28 Ağustos 2019 11:43
Son Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2019 11:45

Ulaştırma Bakanlığından Çorlu raporu: Kazanın olduğu menfez 145 yıl önce yapıldı

Ulaştırma Bakanlığı, Çorlu tren faciasından 411 gün sonra rapor hazırladı. Raporla ihmal ve eksiklikler ortaya çıktı.

Fotoğraf: Süleyman Coşkun Bozyel/AA

Paylaş

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Çorlu’da yaşanan tren faciasından 411 gün sonra hazırlanan raporda, kazadaki ihmal ve eksiklikler sıralanırken, kaza sebebi olarak sık sık 'yağış' vurgusu yapıldı.

Raporda, “Hat kesiminin aliyman olması, eğimin olmaması, platformun boşaldığı kısmın çok kısa mesafeli olması, yaklaşım güzergahında hat bozukluğu ile ilgili belirtilerin olmaması, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinde herhangi bir ikazın olmaması gibi nedenlerle çok kısa sürede meydana gelen kazada makinistlerin başkaca bir tedbir alamayacağı değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

KAZANIN OLDUĞU MENFEZ 145 YIL ÖNCE YAPILMIŞ

Kaza noktasındaki menfez Osmanlı döneminde (1873) inşa edilen Rumeli Demiryollarıhat güzergahında kalmaktadır. Yaklaşık 145 yıldır benzer bir kaza kaydının bulunmadığı,bugüne kadar başarılı bir şekilde çalışan hat kesimi ve diğer güzergahların güncelmeteorolojik ve hidrolojik koşullar ışığında yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğuortadadır.İklim değişikliğinin yanında; 100 yıl önceki suyollarının önünde bugüne nazaran şehirleşme,barajlar, HES’ler gibi engellerin olmaması bu çıkarımı destekleyen diğer unsurlar olarakdikkate alınmalıdır.

“KAZAYI ÖNLEMEYE YÖNELİK UYARI OLMAMIŞTIR”

Facianın nedeni olarak gösterilen meteorolojik koşullar ile ilgili olarak ise “Saat 14:00-15:00 arasında meydana gelen yoğun yağışı ve altyapıya vermeye başladığı zararı görebilecek; hat üzerinde seyir eden bir tren veya çalışan personel bulunmadığından kazayı önlemeye yönelik ihbar veya uyarı olmamıştır” gerekçesinin sunulduğu raporda, ‘hattın kontrol ve gözetiminin modernleştirilmemiş olmasına’ atıf yapıldı.

Raporda, “TCDD Hat Bakım El Kitabında ve 105 Nolu genel emirde esasları belirtilen aşırı yağış sonrası yolda yapılacak işlemlerin lokal, beklenmedik, sicilli olmayan hat kesimlerdeki durumları karşılamaya yetmediği ortaya çıkmıştır. Yolu kontrol etmekle sorumlu personelin 40-50 km ötede meydana gelen yağışı konvansiyonel usullerle takibi yetersiz kalmaktadır. Demiryolu hatlarındaki köprü, menfez, yarma, tünel gibi sanat yapılarının modern algılama sistemleri ile takibi zaruret haline gelmektedir” ifadeleri yer aldı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de menfezin altındaki toprağın yağmur nedeniyle kayması sonucu tren raydan çıkmış, 25 kişi hayatını kaybederken 340 kişi de yaralanmıştı.

Raporun tamamı için tıklayın (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Fındık işçilerini taşıyan minibüs otomobille çarpıştı: 2'si bebek 13 yaralı

SONRAKİ HABER

Erdoğan Azerbaycan'da konuştu: Operasyonlara devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa