14 Ağustos 2019 16:16

Harb-İş’ten Türk-İş’e tepki: Yapılan anlaşma işçiler adına kayıptır

Türk-İş’e Bağlı Türk Harb-İş Sendikası, kamu işçilerini kapsayan toplusözleşmeye tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kamu toplusözleşmesinde yüzde 8+4’e imza atan Türk-İş Genel Merkezine, Türk-İş’e bağlı T. Harb-İş Sendikasından tepki geldi. Durumun işçileri enflasyona ezdirmekle kalmayıp haklarında kayıplar yaşattığına dikkat çeken Harb-İş Eskişehir Şubesi, “Konuyu her platformda gündeme getirip her türlü demokratik mücadeleyi göstereceğiz” dedi.

Eskişehir’de yapılan basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Hasan Atak, “Yıllardır hem üretirken hem tüketirken ağır vergi yükü altında ezilen çalışanlar için çalışma hayatımızdaki ortam her geçen gün geriye giderken, emeği ile geçinenlerin sadece çağdaş yaşanılabilir bir hayat istedikleri bu dönemde hükümet maalesef çalışanları hafife almış neredeyse yok saymıştır. Bizler açısından üzücü olan ise bunu bizzat örgütlü olduğumuz Türk-İş’in eli ile yapmış olmasıdır. Türk -İş kamuda çalışan ve TİS kapsamında olan yaklaşık 200 bin işçi adına hükümetle anlaşarak yine yapmıştır yapacağını. Vergi diliminin yüzde 15’te sabit tutulma vaatleri, reel anlamda enflasyona ezdirmeme sözleri tutulmamış hatta bugüne kadar kazanılmış haklar da geriye götürülmüştür. Varılan anlaşma işçi sınıfına hakaret ve saygısızlıktır” dedi.

İki gün önce grev ve mücadele diyenlerin bu rakamlara evet dediğini hatırlatan Atak, şöyle devam etti: “Hükümetin 220 günde Türk-İş ile sadece 3 defa görüşme yapması hükümetin işçi konfederasyonunu dikkate almadığının bir göstergesi değil midir? Türk-İş Genel Başkanının hem siyaset üstüyüm demesi hem de “Zam oranını Cumhurbaşkanı ile görüşerek aldık, yoksa bunu da vermeyeceklerdi” demesi içine düştüğü açmazın ve teslimiyetin yansımasıdır. Türk-İş işçiler tarafından kendisine emanet edilen hakları ve hukukları koruyamamıştır. Bu sözleşme süreci göstermiştir ki Türk-İş kurum olarak saygınlığını ve yaptırım gücünü kaybetmiştir. Yıllardır partiler üstüyüm diye diye işçilerden çok uzak noktalara savrulan, her zaman ve daima işçiden yana taraf olmak zorunda olan Türk-İş artık kendini sorgulamalıdır.”

‘MÜCADELE EDECEĞİZ’

Hasan Atak konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Sendikalar üyeleri ile birlikte güçlüdürler. Kendi tabanından güven alırlar kimseden icazet almazlar alamazlar. Son 20 yıldır ‘Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir’den başka açıklama yapamayan Türk-İş Genel Merkez Yönetimi miatlarını çoktan doldurmuşlardır. Türkiye’de kişisel çıkarlarını sınıfsal ortak çıkar ve kazanımların önüne koyan ilkeli sendikacılık anlayışını terk eden bu zihniyetin değişmesi artık şart olmuştur. Bu sürecin ‘İşçilerin ve çalışanların hakkına net bir saldırı’ olduğunun bilincinde olarak sendikaların, sendikacıların ve tüm demokratik örgütlerin ortak ve birlikte mücadelesinin güçlü bir sese dönüşmesi için tüm olanakların sonuna kadar kullanılması zorunludur. Türk Harb-İş Sendikası olarak tüm emekçi dostlarına buradan seslenmek istiyoruz hepimizin görevi, bu tehlikeli yaklaşıma karşı kitlesel tepkilerimizi ortak, sürekli ve etkili olarak dile getirmektir. Biz ülkenin güvenliği için gece gündüz demeden, gerektiğinde sınırlarda çadırda kalarak çalışan savunma sanayi işçileriyiz. Biz gerçek enflasyonun altında zam alan, aldığı tüm zammı da vergi olarak devlete geri ödeyen emekçileriz. Türk-İş ile Hükümet arasında varılan anlaşmayı da Türk-İş in bu tutumunu da kabul etmiyoruz. Hükümetin masasına oturan değil Hükümetle masaya oturan, emekçilerin hak ve hukuklarını gerçek manada koruyan, sınıfsal bir duruşu olan Türk-İş istiyoruz. Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak konuyu her platformda gündeme getirip her türlü demokratik mücadeleyi göstereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İtalya’daki popülist hükümetin krizine dair: Salvini tüm iktidarı istiyor

SONRAKİ HABER

Ordu'da elektrik akımına kapılan işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa