndedir?
  • Nadira’nın daha evvel arkadaşı ile paylaştığı cinsel taciz iddiaları bağlamında naaşı üzerindeki sperm, DNA ve benzeri örneklerin araştırılması yapılmış mıdır? Yahut bu konuda bir araştırma yapılmadığına dair iddialar bağlamında neden yapılmamıştır?
  • Nadira'nın kaldığı oda içerisindeki tüm eşyalarda parmak izi, DNA incelemesi, saç, tüy ve tükürük gibi delil araştırmaları yapılmış mıdır? Yahut bu konuda bir araştırma yapılmadığına dair iddialar bağlamında neden yapılmamıştır?
  • Tetiğin çekiliş pozisyonu, açısı, mesafesi konusunda teknik inceleme yapılmış mıdır? Yahut bu konuda bir araştırma yapılmadığına dair iddialar bağlamında neden yapılmamıştır?
  • Nadira öldükten sonra çekilen fotoğraflarda neden silah içinde şarjör olup-olmadığı araştırılmamıştır?
  • Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen rapora göre, Nadira Kadirova’nın swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtilmiş olup bu bağlamda olayın bir intihar olmadığı saptanmıştır. Bu bağlamda dosyada tanık konumunda olanların sanık sıfatıyla ifadeleri alınacak mıdır?
  • Nadira Kadirova’nın ölümü ile ilgili oluşan yoğun şüphelerin giderilmesi adına bir soruşturma sürecinin dikkatli bir şekilde yürütülmesi sağlanacak mıdır?
  • Nadira’nın ailesinin tehdit aldığına dair iddialar araştırılmış mıdır? Bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır/başlatılacak mıdır?
  • Nadira’nın ailesinin tehdit aldığına dair iddialar ve evlerinin önünde 24 saat boyunca kolluk görevlilerinin beklediği yönündeki bilgiler bağlamında bu cinayetin üzerinin kapatılması tehlikesi mevcut mudur? Buna dair Bakanlığınız hangi önlemleri almaktadır?
  • Siyasi isimlerin adlarının geçtiği ölüm vakalarında genellikle dava dosyalarının üzerinin kapatılması söz konusu olup bunun en bilinen örneklerinden birisi de Rabia Naz’ın ölüm vakasında yaşanmış olmasından hareketle AKP milletvekili Ünal’ın ve ailesinin korunması bağlamında dosyanın kapatılması ihtimali söz konusu mudur? Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi ve kim olursa olsun failin bulunarak ceza alması yönünde bir çalışma yürütüyor musunuz?

NE OLMUŞTU?

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan Nadira Kadirova'nın, 23 Eylül'de tabancayla intihar ettiği öner sürülmüştü. Olayla ilgili Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen raporda, Kadirova’nın elinde "swap izine" yani ateşli silahla yapılmış atış bulgularına rastlanamadığı belirtilmişti.

Emniyet raporunu açıklayan aile avukatı Birol Öztürk, bir adli tıp uzmanı ile görüştüğünü ve uzmanın yeni silahların atış izi bırakmayabileceğini aktardığını söyledi. Ancak bir başka adli tıp uzmanı is,e "Her ne olursa olsun silahı ateşleyen kişinin elinden alınan swap örneğinde barut, kurşun, baryum ya da antimom gibi atış artığı maddelerin bulunması beklenir” açıklamasında bulundu.

Tanık olarak dinlenen Kadirova'nın arkadaşı Leyla Niyazova, son görüşmesinde Nadira'nın AKP'li Şirin Ünal'ın tacizine uğradığını anlattığını söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de öldürülen Çoban Sertip Şen'in soruşturması yerinde sayıyor

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa