28 Ocak 2019 13:07
Son Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2019 16:57

CHP'de kritik PM toplantısı sonrası yaşanan istifalar

CHP'de 145 belediye başkan adayının belirlendiği gergin Parti Meclisi toplantısı sonrası istifalar da yaşandı.

CHP Marmaris İlçe Yönetimi

Fotoğraf: Sabri Kesen/AA

Paylaş

CHP'de Parti Meclisi toplantısında 145 belediye başkan adayı daha belirlenirken kritik toplantı çok sayıda istifayı beraberinde getirdi.

Bu istifaların en büyüğünü oluşturan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, görevine geri dönse de istifalar bununla sınırlı kalmadı.

MİLLETVEKİLİ KILIÇ, PM'Yİ BIRAKTI

Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, bazı adaylarla ilgili değerlendirme talebinin olumsuz yanıtlanması sonrası PM üyeliğinden istifa etti.

SANCAKTEPE YÖNETİMİNDEN TOPLU İSTİFA

İstanbul’da ise CHP Sancaktepe İlçe Yönetim Kurulu topluca istifa etti. Yönetim Alper Yeğin’in aday gösterilmesini isterken genel merkez Özgen Nama’nın ismini belirlemişti. İlçe bürosunda partililerle basın toplantısı düzenleyen CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Sevgi Aksu, Özgen Nama’nın kazanma şansının olmadığını savundu.

MARMARİS İLÇE BAŞKANLIĞI İSTİFA ETTİ

CHP Marmaris İlçe Başkanlığı yönetimi, iradelerinin hiçe sayıldığını belirterek yedek üyelerle birlikte istifa etti.

İlçe Başkanı Tolga Akbay, yönetim kurulundaki asil ve yedek üyelerin istifasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Yönetimin yedek üyelerle  birlikte istifasını açıklayan Akbay, "MYK toplantısında mevcut Belediye Başkanı Ali Acar aday olarak açıklandı. PM toplantısında demokratik olmayan, hukuksuz, etik olmayan, anti demokratik bir şekilde başka bir isim getirildi. Bizim derdimiz isimler değil. Marmaris ilçe örgütünün siyasi iradesi hiçe sayıldı. Biz bu nedenle sabahleyin acil olarak toplandık. İrademizin hiçe sayılması kabul edilemez. Oy birliği ile CHP ilçe yönetim kurulu üyeleri olarak, yönetim kurulu üyeliğinden ve parti üyeliğinden istifa etmiş bulunmaktayız" dedi.

Akbay, CHP'de siyaset yapma imkanı bulamadıklarını belirterek, "Öğleden sonra binin üzerinde üyemiz istifa edecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün, il başkanımız, mevcut milletvekillerimiz, sürekli Marmaris’teki iradeyi hiçe sayarak, kendi iradelerini ortaya koydular. Bu süreçte de kendi iradelerinin ortaya konmasını Marmaris'te yönetimin iradesini hiçe sayarak bunun mücadelesini verdiler. Bu anti demokratik ve etik olmayan bu duruma sessiz kalmamız mümkün değildi" değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin soruları üzerine başka siyasi partilerle görüşmelerinin olacağına dikkati çeken Akbay, "3 bin 700 üyemizin yarısı istifa edebilir." ifadelerini kullandı.

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Belediye Başkanı Ali Acar, 15 belediye meclis üyesiyle partisi CHP’den istifa ettiğini açıkladı.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, istifa dilekçesinde, "Ben ve ekibim, 2014 yılından bu yana Büyükşehir Yasası'nı bahane ederek Marmaris ve diğer turizm merkezlerini görmemezlikten gelen, her türlü baskıyı uygulayan, bezdirme yöntemini seçen ve nihayetinde bu amacına ulaşan il örgütü ve büyükşehir belediye yönetiminin parti yöneticilerimizi ikna etmiş olduğunu anlamış bulunuyoruz" dedi.

İstifa dilekçesini CHP Muğla İl Başkanlığı ve Genel Merkez'e gönderdiğini belirten Acar, ön seçim talepleri ve çalışmalarının dikkate alınmadığını kaydetti. 

Acar dilekçesinde ayrıca "Bu süreçte bize düşen 'istenmeyen adam' payesi olmuştur. İstenmediğimiz yerde durmayacağız ve yalnızca Marmaris’in değil, Muğla'nın 'tek adama' teslim edilişine seyirci kalmayacağız. Ülke genelinde 'tek adama' karşı çıkan parti yönetimimizin, Muğla’da 'tek adama' onay vermesi bizi derinden üzmüş ve bu anlayışla yolun sonuna gelinmiştir. Yıllardır emek harcadığım partimden istifa ediyorum." ifadelerini kullandı. 

CHP MENEMEN TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ

CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak da kendisinin ve ilçe yönetiminin görevlerinden istifa ettiğini bildirdi. Taklak açıklamasında, "Genel Merkez tarafından gösterilen adayla başarılı olunamayacağının tespiti net olarak görülmektedir. Menemen Belediye Başkanlığını kaybetmek istemediğimiz için CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyeliklerinden istifa ediyoruz" dedi.

Taklak, mevcut belediye başkanı Tahir Şahin'in hiçbir gerekçe gösterilmeden aday gösterilmemesini eleştirerek istifa kararı aldıklarını belirtti: "Yapılan bu haksızlığa tepkisiz kalmamız düşünülemezdi. Bu anlayış CHP'yi ne genelde ne yerelde iktidar yapmak istemiyor. Partimizi iktidar yapmama anlayışına anlam verememekteyiz. Genel Merkez tarafından gösterilen adayla başarılı olunamayacağının tespiti net olarak görülmektedir. Menemen Belediye Başkanlığını kaybetmek istemediğimiz için CHP İlçe Yönetim Kurulu olarak istifa ediyoruz. Kaybeden değil, kazanan olacağız." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da işsizlik akını: 6 aylık geçici işe 3 bin başvuru

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...