29 Kasım 2018 14:47
Son Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2018 15:03

Kılıçdaroğlu'ya bir 'Man Adası' cezası daha: 190 bin TL ödeyecek

Kemal Kılıçdaroğlu, 'Man Adası' belgeleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına 190 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Man Adası iddiaları" nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına 190 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Kılıçdaroğlu, tazminat cezalarını ödeyebilmek için yakın zamanda Burhaniye'deki evini satmıştı. Kılıçdaroğlu, 5 farklı tazminat davasında 1 milyon 18 bin lira tazminata mahkum edilmiş oldu. 

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para transferi yaptıklarına ilişkin iddialarda bulunmuş ve dekontları kamuoyuyla paylaşmıştı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun iddialarının ardından tazminat davası açmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yakınlarının, 12 Aralık 2017'de bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 500 bin liralık manevi tazminat davası da karara bağlandı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve yakınlarına 190 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. 

Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacı Cumhurbaşkanı Erdoğan adına avukat Ferah Yıldız ile davalı Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik katıldı. Hakim, davalı Kılıçdaroğlu'nun avukatının reddihakim talebinde bulunduğunu tutanağa geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, talebin reddine karar verilmesini istedi. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik de reddihakim taleplerinin kabulüne karar verilmesini istedi. Mahkeme hakimi, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 41. maddesi gereğince talebin reddine karar verdi.

Davanın kısmen kabulüne karar veren mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 150 bin lira, Mustafa Erdoğan'a 20 bin lira, Ziya İlgen'e de 20 bin lira olmak üzere toplam 190 bin lira manevi tazminatın haksız fiil tarihi olan 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Kılıçdaroğlu'ndan alınarak davacılara verilmesine karar verdi.

KILIÇDAROĞLU'NUN HANGİ DAVADA NE KADAR TAZMİNAT ÖDEMESİNE HÜKMEDİLDİ?

Böylece Kılıçdaroğlu, söz konusu iddiaları nedeniyle 5 farklı tazminat davasında, 1 milyon 18 bin lira tazminata mahkum edilmiş oldu. Bu davalar şöyle: 

■ Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarının, 28 Kasım 2017'de partisinin grup toplantısındaki yaptığı konuşmalar nedeniyle Kılıçdaroğlu'na açtığı 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat davası, 7 Haziran'da karara bağlanmıştı. Kılıçdaroğlu, Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına toplam 197 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

■ Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, aynı iddialar üzerine açılan bir başka davada, 13 Haziran'da, Kılıçdaroğlu'nun 142 bin lira manevi tazminat ödemesine karar vermişti.

■ Üçüncü tazminat davasının görüldüğü Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı Kılıçdaroğlu'nu 359 bin lira manevi tazminata mahkum etmişti.

■ Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 13 Kasım’da karara bağlanan duruşmada da Kılıçdaroğlu 130 bin lira tazminata mahkum edildi.

■ 29 Kasım'da açıklanan davada da Kılıçdaroğlu'nun 190 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi. 

EVİNİ SATMIŞTI

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a ödemesi gereken tazminat için Balıkesir Burhaniye’deki evini satmış ve ayrıca 200 bin lira borç almıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TARİŞ workers: 'Our only chance of getting a good wage is to organize'

SONRAKİ HABER

WWF Türkiye'den "Kanal İstanbul" uyarısı: Marmara ölü bir denize dönüşebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa