20 Mayıs 2019 14:17
Son Güncellenme Tarihi: 21 Mayıs 2019 16:03

Antep'te işe alınmadığı için kendini yakan yurttaş hayatını kaybetti

AKP'li Şahinbey Belediyesindeki iş başvurusuna olumsuz yanıt verildiği için kendini yakan Eyüp Dal, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İş başvurusuna olumsuz yanıt verildiği için AKP'li Şahinbey Belediyesi önünde bedenini ateşe veren eski hükümlü Eyüp Dal, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Antep’te uzun süreden beri işsiz olan ve başvurduğu iş yerlerinden olumsuz yanıt alan Eyüp Dal, 16 Mayıs tarihinde Şahinbey Belediyesi önünde bedenini ateşe vermişti. Vücudunda ağır yanıklar oluşan ve 4 gün yoğun bakım ünitesinde tutulan Dal yaşamını yitirdi.

MA'nın verdiği bilgiye göre, eski hükümlü olduğu için "hükümlülük" kadrosundan faydalanmak için İŞKUR üzerinden Şahinbey Belediyesine başvuran Dal’a ilk olarak olumlu ardından da olumsuz yanıt verildiği öğrenildi.

Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu konuya dair açıklamasında "Asıl sorunu iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesiydi" dedi ve Dal'ın babasının malvarlığını açıkladı.

"5 YILDIR İŞ ARIYORDU"

Hakimiyet gazetesine konuşan Eyüp Dal'ın annesi Türkan Dal, ilçe belediyesinden bir tek kişinin bile kendilerine başsağlığı dilemediğini söyledi. Anne Türkan Dal, "Oğlum ortalama 5 yıldır iş arıyordu. Geçenlerde bir fabrikadan kendisini aradıklarını ve işe başlayacağını gülerek anlatan oğlum, daha sonra buradan da ret cevabı almıştı. Daha sonra İŞKUR üzerinden oğlumu Şahinbey Belediyesine yönlendirmişler. Şahinbey Belediyesinin hükümlü kadrosunda oğlumun işe başlayabileceği dile getirilmiş. Belediye görevlileri oğlumu önce umutlandırarak işe başlayabileceğini söylemişler. Daha sonra ise oğlumun işe alınmayacağı anlatılmış. Bunun üzerine oğlum belediyenin önünde kendisini yaktı. Biz oğlumun iyileşmesi için 4 gün yoğun bakım ünitesinin önünde bekledik. Fakat oğlum uyanmadı. Yüreğimiz yanıyor. Ölen bir köpeğe bile insanlık üzülürken benim oğlum için bir tek belediye yönetici gelip başsağlığı dilemedi" diye konuştu.

TAHMAZOĞLU: ASIL SORUNU İŞ BULMA KAYGISI DEĞİL SABIKA KAYITLARININ SİLİNMESİYDİ

Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu konuya dair yaptığı açıklamada "Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup  asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir" denildi.

Tahmazoğlu'nun açıklaması şöyle devam ediyor: "Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR’a yönlendirmektedir. Aynı gün saat 12.30 sularında aynı vatandaş Belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale ederek, birkaç saniye içersinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyub Dal’ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta katında kiracılarının ikamet ettiği, giriş kattaki 2 dükkanda da kiracılarının olduğu, babasının 2000 ? emekli maaşı olup ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır.

Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP'den 19 Mayıs buluşmasının "Liderler fotoğrafı"na tepki

SONRAKİ HABER

TRT’deki işten çıkarmalar ve zorla emeklilik Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...