05 Aralık 2018 19:45
Son Güncellenme Tarihi: 05 Aralık 2018 18:26

Fransa akaryakıt zamlarını iptal edebilir

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamlarını iptal edebileceklerini açıkladı.

Fotoğraf: Eren Araman/EVRENSEL

Paylaş

Fransa Başbakanı Edouard Philippe’in tepkilere neden olan akaryakıt zamlarını 6 aylığına askıya alacağı yönündeki açıklaması, Sarı Yeleklileri ikna etmedi. AA’nın haberine göre, Le Figaro gazetesi Sarı Yeleklilerin sözcülerinden Benjamin Cauchy’in görüşlerine yer verdi. Cauchy, “Fransızlar aptal değil ve ekmek kırıntısı değil ekmeğin kendisini istiyor” ifadelerini kullanarak, halkın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan mali ve siyasi politikalarını değiştirmesini talep ettiğini söyledi. Cauchy, “Bunu yapamıyorsa Fransızları tekrar sandığa götürsün” dedi.

Son olarak AA'da yer alan habere göre, Başbakan Edouard Philippe, “Sarı Yelekliler”in protesto ettiği akaryakıt zamlarını alım gücüyle ilgili iyi bir çözüm bulunamaması halinde iptal edebileceklerini açıkladı.

Akaryakıt zamlarını alım gücüyle ilgili iyi bir çözüm bulunamaması halinde iptal edebileceklerini dile getiren Philippe, Fransızların vergilerin düşürülmesini istediğini ancak buna karşın bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

CUMARTESİ EYLEM VAR

Cauchy, cumartesi Paris’te planladıkları eylemi, iptal edilmesi yönündeki çağrılara rağmen düzenleyeceklerini kaydetti.

Sarı Yeleklilerin eski sözcülerinden Eric Drouet ise gösterilerin daha da yoğunlaşması gerektiği değerlendirmesinde bulundu. Lorient kentindeki Sarı Yeleklilerden Andre Bourlard, hükümetin aldığı “önlemin” yetersiz kaldığını ifade etti.

Başbakan Philippe, akaryakıt zamlarının yanı sıra elektrik ve gaz zamlarının da 6 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

VARLIK VERGİSİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Öte yandan Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, hükümetin varlık vergisi uygulamasını da yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

Griveaux, RTL radyosuna yaptığı açıklamada yapılan son değişikliğin işe yaramaması durumunda varlık vergisi uygulamasının tekrar gözden geçirileceğini belirtti ve “Aldığımız karar işe yaramıyorsa, durum iyiye gitmiyorsa değiştiririz, aptal değiliz” dedi.

PARİS BELEDİYE BAŞKANINDAN SARI YELEKLİLERE DESTEK

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto eden sarı yeleklilerin eylem yapma hakkı olduğunu söyleyerek eylemlere destek verdi.

Hidalgo, basına yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Christophe Castaner'in iptal edilmesi çağrısına rağmen sarı yeleklilerin cumartesi Paris'te yapmayı planladıkları eyleme destek verdi.

Gösterilerdeki şiddet olaylarını kınayan ancak bu nedenle gösterilerin yasaklanmamasını isteyen Hidalgo, “Paris tüm Fransızlara ait. Hükümete tepkilerini göstermek için kentte eylem düzenlemek onların hakkı. İçişleri Bakanı buna göre güvenlik önlemleri almalı” dedi.

MACRON'A DÖNÜK PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen cumartesi ‘sarı yelekliler’ tarafından düzenlenen eylemlerde yanan valilik binasını ziyaret etmek için geldiği Puy-en-Velay kentinde protesto edildi.

Ülkenin Puy-en-Velay kentinde, geçen cumartesi düzenlenen eylemler sırasında yanan valilik binasında incelemelerde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, buradan makam aracı ile ayrılırken çevredekilerin protestosu ile karşılaştı. Buradakiler ‘Macron istifa’ sloganları attı.

Fransa hükümeti, ‘ISF’ olarak bilinen varlık vergisi kapsamındaki mülk ve emlak varlıkları vergisini düşürmüştü.

Ancak bu değişiklik Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘Zenginlerin Cumhurbaşkanı’ olarak anılmasına neden olmuş ve ‘ülkenin zengin vatandaşlarının vergi yükünü hafiflettiği’ yönünde eleştirileri birlikte getirmişti.

VERGİ ZAMLARI ASKIYA ALINMIŞTI

Fransa Başbakanı Edouard Philippe 4 Aralık günü düzenlediği basın toplantısında Sarı Yeleklerin protesto ettiği akaryakıta ve elektriğe getirilen ek vergilerin altı ay süre ile askıya alındığını duyurmuştu.

Ülke genelinde Sarı Yelekler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmüş, protestolar, Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüşmüştü.


BASRA'DA ‘SARI YELEKLİLER’ EYLEMİ: 1 KİŞİ ÖLDÜ

Fransa’da başlayan ‘sarı yelekliler’ eylemleri yayılmaya devam ediyor. Irak'ın güneyindeki Basra kentinde kamu hizmeti yoksunluğu ve işsizlik nedeniyle düzenlenen ve ‘sarı yelek’ giyen bir grubun da katıldığı gösterilerde 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Gösterileri organize eden aktivistlerden Cuma Hamadani, Basra'da düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını söyledi.

Irak hükümetine Basra halkının taleplerini yerine getirmesi çağrısında bulunan Hamadani, “Gösteriler tamamen barışçıl ve hiçbir parti ya da  tarafın yönlendirmesiyle yapılmıyor. Taleplerimiz ise sadece temel hizmetlerden oluşuyor. Basra, ülkenin en zengin petrol kenti ama temel hizmetlerden yoksun” dedi.

Basra'daki gösterilerin devam edeceğini belirten Hamadani, eylemcilerin "temiz içme suyu, elektrik kesintilerinin son bulması, işsizliğe çözüm gibi temel hizmetler ile yolsuzluk yapan yerel yetkililerin görevden alınması" gibi konuları içeren 21 maddelik bir talep listesi olduğunu ifade etti.

Irak makamlarından ise dünkü gösterilerde ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dün sarı yelek giyen bir grup göstericinin Basra Valisi Esad İdani'nin konvoyunu durdurduğu ve İdani'nin de aracından inerek göstericilere saldırmaya çalıştığı görülmüştü. Bu görüntülerin kısa sürede sosyal medyada yayılması üzerine ülkedeki bazı çevreler duruma tepki göstermişti.

Söz konusu göstericiler, pazartesi akşamı da Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Basim Rubayi'nin basın açıklaması yaptığı oteli basmıştı. Bunun üzerine Maliye Bakanı Hüseyin kenti terk ederek Bağdat'a dönmüştü.

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80'inin çıkarıldığı Basra, geçen temmuz ayında elektrik kesintisi, işsizlik ve su sıkıntısı gibi temel ihtiyaçların yoksunluğu nedeniyle kitlesel gösterilere sahne olmuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump: Benim bir tarife adamı olduğumu hatırlayın

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa