01 Nisan 2019 09:36
Son Güncellenme Tarihi: 01 Nisan 2019 13:40

Mersin | 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonuçları

Mersin'de 31 Mart 2019 yerel seçim sonucu ve partilerin oy oranları, eski seçimlerin sonuçları...

Mersin | Fotoğraf: AmericanIDs/WikimediaCommons (CCBY-SA 2.0)

Paylaş

Yerel seçimlerin en çekişmeli geçmesi beklenen illerinden Mersin'de sandıkların yüzde 97'si açıldı. CHP'nin adayı Vahap Seçer yüzde 45.30, AKP ve MHP'nin adayı Hamit Tuna yüzde 40.72 oy oranında. Seçer'in seçim zaferinde HDP'nin aday göstermeyerek Seçer'i desteklemesi önemli rol oynadı.

Eski başkan Burhanettin Kocamaz'ın İYİ Partiden aday olamaması sonrası Kocamaz'ın desteğiyle Demokrat Partiden seçime giren Ayfer Yılmaz, yüzde 11.86 oy topladı.

Mersin'de CHP, Tarsus, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde de kazandı. Akdeniz ve Aydıncık, AKP'ye giderken MHP,Anamur, Bozyazı, Gülnar, Mut, Silifke, Erdemli, Toroslar, Çamlıyayla ilçelerini aldı.

SEÇİME NASIL GİDİLDİ?

AKP'nin Adana, Osmaniye ve Manisa'yla birlikte MHP'yi destekleyerek aday çıkarmayacağı 4 kentten biri olan Mersin’de CHP-İYİ Parti ittifakı sağlanamadı. 2014 yerel seçiminde MHP'den başkan seçilen ancak daha sonra partiyle ayrı düşen Burhanettin Kocamaz’ın, İYİ Partinin adayı olacağı duyuruldu fakat İYİ Parti İl Başkanlığının Kocamaz'ın belgelerini geciktirmesi sonrası Kocamaz aday olamadı. Kocamaz'ın Demokrat Partiden seçime girme talebi de reddedilince İYİ Parti, adaylarının Ayfer Yılmaz olduğunu duyurdu. HDP kentte aday çıkarmazken CHP, Vahap Seçer'le seçime girdi.

Öte yandan Mersin, Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde “Demokratik halkçı bir yerel yönetim için birleşelim" deklarasyonuyla demokratik güçlerin ortak bir ses çıkardığı kentlerden biri oldu. Platformun bileşeni olan CHP, EMEP, HDP, ÖDP ve Halkevleri başkanlarının katılımıyla ilan edilen deklarasyona DİSK, TÜRK-İŞ ve KESK’e bağlı sendika şube başkanlarının yanı sıra çok sayıda kitle örgütü ve yöre derneği temsilcisi de katıldı.

MERSİN'DE SEÇİME HANGİ PARTİLER, HANGİ ADAYLARLA GİRİYOR?

CHP – Vahap Seçer

MHP – Hamit Tuna

Demokrat Parti: Ayfer Yılmaz (İYİ Parti adayı)

TKP - Mesut Nişan Oyardı

BTP - Ramis Akın

DSP - Emrah Küçükkapdan

Saadet Partisi: Erdal Alkan

Vatan Partisi: Lerzan Özgenç

MERSİN'DE ÖNCEKİ SEÇİMLERDE NELER OLMUŞTU?

24 HAZİRAN 2018 GENEL SEÇİM SONUÇLARI

24 HAZİRAN 2018 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ MERSİN SONUÇLARI

2017 BAŞKANLIK REFERANDUMU MERSİN SONUÇLARI

2014 YEREL SEÇİMLERİ MERSİN SONUÇLARI

 (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Ziya Ataman’a yine tahliye çıkmadı

SONRAKİ HABER

EMEP: Bolivya’da ABD destekli darbeyi kınıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa