Çorlu'daki tren faciasının görüntüleri ihmali ortaya koyuyor

Çorlu'da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının görüntüleri, facianın ihmal sonucu yaşandığını ortaya koydu.

23 Kasım 2018 15:09
Son Güncellenme Tarihi: 23 Kasım 2018 15:51
Paylaş

 

Çorlu'da 8 Temmuz'da yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Kaza esnasında ray ve çevresinde herhangi bir su birikintisine rastlanmazken rayların altındaki boşluğun da kaza anında oluşmadığı görülüyor.

Kokpit kamerasının görüntülerine göre çukura düşme anında makinist Halil Altınkaya oturduğu koltuktan sıçrayıp kafasını tavana çarpıyor. İkinci makinist Suat Şahin ise düşüyor. Makinistler treni durdurduktan sonra kokpitten çıkarak yardıma gidiyor. Tren durunca sağ kurtulan yolcular yola inerken, tren personeli ve diğer yolcularsa devrilen vagonlardakileri kurtarmaya çalışıyor.

Dış kamerada da kaza anında vagonların devrilmesi görüntülere yansıyor. Rayları çeken kamerada ise lokomotif menfezden geçiyor ve ardından lokomotiflerin devrildiği sarsıntı yaşanıyor.

Bilirkişi raporunda tren içindeki görüntüler için şöyle deniliyor: “Lokomotifin geçişi esnasında makinistin koltuktan yaklaşık 5-10 santim yükseldiği ve yeniden koltuğuna oturduğu net bir şekilde görülmüştür. Makinistin hatta bir anormallik olduğunu hissetmesi ile birlikte kamera görüntülerinden seri fren yaptığı hareketlerinden anlaşılmaktadır ancak teknik olarak fren yapmadan önce tren dizisi makinistin intikal reaksiyon süresi boyunca yol aldıktan sonra fren yapabileceği unutulmamalıdır.”

AVUKAT HANÇERLİ: AĞIR İHMAL VAR

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'a konuşan Avukat Turan Hançerli, “Göçük tren geçerken değil, önceden meydana gelmiş. Topraktaki yumuşamanın selle ve yağmurla ilgisi yoktu. Günlerdir sürüyordu. İhmal önceden tespit edilebilir ve kaza önlenebilirdi. Bakım ve kontrol yükümlülüğünün yerine getirilmemesinden kaynaklı ağır bir ihmal var” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18 Temmuz 2018'de yaptığı açıklamada Meteoroloji ve TCDD bünyesinde yapılan uyarıları hatırlattığı bir rapor yayımlamış ve faciadaki ihmallere dikkat çekmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye Kupası'nda 5. tur eşleşmeleri belli oldu

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta ABD karşıtı protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa