İşten atılan AKP'li işçiler: Bizi mağdur edenler bizim seçtiklerimiz

Üsküdar Belediyesinden performans düşüklüğü gerekçesiyle işten atılan AKP'li işçiler, "Bizi mağdur edenler bizim seçtiklerimizdir" diyerek AKP ve Hizmet-İş sendikasına tepki gösterdi.

01 Ekim 2019 12:59
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2019 22:25
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Üsküdar Belediyesinden işten atılan işçiler, belediye önünde açıklama yaparak işten atmalara tepki gösterdi. Sebepsiz yere işten atıldığını belirten işçiler, “Evet biz mağduruz, bizi mağdur edenler bizim seçtiklerimizdir, Üsküdar Belediye Başkanımızdır. Bizler işimizden atılıp mağdur edilirken, bizim seçtiklerimizin son derece lüks denilebilecek bir hayat yaşaması bizlerin üzüntüsü katbekat artırıyor” diye konuştu. İşçiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde işten atılan işçilerin yanında yer alan Hak-İş’in ve AKP’li vekillerin kendilerini görmezden geldiğini belirtti.

Üsküdar Belediyesinde temmuz ayından itibaren işten atmaların başladığını ve yaklaşık 170 işçinin işten atıldığını aktaran işçiler, belediye önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. “İşimizi geri istiyoruz” yazılı dövizler taşıyan işçilere, 532 gündür direnişte olan Cargill işçileri de destek verdi.

"BİZLER DE İŞSİZLER KERVANINA DAHİL OLDUK"

2 yıldır Üsküdar Belediyesinde çalışan ve işinden edilen Mustafa Kasap açıklamada şunları söyledi:

“18 yıl boyunca AK Parti teşkilatlarında gece gündüz demeden çalışan bizdik. Hafta sonlarını ailelerimizle geçirmek yerine teşkilatların programlarına iştirak eden bizlerdik. Seçim zamanı en yükseklere bayrakları asan da bizdik. 15 Temmuz’da kefenleri giyip koşan da bizdik. Bizdik görülmemiş fedakarlık yapıp kapı dolaşan, bazen aç bazen tok... Nereden bilebilirdik kapı kapı dolaşıp oy toplarken kapı önüne koyulacağımızı. Nereden bilebilirdik ki vefanın sadece bir semt ismi olduğunu. Nereden bilebilirdik dostluğun, arkadaşlığın bir çırpıda askıya alınacağını. Nereden bilebilirdik kardeşlerimiz tarafından mağdur edileceğimizi. Evet biz mağduruz, bizi mağdur edenler bizim seçtiklerimizdir, Üsküdar Belediye Başkanımızdır. Reisin ‘Bu partiye emek veren kardeşlerimize sahip çıkalım’ çağrısına rağmen işimize ve ekmeğimize son verilmiştir. Böylece bizler de işsizler kervanına dahil olduk. Bizi üzen şey sebepsiz yere işten atılmamızdır. Yani ağacı kesen baltanın yine aynı ağaçtan olmasıydı.”

"BİZLER MAĞDUR EDİLİRKEN SEÇTİKLERİMİZ LÜKS İÇERİSİNDE"

“Bizler işimizden atılıp mağdur edilirken bizim seçtiklerimizin son derece lüks denilebilecek bir hayat yaşaması bizlerin üzüntüsü katbekat artırıyor” diyen Kasap şöyle devam etti: “Bizim burada toplanmamızın tek sebebi bir mağduriyeti dile getirmek ve hak arayışını gerçekleştirmektir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum; eğer parti mensupları belediyeler bu tutumunu değiştirmezlerse, düzeltmezlerse, yani usulsüzlükler, israflar, adam kaydırmalar, ihaleye fesat karıştırmalar, yolsuzluklar durdurulmazsa AK Parti önümüzdeki yıllarda Özal’ın Anavatan Partisinin durumuna düşecektir.” 

Belediye Başkanına seslenen Kasap, “Üsküdar Belediye Başkanının şapkasını önüne alıp tekrar düşünmesini istiyoruz. Büyükşehir belediyesinden işten çıkartılanları bile işe almayı düşünen AK Partili belediyeler kendi kardeşlerine de pekâlâ sahip çıkabilirler. Biz mağdur olanlara tekrar sahip çıkılmasını ve işe döndürülmesini istiyoruz. 18 yıl boyunca hizmet ettiğimiz partimizin bize değilse evde ekmek bekleyen çocuklarımıza merhamet göstermesini ve işimizi iade etmesini bekliyoruz” diye konuştu.  

"İŞTEN ÇIKARILMA SEBEBİ TAMAMEN KEYFİDİR"

İşten çıkarılma gerekçesi olarak performans düşüklüğünün gösterildiğini ifade eden bir başka işçi de şöyle konuştu: “Başvurularımıza ‘Arkadaşların performans puanının düşük olması nedeniyle iş akitlerine son verildi’ yanıtı verildi. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Performans düşüklüğümüzü bilmeleri için çalıştığımız yeri görmeleri gerekiyor. Bunu ancak bölge müdürleri, bölge şefleri bilir. Kendi bölge şefim performansa düşüklüğü olmadığın söyledi. İşten çıkarılma sebebi tamamen keyfidir. Sadece kağıt üzerinden bakılıp yer açıldığını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işten çıkarılan işçilerin gariban olduğunu söyledi, ‘Arkadaşları geri alın’ dedi, biz de garibanız. Garibanın ekmeğiyle oynamak bu kadar mı kolay? Belediyenin hiçbir kurumunda hiçbir yer kalmadı da buradaki onlarca kişi aç susuz kaldı. Evinde çocuklarına bakacak durumu yok. Biz bu kadar mı dışlandık bu ülkeden. Bu kadar mı vefasız bu partimiz.”

"YANLIŞ YAPIYORSUNUZ, DEĞİŞİM ŞART’ DEDİĞİM İÇİN İŞTEN ÇIKARILDIM"

23 Ağustos günü hiçbir gerekçe gösterilmeden işine son verildiğini belirten temizlik işçisi Ercan Yılmaz da, “Hep çıkıp ‘Biz milletin hizmetçisiyiz’ diyor. Hepinize soruyorum; bu Üsküdar Belediyesi milletin emanetini alıyor da milletin elamanını, milletin evladını nasıl işten çıkarıyor. Bunu soran kimse yok mu? Bu ülkede milletvekili, Cumhurbaşkanı, meclis, başsavcı yok mu? Neydi suçumuz? Vatana mı ihanet ettik, millete kurşun mu attık. Sadece fikirlerine karşı geldik. Sadece yanlışlarına dur dedik, başka bir şey demedik. ‘Yanlış yapıyorsunuz, değişim şart’ dediğim için işten çıkarıldım” diye konuştu.

"İBB’DEN İŞTEN ATILANLARIN YANINDA DURANLAR NEDEN BİZİM YANIMIZDA DEĞİLLER"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde işten atılan işçilerin yanında duran AKP’li vekiller ile Hak-İş’e bağlı sendikaların yöneticilerinin kendilerini görmezden geldiğini ifade eden bir başka işçi, “Büyükşehir Belediyesinde işçi kardeşlerimizin yanında bulunan çalışma bakanlarımız, milletvekillerimiz, sendikalarımız şu anda bizim yanımızda neden değiller. Biz neden arkadaşlarımızla yalnızız burada. Bizim burada bu açıklamayı yapacağımızı emin olun hepsi biliyordu. Kime sesimizi duyuracağımızı bilmiyoruz. Gittiğimiz her yerden kovuluyoruz. Eve çocuğumuza ekmek götürecek paramız yok, yüzümüz yok. İş bulamadık. Halen mağduruz. Oradan buradan borç alarak yaşıyoruz” diye konuştu.

Mustafa Kasap da şu sözlerle tepki gösterdi: “Onlar bu ülkenin vatandaşı ise biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Bizim de yanımızda olsunlar. Biz de mağduruz, 3 tane çocuk okutuyorum. Ben onları neyle okutacağım? Biz zaten aldığımız maaşla zor geçiniyorduk. Şimdi bizi kapının önünde koydu, tamam, kendisi lüks içinde yaşıyor o da güzel. Ne yapsın bu insanlar. Yazık günah değil mi? Evine nereden ekmek getirsin bu insanlar. Bunları dile getirdiğimiz için fitneci olacağız, hain olacağız. Önemli değil. Ne yaparlarsa yapsınlar önemli değil. Biz karakterli duracağız. Demek ki doğru olmayacaksın, ya yalaka olacaksın, ya hırsız olacaksın.”

HİZMET-İŞ’E TEPKİ: SENDİKA BİZE SAHİP ÇIKMADI

Hak-İşe bağlı Hizmet-İş Sendikasında örgütlü olan işçiler, sendikanın işten atmalar konusunda kendilerini yalnız bıraktığını söyleyen bir diğer işçi, “Sendikanın işçinin emekçinin yanında olması gerekiyordu. Bunu yapmadılar” diye konuştu. “Sendika bu şekilde işten çıkarılma olmaz sizin arkanızdayız' demişti. Ertesi gün söylediklerini inkar ederek öyle bir şey demedim dediler” diyen Ercan Yılmaz, konuşmaların telefonda kayıtlı olduğunu aktardı.

CARGİLL İŞÇİLERİ DE DESTEK VERDİ

İşlten atılan işçilere destek ziyaretinde bulunan Cargill işçileri de, “Mücadelenizde başarılar diliyoruz. Hepimiz çıktığımız bu yolda zafere ulaşacağız, ulaşmak zorundayız. Çünkü evlatlarımıza hazırlamamız gereken bir gelecek var. Bu bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İş Bankası çağrı merkezinde sendika kitapları toplatıldı

SONRAKİ HABER

Hamileliği sırasında tutuklanan Elif Tuğral doğum yaptı, yoğun bakıma alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...