22 Ekim 2019 14:53

İşten atılan AKP'li işçiler: Eve götüreceğimiz ekmek bazılarının iki dudağı arasında

Üsküdar Belediyesinde işten atılan işçiler, belediye önünde açıklama yaparak işe geri dönme taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler, belediye önünde açıklama yaparak işe geri dönme taleplerini bir kez daha dile getirdi. Türkiye’de yaşamanın, nefes almanın, çalışmanın, çocuklarına ekmek götürmenin bazı kişilerin iki dudağı arasında olduğunu ifade eden işçiler, "Bugün ülkede kravatlı eşkıyalar var. Onlar bugün mağdurları, mazlumları buraya, sokağa döktüler, işsiz bıraktılar" dedi.

Açıklamaya Ataşehir Belediyesi tarafından işten atılan Melike Şahin, Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan ile sendika yönetici ve üyeleri ile Üsküdar Belediyesi CHP Meclis üyeleri destek verdi.  

İşten atılan işçiler adına açıklamayı Eyüp Menteş yaptı. Bir ayı aşkın süredir Üsküdar Belediyesi önünde olduklarını belirten Menteş, şöyle konuştu:

"Haksız yere işten atıldık, işimizi geri istiyoruz. Belediye Başkanı Hilmi Türkmen bizi burada gördüğü halde ‘İşten çıkarma yok’ dedi. Ancak biliyoruz, hâlâ işçileri kapının önüne koymaya devam ediyorlar. Biz sabahtan akşama kadar alnımızın teriyle çalışan, evine ekmek götüren çalışanlarız. Bu belediyede 150’den fazla işçiyiz ama başka belediyelerden de atılanlarla sayımız bundan daha da fazla. Ataşehir Belediyesinde, Maltepe Belediyesinde işten atılan işçilerin bu yüzden yanındayız. Çünkü hepimiz her gün aynı kavgayı veriyoruz. Ekmeğimizi haksızca alanlara karşı daha çok birlik olmaya, daha çok yan yana olmaya ihtiyacımız var."

ÇOCUKLARIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN AYNI YERDEYİZ

“Üsküdar Belediyesi işçileri olarak, bugün işten atılanları AKP’li, CHP’li diye ayırmıyoruz” diyen Menteş şöyle devam etti: “Belediyeler tüm işçilere aynı muameleyi yapıyor. Haksızca, keyfi bir tutumla istediği anda işsiz bırakıyor. Peki biz neden hâlâ işçilerin hangi görüşü savunduğunu sorgulayalım? Bugüne kadar kim neredeyse neredeydi. Şimdi hepimiz çocuklarımız ve geleceğimiz için aynı yerdeyiz. Ancak şu da bilinsin; kimse bizden bugüne kadar inandığımız, içinde yer aldığımız partilerin hâlâ arkasında durmamızı beklemesin. Çünkü burada hiçbirini görmedik. Bu belediye önünde yoklar. Bu yüzden emeğiyle geçinen, her gün alın teri döken, kışın soğukta da yazın sıcakta da durmadan çalışan ve evine ekmek götürmeye çalışan işçilerin yolları birleşiyor. Biz böyle çalıştığımız gibi böyle direnmeyi de öğrendik.”

Kamuoyuna destek çağrısında bulunan Menteş, “Çünkü gerçek adalet ancak böyle gelecek. Ekmek kavgamızda kazanana kadar vazgeçmeyeceğiz, birlik olarak kazanacağız, işimize geri döneceğiz” diye konuştu.

23 Ağustos’ta sadece bir telefonla haksız yere bizi işten çıkarıldıklarını ifade eden Ercan Yılmaz da “Ülkede yaşamamız, nefes almamız, çalışmamız, çocuklarımıza ekmek götürmemiz bazı kişilerin iki dudağı arasında” dedi. Yılmaz “Acaba bu ülkede adalet vardı da biz mi göremedik, yoksa burada yanlış bir şey mi yapıyoruz. Arkadaşlarımız var gelemiyorlar. Kimileri çevresi tarafından tehdit ediliyor, kimisi aileleri tarafından. Biz burada yaklaşık 15 kişiye ulaştık. Ama 150’nin üzerinde işçi çıkarıldığını biliyoruz” dedi.

"KRAVATLI EŞKIYALAR BİZİ SOKAĞA DÖKTÜ"

İki yıldır belediyede çalıştığını belirten Yılmaz, "Yeri geldi partinin işini dahi bize yaptırdılar. Yeri geldi bazı kişilerin özel işlerini dahi bize yaptırdılar. Sesimizi çıkarmadık, çıkartamadık. Çünkü hakkımız yok, adalet yok. Adaletin olmadığı yerde ne söylersen söyle. Bugün ülkede kravatlı eşkıyalar var. Onlar da bugün mağdurları, mazlumları buraya, sokağa döktüler, işsiz bıraktılar. Buradakilerin hepsinin evi kiradır. Bunların gelirleri yok, ihaleci de değiller, hortumcu da değiller. Banka da hortumlamadık, bankamatik insanları da değiliz” diye konuştu.

BİZLER YÜZBİNLERCE BELEDİYE İŞÇİSİ OLARAK EMEK KARDEŞİYİZ

Açıklamaya katılarak destek de bulunan DİSK’e bağlı Genel-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan da “Mücadelenizi destekliyoruz, sonuna kadar da destekleyeceğiz” dedi. Arıkan şunları söyledi: “Bizler yıllardır bu belediyelerde halka hizmet veren, şerefimizle evimize ekmek götürmek için mücadele eden insanlar olarak bu muameleyi layık değiliz. Yüzbinlerce belediye işçisi olarak emek kardeşiyiz.” 

Belediyelerin holding ve şirket gibi hareket ettiğini belirten Arıkan, “Biz aynı zamanda vatandaşız, halkız, seçmeniz, bu ülkede yaşayan insanlarız. Bu ülkede işçilerin tek geçim kaynağı olan emeği ile tehdit edilmesinin kabul edilebilir tarafı yok. Ataşehir Belediyesinde de buradakine benzer şekilde 2 tane temsilci arkadaşımız işçinin hakkını, hukukunu savunduğu için haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerinden edildi. Aynı şekilde Maltepe belediyesinde Genel-İş 2 No'lu Şube Yöneticimiz Alkan Okuducu arkadaşımız ekmeğinden edildi. Bizler bu mücadeleyi birleşerek işe geri dönünceye kadar ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Üsküdar Belediyesi Başkanı'na seslenen Arıkan işçilerin bir an önce geri alınmasını istedi.

EKMEĞİMİZİN DİLİ, DİNİ, IRKI, MEZHEBİ YOK

Ataşehir Belediyesinde işten atılan Melike Şahin de şöyle konuştu: “Ataşehir Belediyesinde aynı Üsküdar'daki arkadaşlarım gibi hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldım. Burası AKP'li bir belediye. Ben de CHP'li bir belediyeden işten çıkarıldım. Maltepe'de de yine CHP'li belediyeden çıkarıldı bir arkadaşımız. Üsküdar Belediyesi işçisi arkadaşlarımın da dediği gibi ekmeğimizin dili, dini, ırkı, mezhebi yok. Çalışmak bizlerin Anayasal haktır. Bizler işlerimizi geri istiyoruz. Ne Üsküdar ne Maltepe ne de Ataşehir belediye başkanları bize lütuf da bulunmamıştır. Biz onurumuzla, namusumuzla işlerimizi yaptık, çalıştık. Üsküdar, Ataşehir, Maltepe belediyesi işçileri olarak işimize geri dönene kadar direnmeye devam edeceğiz.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maltepe Belediyesinde soğan ekmekli protesto

SONRAKİ HABER

Güldane Yırtıcı davası görüldü: Mahkeme görevsizlik kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...