28 Kasım 2018 13:53

3. Havalimanında patronlar şimdiden uçmuş!

3. Havalimanı inşaatı yüklenicisi İGA ihale şartnamesini çiğnedi; devlete yıllık 1 milyar 45 milyon avro değil, 350 milyon avro kira verecek.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul'daki 3. Havalimanına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İGA'nın ihale şartnamesini çiğneyerek devlete yıllık 1 milyar 45 milyon avro değil, 350 milyon avro kira vereceğini açıkladı.

Ayrıca İGA'nın son ayına girdiğimiz 2018 yılı için açıkladığı hizmet kalemleri fiyatlarında da şimdiden yaklaşık yüzde 30 zam yapılmış durumda. Erdoğdu, “Bir taraftan İGA'nın ödemesi gereken kiralar haksız düşürülürken diğer taraftan İGA'ya yapılan ödemeler haksız olarak arttırılmıştır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, üçüncü havalimanındaki yeni usulsüzlükleri açıkladı.

Daha önce ihale şartnamesine göre 1 Ocak 2017'de tamamlanarak teslim edilmesi gereken havalimanının 2 yıl geciktirilerek 1 Ocak 2019 tarihinde teslim edileceğini açıkladıklarını hatırlatan Erdoğdu, kuvvetle muhtemel o tarihte de açılmayacağını söyledi. Tamamlanmasının ardından devlete 25 sene boyunca yıllık 1 milyar 45 milyon avro kira verilmesi gerektiğini kaydeden Aydoğdu, havalimanının ihale şartnamesindeki teslim tarihinin geciktirilmesi yüzünden devletin iki yıllık yani toplam  2 milyar 90 milyon avro kiradan mahrum kaldığını söyledi. Aydoğdu, yine ihale şartnamesine aykırı olarak yerli bankalarda yaklaşık 4,5 milyar avroluk finansman garantisi verildiğini anlattıklarını da  hatırlattı.

'EV SAHİBİ KİRAYI DÜŞÜRMENİZİ KABUL EDER Mİ?'

Ancak usulsüzlüklerin bununla bitmediğini anlatan Erdoğdu, “Şimdi de 1 Ocak 2019'dan itibaren 2 yıl süre ile ödenecek kira tutarı yıllık 350 milyon avroya indirilmiştir. Bu sayede 2 yıl süre ile ödenmesi gereken 2 milyar 90 milyon avro kira 700 milyar avroya düşürülmüştür. Bu usulsüz işlem sonucunda kamu ihale şartnamesine göre tahsil edilmesi gereken 1 milyar 390 milyon avro tutarından mahrum bırakılmıştır. Bu işlem TCK'ya göre suçtur. Bu usulsüz işlem 30 Havalimanı ihalesinde kamu zararı 5 milyar 980 milyon avroya ulaşmıştır” dedi. Konuyu ev kirasına benzeten Erdoğdu, “Siz 1000 TL olan ev kiranızı  250 TL yapsanız ev sahibi kabul eder mi? Ancak devlet kabul etmiş” dedi.

2018 İÇİN BİLE YÜZDE 30 ZAM

İGA Konsorsiyumuna haksız kaynak aktarma çabalarının bununla sınırlı olmadığını ifade eden Erdoğdu, “Havalimanı şartnamesine göre yolcuların ve hava yolu şirketlerinin ödeyeceği ücretleri aynı kategoride bulunan Atatürk Havalimanı fiyat tarifesine göre İGA tarafından belirlenmesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından onaylanması gerekir. İGA Havalimanı 2018 yılı ücret tarifesini avro üzerinden açıklamış ve hemen hemen tüm hizmetlerin fiyatlarına yüzde 30 zam yapmıştır. Üstelik bu fiyatlar henüz açılmadan 2018 yılı için belirlenmiştir. 2019 yılında fiyat artışı yapılıp yapılmayacağı yapılacaksa ne kadar yapılacağı belli değildir. Bir taraftan İGA'nın ödemesi gereken kiralar haksız düşürülürken diğer taraftan İGA'ya yapılan ödemeler haksız olarak arttırılmıştır” diye konuştu.

Ayrıca deniz yüksekliği 90 metre olarak verilen havalimanının denizden 60 metre yükseklikte yapıldığını belirten Erdoğdu, bunun güvenlik için tehlikeli olduğuna dikkat çekti. İGA'nın tanıdık yüzleri davet ederek havalimanının kamuoyundaki olumsuz algısını değiştirmeye çalıştığını anlatan Erdoğdu, Hürriyet Gazetesi'nden Gülse Birsel'in yazısına değinerek, “Gülse hanımı severiz, kendisi çok rüzgar olduğunu söylediğinde rüzgarın uçakların işine yaradığını söylemişler. Acaba orada rüzgar ölçme istasyonu var mıymış?” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

400 işçinin ücreti 5 aydır ödenmiyor

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 4.6 ve 4.3 büyüklüğünde peş peşe iki deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa