14 Ağustos 2019 03:05

Türk-İş üyesi işçiler: Başka bayramlara dememek için…

Eski sözleşme süreçlerinde “Buna da şükür” diyenler oluyordu. AKP’li olan, Türk-İş’e söz ettirmeyen işçi arkadaşlar... Herkes bu sözleşmeye tepki gösterdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türk-İş üyesi bir grup işçi

Merhaba kamu işçisi arkadaşlar… Hükümet ile Türk İş’in imzaladığı sözleşmeye dair düşüncelerimizi ifade etmek istiyoruz. Hepimiz aslında aşağı yukarı aynı şeyleri hissediyor, aynı şeyleri düşünüyoruz. Bayramlaşmak için kimi aradıysak, konu döndü dolaştı imzalanan anlaşmaya geldi.

Hiç kimse yapılan anlaşmadan memnun olmaz mı? Olmamış. Eski sözleşme süreçlerinde “Buna da şükür” diyenler oluyordu. AKP’li olan, Türk-İş’e söz ettirmeyen işçi arkadaşlar... Herkes bu sözleşmeye tepki gösterdi. Hele bir de böylesi mübarek bir günde, bayramda açıklanması planlı bir şey diye düşünüyoruz.

Birkaç şey söylemeye çalışacağız. Türk-İş bayram öncesi cuma günü eylem kararlarını açıkladı. Birincisi eylem kararını biz işçilere sordu mu? Hayır. İkincisi alınan kararlarını uygulamaya yönelik neler yaptı? Hiçbir şey. İki saatlik iş bırakma, öğle yemeği yememe ve temsilciler düzeyinde Ankara’da basın açıklaması… Bu kararlar tatmin edici olmadı. Gerçekçi hiç olmadı. Hükümet bu kararları görünce “Geri adım atmalıyız” der mi hiç!

Alınan kararlar çocuk kandırır gibi gözümüze sokuldu. Sözleşme sürecinde üç şeye kızıyoruz. İlk ikisi zaten yıllardır aynı şeyi yapıyor. Hükümet zaten işçiyi düşünmüyor. Türk-İş ise hükümet ne derse onu yapıyor. Asıl şey üçüncüsünde… 200 bin kamu işçisinden bahsediyoruz. Ailemizle birlikte 1 milyondan fazla insan… Ses getirmek istesek yeri göğü titretiriz. Ama çekiniyoruz. Çekinecek ne var ki?

Hükümet de Türk İş de işçiyi önemsemediklerini gösterebilecekleri kadar bizlere gösterdi. İlk okuduğumuzda inanamadık. Telefonla birbirimizi aradık “doğru mu” diye. Çünkü görüşmeler bayram sonrasına kalacak diye düşünüyorduk. İşçiyi ters köşeye yatırmak için bayram günü seçilmiş. Bu doğru mu?

“Herkesin dini imanı para olmuş” denir ya, bayramda anlaşma sağlayanlar için de “Dininiz imanınız işçiyi satmak olmuş” desek haklıyız. İşçiye gösterdiğiniz değer bu mu? En çok kızdığımız şey işçilerin toplamda ses çıkartamaması. Bireysel herkes eleştiriyor, kızıyor. Mesele nasıl ortak tepki göstereceğiz.

Sözü çok uzatmayalım, bayramda tadımız kaçtı zaten. Sendika temsilcilerine tepkimizi iletmemiz gerek. Oradan merkeze kadar güçlü şekilde gidecek bir tepki. Bunu başarırsak başka bayramlara kaldı emeklerimiz demeyiz.

Saygılarımızla...

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'deki kamu işçileri: Bayramımızı zehir ettiler

SONRAKİ HABER

Kamu işçisinden Türk-İş'e: Ne oldu da yüzde 8’e imza attınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...